معترضان در چهارمین سالگرد تجاوز به یمن در لندن تظاهرات كردند

لندن – ایرنا – ده‌ها تن از فعالان سیاسی و طرفدار حقوق بشر در انگلیس عصر سه شنبه به مناسبت چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ائتلاف به رهبری عربستان علیه یمن و در اعتراض به حمایت های تسلیحاتی لندن از ریاض در لندن دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایرنا، در این حركت اعتراضی كه از سوی «ائتلاف توقف جنگ» بزرگترین نهاد ضد جنگ انگلیس سازمان دهی شده بود، شركت كنندگان روبروی دفتر نخست وزیری انگلیس تجمع كرده و شعار نوشته‌هایی همچون 'جنگ را متوقف كنید'، 'فروش اسلحه به عربستان را متوقف كنید' و 'چرا بمب های خوشه ای علیه مرم یمن استفاده می شود'، در دست داشتند.
برخی از معترضان، جنایت‌های رژیم آل سعود در یمن را به تصویر كشیدند. فردی كه ماسك چهره محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را بر صورت داشت و اسلحه ای به دست گرفته بود در قفسی نمادین به حبس كشیده شده بود.
در این حركت اعتراضی، همچنین دو تن از نمایندگان مجلس حضور داشته و سخنانی را در محكومیت حمایت تسلیحاتی لندن از ریاض مطرح كردند.
دیروز هم رهبران احزاب سیاسی مخالف دولت انگلیس در نامه‌ای به جرمی هانت وزیر امور خارجه این كشور خواستار قطع همكاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض شدند.
در این نامه كه از سوی رهبران احزاب كارگر، لیبرال دمكرات، پلید كمرو، حزب سبز و حزب ملی اسكاتلند به امضاء رسیده، آمده است كه دولت انگلیس از تمام ابزاری كه در اختیار دارد برای وارد كردن فشار بر دولت عربستان استفاده نكرده تا این كشور به قوانین ابتدایی حقوق بشر احترام بگذارد.
نویسندگان این نامه با اشاره به این مطلب كه آلمان، اسپانیا، دانمارك، كانادا، كنگره آمریكا، شورای حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا، همكاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را قطع كرده‌اند، می‌افزاید: دولت انگلیس به لحاظ اخلاقی شایسته سرزنش است كه سیاست خود را در این رابطه تغییر نداده و در عوض به‌صورت فعالانه با سایر كشورهای خارجی لابی می‌كند، تا همكاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را از سربگیرند.
در این نامه رفتار عربستان در یمن بی مسئولانه و وحشیانه خوانده و تاكید شده است كه همكاری‌های تسلیحاتی با عربستان تا انجام تحقیقات كامل درباره جنایات جنگی صورت گرفته بایستی تعلیق شود.
به گزارش ایرنا، عربستان و امارات متحده عربی، از ششم فروردین سال 94 در ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این كشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن كه تاكنون موجب مرگ بیش از 16 هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این كشور مسلمان‌ شده، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر كرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.
دولت انگلیس مدعی است كه از طریق همكاری‌های تسلیحاتی با عربستان بر سیاست‌های این كشور نفوذ دارد و از سوی دیگر به مردم جنگ‌زده یمن كمك‌رسانی می‌كند. با این ‌حال در نامه رهبران احزاب سیاسی قید شده است كه هیچ گواهی مبنی بر اینكه نفوذ انگلیس منجر به تغییر سیاست‌های عربستان شده وجود ندارد.
وزیر امور خارجه انگلیس اسفندماه گذشته در نامه‌ای به همتای آلمانی‌اش، درباره تحریم‌های تسلیحاتی برلین علیه عربستان سعودی و تأثیر آن بر فروش تسلیحات انگلیسی به ریاض هشدار داده و از برلین خواسته كه پروژه‌های بزرگ دفاعی را از این تحریم‌ها مستثنی كند.
وی در این نامه تاكید كرد كه اگر آلمان پروژه‌های بزرگ دفاعی را از تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی مستثنی نكند، اعتبار تجاری و اقتصادی آلمان آسیب خواهد رسید.
در نامه هانت به وزیر خارجه آلمان آمده است: «من درباره تأثیر تصمیم دولت آلمان در قبال صنعت دفاعی بریتانیا و اروپا و عواقب آن بر توانایی اروپا به‌منظور اجرای تعهداتش در ناتو بسیار نگران هستم».
وزیر خارجه انگلیس همچنین هشدار داده كه تصمیم آلمان برای توقف صادرات سلاح به عربستان سعودی منجر به خسارت 2.3 میلیارد یورویی آلمان تا سال 2026 میلادی خواهد شد.
این در حالی است كه تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته از سوی كارزار مبارزه با تجارت اسلحه نشان می‌دهد كه اكثر مردم انگلیس با همكاری تسلیحاتی كشورشان با ریاض مخالف هستند. بر اساس این نظرسنجی تنها 6 درصد مردم انگلیس حامی همكاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض بوده و مابقی یعنی 94 درصد به‌شدت با این همكاری مخالف‌اند.
شبد ** هـ ن **9122