رییس جمهوری لبنان همچنان از حزب الله حمایت می كند

تهران - ایرنا - پایگاه خبری 'لبنان 24' در مقاله ای نوشت: آمریكا به خوبی این موضوع را می داند كه «میشل عون» رییس جمهوری لبنان با توجه به حمایت های سابق خود از گزینه 'مقاومت' همچنان می تواند از حزب الله در مجامع و نهادهای بین المللی حمایت كند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این پایگاه لبنانی با تحلیل سفر اخیر «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا به لبنان نوشت: این دیدار را نمی توان یك سفر عادی ارزیابی كرد. تمام موضع گیری های علنی و غیرعلنی پمپئو در بیروت، به خصوص مواضع وی در دیدار با «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان و رییس 'جریان ملی آزاد' بیانگر این موضوع است كه تحریم های امریكا صرفا شامل حزب الله نبوده بلكه هر شخص و نهادی كه بخواهد به این جنبش لبنانی كمك كند شامل تحریم های آمریكا خواهد شد.
لبنان 24 افزود: 'جریان ملی آزاد' كه امریكا قصد فشار آوردن بر آن را دارد یك جریان بزرگ مسیحی در لبنان است كه هیچ گاه روابط دوستانه ای با آمریكا نداشته و به عنوان متحد بزرگ حزب الله شناخته می شود.
«میشل عون» رییس جمهوری كنونی لبنان پیش از این رهبری 'جریان ملی آزاد' را بر عهده داشته و 'جبران باسیل' رهبر كنونی این جریان نیز هم اكنون پست وزارت خارجه را بر عهده دارد.
مقاله لبنان 24 ادامه داد كه وزیر خارجه آمریكا هم با وجود آگاهی از این حقایق سیاسی، بار دیگر لبنان را در برابر دو گزینه قرار داد: ایستادگی در برابر حزب الله و نفوذ ایران و یا مواجه شدن با تحریم ها و بحران های اقتصادی بیشتر.
دو گزینه ای كه به وضوح تناقض موجود بین تمایل آمریكا برای ایجاد ثبات در اقتصاد لبنان و از سوی دیگر تلاش واشنگتن برای بحران زده كردن لبنان را ثابت می كند.
مایك پمپئو وزیر امورخارجه آمریكا جمعه گذشته در پایان سفر منطقه ای خود به خاورمیانه، وارد بیروت پایتخت لبنان شد و با «میشل عون» رییس جمهوری لبنان، «سعد الحریری» نخست وزیر ، «جبران باسیل» وزیر خارجه و دیگر شخصیت های لبنانی دیدار و گفت و گو كرد.
روزنامه 'الدیار' لبنان در مطلبی تفصیلی درخصوص سفر «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا به لبنان نوشت: دیدار پمپئو حامل پیام جدیدی برای لبنانی ها نبود و مسئولان لبنانی همان حرف های تكراری سابق را شنیدند، صحبت هایی كه همیشه دو محور اساسی دارد: افزایش فشارها بر حزب الله لبنان و مقابله با ایران در لبنان.
صحبت در خصوص پرونده آوارگان سوری و تعیین مرزهای مشترك خشكی و آبی میان لبنان و فلسطین اشغالی از دیگر محورهای گفت گوی وزیر خارجه آمریكا با مقامات لبنانی بود.
خاورم*9469*