كره جنوبی اجازه مصادره اموال شركت ژاپنی را صادر كرد

پكن- ایرنا- یك دادگاه كره جنوبی درخواست مصادره اموال شركت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن در كره جنوبی را به عنوان غرامت در ازای كار زمان جنگ جهانی دوم تائید كرد.

به گزارش ایرنا تلویزیون ژاپن روز سه شنبه گزارش كرد این دومین مورد برای درخواست مصادره اموال یك شركت ژاپنی در كره جنوبی در چند مدت اخیر است.
در پی حكم سال گذشته دیوان عالی این كشور در مورد كار اجباری زمان جنگ جهانی دوم، یك دادگاه منطقه ای در شهر 'ده جون' واقع در مركز كره جنوبی این تصمیم را گرفت.
پیشتر در ماه جاری، شاكیان درخواستی برای مصادره حقوق در كل هشت فقره حق انحصاری و علامت تجاری متعلق به صنایع سنگین میتسوبیشی در كره جنوبی را تسلیم دادگاه كرده بودند.
این دادگاه اجازه مصادره اموال به ارزش 800 میلیون وون معادل 700 هزار دلار را به چهار شاكی داد شاكیان می گویند آنها این اموال را خواهند فروخت مگر اینكه شركت صنایع سنگین میتسوبیشی اقدام صادقانه ای اتخاذ كند.
در ماه ژانویه، یك دادگاه دیگر كره جنوبی مصادره اموال شركت نیپون اِستیل اَند سومیتومو مِتال را كه در این كشور نگهداری می شود برای گروهی دیگر از شاكیان جایز دانست.
توكیو به طور مكرر از دولت كره جنوبی خواسته است این مساله را بر اساس توافقی كه در سال 1965 به آن رسیدند، مورد بحث و گفت و گو قرار دهند در این سال دو كشور روابط خود را عادی كردند توكیو ادعا می كند كه این توافق بطور كامل مسئله ادعاهای حق غرامت را حل و فصل كرده است اما سئول می گوید هنوز در حال بررسی موضع ژاپن است.
در همین حال سخنگوی ارشد دولت ژاپن واكنش كره جنوبی به احكام دادگاه كه شركت های ژاپنی را ملزم به پرداخت غرامت برای كار زمان جنگ جهانی دوم می كند محكوم كرد.
'یوشیهیده سوگا' دبیر اول كابینه ژاپن سئول را متهم كرد كه برای تصحیح موارد نقض توافقنامه دوجانبه 1965، هیچ اقدامی انجام نداده و به شاكیان اجازه داده است كه دارایی شركت های ژاپنی را توقیف كنند.
او تاكید كرد ژاپن از كره جنوبی خواسته است كه به این موضوع براساس توافق مورد اشاره رسیدگی كند سوگا همچنین گفت معتقد است این درخواستش پذیرفته خواهد شد.
**آساق**1904**