دست اندازی به مسیل رودخانه موجب سیل شیراز شد

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو وضعیت قطعی آب و برق در استان های سیلزده را تشریح كرد و گفت: اتفاق رخ داده در شیراز، سیلاب از منظر طغیان رودخانه نبود؛ بلكه به سبب دست اندازی و مسدودسازی یكی از مسیل‌های قدیمی شهر ایجاد شد.

به گزارش عصر سه شنبه تارنمای وزارت نیرو، میثم جعفرزاده تصریح كرد: سال‌هاست وزارت نیرو تاكید دارد نباید به حریم رودخانه‌ها تجاوز شود اما گاهی به سبب خشكسالی‌های پیوسته، آن مسیل تبدیل به پاركینگ یا بلوار شده است؛ با وجود این، سیلاب مسیر خود را پیدا می‌كند.
جعفرزاده ادامه داد: همه تلاش ما این بود كه تلفات جانی نداشته باشیم؛ با این حال، در شرایطی كه توجه ما به سیلاب شدید در استان‌های گلستان، مازندران و كنترل آن در خوزستان معطوف بود، اتفاقی ناگوار در زمینه سیلاب رخ داد كه متاسفانه تلفات بالایی داشت.

** لرستان
مدیركل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: از میان 180 روستای لرستان كه با وقوع سیلاب دچار قطعی برق شده بودند، تاكنون مشكل 122 روستا رفع شده است.
وی افزود: اكنون برق‌رسانی به 5٨ روستا در استان لرستان باقی مانده است كه به سبب فقدان دسترسی امكان فعالیت در این مناطق وجود ندارد.
به گفته وی، آبرسانی به این 58 روستا با تانكر و توزیع آب بسته بندی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در استان لرستان، آبرسانی به شهر«معمولان» با استفاده از مخازن این شهر انجام می‌شود؛ این امر تا زمان رفع عیب خطوط انتقال ادامه دارد؛ البته از آنجا كه پیش‌بینی می‌شود آب مخازن این شهر به اتمام برسد، تانكرهایی برای آبرسانی به مردم این شهر آماده شده است.

** چهارمحال و بختیاری
جعفرزاده در مورد استان چهارمحال و بختیاری گفت: امروز شبكه برق «منج» در شهرستان لردگان دچار آب بردگی شد كه به این دلیل برق ٣٠ روستا قطع شد.
به گفته وی، با تلاش تیم‌های عملیاتی تا ساعتی دیگر برق این روستاها وصل می شود.
وی گفت: بعد از ظهر امروز در این استان یك سقوط دكل فلزی اتفاق افتاد كه به دنبال آن، برق 69 روستا در منطقه «بازفت» قطع شد كه تیم‌های عملیاتی مشغول رفع آن مشكل هستند.

** تهران
مدیر كل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو اعلام كرد: در تهران احتمال آب‌گرفتگی وجود دارد و با توجه به اینكه باید آمادگی كامل بین دستگاه‌ها وجود داشته باشد، از دیروز به مدت 48 ساعت همه تیم‌های عملیاتی در شركت‌های آب و برق در آمادگی كامل قرار گرفتند.
به گفته وی، آمادگی خوبی میان تیم‌های عملیاتی تهران وجود دارد، وضعیت سدها استان تهران نیز مناسب است و هنوز این سازه‌ها سرریز نشده است.
وی گفت: این آمادگی وجود دارد كه در كمترین زمان ممكن پایداری شبكه را در تهران داشته باشیم. تا امشب نیز باید حالت آماده‌باش را در تهران حفظ كنیم و از فردا بارش‌ها كمتر می شود.

** خوزستان
مدیر كل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو درباره وضعیت استان خوزستان گفت: برنامه ریزی‌ها از یك ماه پیش برای مدیریت سدهای این استان آغاز شده است و سعی كرده‌ایم برای مدیریت سیلاب‌ها، سدهای دز، كرخه و گتوند ذخایر خالی داشته باشند.
جعفرزاده ادامه داد: در استان خوزستان 13 مگاوات خاموشی پراكنده در شهرستان‌های دزفول، شوش، ایذه و رامهرمز اعمال شده است.
وی اضافه كرد: وضعیت خوزستان تا 24 ساعت آینده تحت رصد قرار دارد تا آمادگی خود را در این استان داشته باشیم؛ معاون آب وزیر نیز در خوزستان حضور دارد.
به گفته وی، اكنون برق 78 روستا در «سپیدار» استان كهگیلویه و بویراحمد نیز قطع است.

** گلستان و مازندران
جعفرزاده در مورد تامین آب و برق استان های گلستان و مازندران گفت: آبرسانی و برق رسانی در این استان‌ها در شرایط نرمال قرار دارد و به طور تقریبی پایدار است؛ مگر اینكه در شرایطی به دلایل ایمنی، به برخی مناطق به صورت دستی قطعی برق داده باشیم.
وی ادامه داد: اكنون آب 15 روستای خالی از سكنه در استان گلستان قطع است؛ در شبكه برق نیز بجز مواردی كه به دلیل ایمنی، برق را قطع كرده ایم، وضعیت پایدار است.
به گزارش ایرنا، بارش های ثبت شده از آغاز سال آبی 98- 97 تا یكشنبه در مقایسه با مدت مشابه سال آبی پیش از آن (97.4 میلیمتر) رشد 136 درصدی، در مقایسه با میانگین 11 سال اخیر رشد 50 درصدی و در مقایسه با میانگین 50 ساله رشد 28 درصدی نشان می دهد.
بارش های سنگین باعث وقوع سیل در برخی نقاط كشور مانند استان های گلستان، مازندران، فارس، لرستان و كهگیلویه و بویراحمد شده است.
جمعیت هلال احمر در اطلاعیه ای از هموطنان خواست با توجه به سیلابی شدن مسیل ها در مناطق غربی و جنوب كشور از سفر به این مناطق تا عادی شدن اوضاع پرهیز كنند.
رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امروز (سه شنبه) شمار فوتی‌های سیل در 2 روز گذشته را ٢٣ نفر اعلام كرد و گفت: 19 نفر در شیراز، یك نفر در كرمانشاه، یك نفر در لرستان، یك نفر در كهگیلویه و بویراحمد و یك نفر نیز خوزستان جان خود را از دست داده‌اند.

اقتصام*3061*1961*

سرخط اخبار اقتصاد