میزبانی فرانسه از مذاكرات بی سابقه رهبران اروپایی و چین

تهر ان - ایرنا - رهبران چین، آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا امروز(سه شنبه) برای مذاكرات بی سابقه در زمینه ایجاد یك حكومت جهانی جدید در پاریس گرد هم آمدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، این نشست كه در سومین روز سفر رئیس جمهوری چین به فرانسه برگزار می شود، در كاخ الیزه انجام شد.
امروز 'امانوئل مكرون' رئیس جمهور فرانسه، میزبان «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، «آنگلا مركل» صدراعظم آلمان و «ژان كلود یونكر» رئیس كمیسیون اروپا بود.
این نشست برای انجام گفت وگویی بی سابقه در خصوص تغییرات اقلیمی، تجارت و تعاملات چند جانبه بین كشور میزبان و متحدان اروپایی و چینی توسط پاریس میزبانی شد.
چالش كنونی اروپا، چگونگی ایجاد تعادل در روابط و نیز در برابر نفوذ رو به رشد جهانی چین است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین نخستین سفر رسمی خود به فرانسه را كه از روز یكشنبه آغاز كرده، امروز به پایان می رساند.
همكاری های تجاری اروپا با چین و تقویت این همكاری ها در حالی مطرح می شود كه اروپا با بحران سخت 'برگزیت' دست و پنجه نرم می كند.
روابط با چین، چهره جهان را با سرمایه گذاری همه جانبه بویژه در مسیر 'جاده جدید ابریشم' تغییر می دهد.
روز گذشته (دوشنبه) چین و فرانسه 30 توافق همكاری در زمینه های تجاری، انرژی و فرهنگ امضا كردند كه ارزش آنها بیش از 30 میلیون یورو است.
رئیس جمهوری چین در این نشست گفت: این یك حركت مهم است كه اكنون انجام می دهیم. این به منزله دلبستگی عمیق شما به همكاری چین با اروپا و همچنین تمایل من به ایجاد یك اروپا قوی است.
شی جین پینگ تصریح كرد كه چین همواره یكپارچگی اروپا را پیگیری خواهد كرد.
خبرگزاری فرانسه افزود: دولت فرانسه روز سوم و آخرین روز دیدار رئیس دولت چین از فرانسه را به عنوان 'نشست سطح بالا در مورد چالش های چندجانبه' مطرح كرد.
مكرون در دیدار دو جانبه خود با همتای چینی خود گفت كه امیدوار است با چین یك 'حكومت جدید جهانی' ایجاد كند.
وی افزود: چین و اروپا باید یك رابطه اقتصادی و تجاری داشته باشند كه 'بر اساس یك چارچوب عادلانه و متعادل بنا شود.'
رئیس جمهوری چین پیش از سفر خود به فرانسه به ایتالیا رفته بود؛ ایتالیا نخستین كشوری بود كه پروژه زیرساختی بزرگ 'جاده ابریشم جدید' چین را امضا كرد كه موجب نگرانی ایالات متحده و اتحادیه اروپا شده است.
مكرون اعلام كرد كه فرانسه و چین در تعدادی از پروژه های سرمایه گذاری در برخی كشورهای درگیر همكاری می كنند كه این وظیفه بزرگی برای پیوند دادن آسیا با اروپا است.
خبرگزاری فرانسه نوشت: فرانسه با وجود برخی اصطكاك ها می خواهد كه چین را به عنوان یك شریك نزدیك تر درگیر كند، زیرا واشنگتن تحت سیاست 'اول آمریكا' 'دونالد ترامپ' انزوای بیشتری می یابد.
خبرگزاری فرانسه اعلام كرد نشست چین و اتحادیه اروپا در 9 آوریل در بروكسل برگزار می شود.
اروپام ** 6984 ** 1071