۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۷:۱۹
کد خبر: 83254780
T T
۰ نفر
آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنكای بهار

خرم آباد - ایرنا - لرستان به دلیل قرار گرفتن در مناطق كوهستانی و همچنین برخوردار بودن از منابع آب بسیار و چشمه های فراوان شرایط مطلوبی برای به وجود آمدن آبشارهای طبیعی داشته به گونه ای كه هم اكنون بیش از 50 آبشار در این استان وجود دارد.

به گزارش ایرنا، لرستان چهار فصل جلوه ای بسیار متنوع از خلق زیبایی های خداوند است كه تاحدودی از نظر گردشگران و طبیعت گردان دورمانده است.
این استان به واقع بهشتی برای دوستداران طبیعت و علاقه مندان به تنوع در جاذبه های طبیعی است.
تنوع نعمت های خدادادی استان لرستان بسیار فراتر از مواردی است كه به طور معمول بیان می شود و بدون شك این زیبایی ها در فصل بهار برای دوستداران طبیعت صد چندان است.
در این میان آبشارهای لرستان با زمزمه آب در دل سنگ بسیار دیدنی و شنیدنی بوده و گوش طبیعت استان را پر كرده است.
آبشارهای 'آب سفید'، 'چكان'، 'برنجه'، 'تیندر'، 'لوچ'، 'خورشید'، 'دورك'، 'وارگ'، 'چونگ شنه'، 'تاف'، 'دره ماهی'، 'مبارك آباد'، 'افرینه'، ' دره گرگ'، 'بیشه'، 'تله زنگ'، 'نوژیان'، 'سركانه'، 'وارك'، 'مخمل كوه'، 'غسلگه' و 'دره اسپر' تنها بخشی از چندین آبشار دیدنی لرستان هستند كه با دورنمایی از زیبایی خاص خود و هوایی به خنكای نسیم گردشگران را به سوی خود فرا می خوانند.
در این میان ،برخی آبشارهای لرستان به نام شوی، نوژیان، آب سفید، افرینه،چكان، وارك، سركانه و بیشه از شهرت بیشتری برخوردار هستند.

***شوی، آبشاری در آغوش درختان بلوط و بادام
آبشار شوی یا 'تله زنگ' در جنوب شهرستان دورود و در بین كوه های سر تنگ شوی در حوالی روستای شوی و در 10 كیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده است.
این آبشار كه به قولی زیباترین آبشار ایران محسوب می شود، آبشاری زیبا ودلنشین است كه از غاری بیرون می آید و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود.
ارتفاع آبشار 100متر و عرض آن 40 متر است كه زیبایی وچشم اندازی كم نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده و از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از درختان بلوط، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است.
در فصل بهار از سراسر كشور مردم علاقمند برای تفریح به این آبشار منحصر به فرد لرستان روی می آورند و بخشی از اوقات خود را پیرامون زیبای آن سپری می كنند.
این آبشار در گویش محلی به 'طاف شوی' معروف است و راه دسترسی به آن از طریق ایستگاه راه آهن تله زنگ می باشد.

*** آبشار بیشه، تلفیقی از زیبایی آب و سختی سنگ و آهن
این آبشار یكی از زیباترین آبشارهای كشور است در ایستگاه راه آهن بیشه در شهرستان دورود واقع شده است آب و هوای مناسب وسرسبزی اطراف آبشار وچشم انداز كوههای اطراف سالیانه پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از مناطق مختلف كشور شده واین منطقه دیدنی را به عنوان یكی از مناطق توریستی وگردشگری استان تبدیل نموده است.
فاصله این آبشار تا شهرستان دورود كه یكی از مسیرهای ارتباطی آن است 35 كیلومتر می باشد.
ارتفاع آبشار 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار بوده، از شهرستان دورود به طرف آبشار مناطق دیدنی در كنار رودخانه سزار وجود دارد كه می توان به آبشار های فصلی و دائمی ،آبشارهای یخی در زمستان و در ختان متنوع نام برد.
فاصله آن تا خرم آباد از طریق جاده 64 كیلومتر بوده و 17 پلاژ، هفت چادر ،بازار چه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت وپاسگاه انتظامی در كنار آبشار دایر است.

*** آب سفید، آبشاری نشات گرفته از سفید برف و زلالی چشمه های خروشان
این آبشار زیبا و دیدنی در منطقه ذلقی الیگودرز وبه فاصله حدود 50 كیلومتری واقع شده كه ارتفاع آن حدود 65 متر و عرض تاج آبشار آن در فصل پر آبی حدود هشت متر می باشد.
آبشار از دل كوه صخره ای به بیرون سرازیر شده و سپس در مسافت كوتاهی به یك حوضچه تبدیل می شود.
آبشار آب سفید در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است وپوشش جنگلی وگیاهی در اطراف آبشار زیبایی وطراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است.
جاده دسترسی، از الیگودرز تا آبشار آسفالته می باشد.

*** آبشار نوژیان، نقاشی طبیعت در دامان خرم آباد
آبشار نوژیان در 38 كیلو متری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی ) به ارتفاع 95 متر وعرض تاج پنج متر واقع شده است .
این آبشار یكی از زیبایی های طبیعت لرستان است كه هر ساله ،بسیاری از مردم را به سوی خود جلب می كند، گردشگاه جنگلی نوژیان بالای كوه تاف قرار دارد.
در كوه (تاف) انواع گیاهان دارویی می رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی بوده و همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و هم چنین برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند و اوقات فراغت خود را در آنجا می گذرانند.
راه ارتباطی آن از طریق خرم آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته ویا از راه آهن به ایستگاه كشور و از آنطرف هم حدود دو ساعت پیاده روی به سمت آبشار است.

***آبشار چكان، محلی برای گردشگری زیارتی در جوار امامزاده ابوعلی
آبشار چكان در جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان در فاصله 141 كیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 3030 متر وعرض تاج 4چهار متر قراردارد.
این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین های زراعی چكان بیرون می جهد و طول فوران آن به دهها متر می رسد.
اطراف آبشار منطقه ای وسیع با فضایی مطلوب و دل انگیز است كه در دو الی سه كیلو متری آن امام زاده ای به نام ابو علی واقع شده و محل مناسبی برای زیارت و سیاحت است.
آب این آبشار كه یكی از عجایب و زیبایی های طبیعت استان لرستان محسوب در اواخر پاییز به مرور خشك می شود، در روز های اولیه شروع فصل بهار دوباره با همان فوران به بیرون می جهد.
در كنار آبشار پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالك، گلابی، چنار، كیكم، بید و بلوط وجود دارد.

*** وارك، آبشاری دو طبقه متولد صخره ای بزرگ
این آبشار درغرب گردنه نوژیان ، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد ویكی از زیباترین آبشارهای كشور و فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود 50 كیلومتر است.
سرچشمه آبشار یك صخره سنگی است و پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد.
آبشار وارك در نزدیكی آبشار نوژیان قرار دارد و در فصل كم آبی ارتفاع قسمت اول هفت متر با عرض حدود 12 متر و قسمت دوم 15 متر با عرض پنج متر یكی از زیباترین منظره ها را در این منطقه می توان دید.
حداكثر ارتفاع آن به 57متر می رسد و عرضی معادل 50 متر را در بر می گیرد، همچنین اطراف این آبشار پوشیده از درختان بلوط، گلابی و زالزالك است.

سركانه، آبشار هفت چشمه
این آبشار درروستای گریت بخش پاپی در فاصله 50 كیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 15 متر وعرض تاج 17 متر قرار دارد واز جمله جاذبه های طبیعی وگردشگری دیدنی استان محسوب می شود.
فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یك ساعت پیاده روی می باشد.
این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است و پوشش جنگلی اطراف آبشار را درختان بلوط و زالزالك تشكیل داده است.

***افرینه، آبشاری خنك در دیار گرمسیر پلدختر
آبشار افرینه در كنار روستایی به همین نام در مسیر جاده بین المللی خرم آباد به اندیمشك قرار دارد.
این آبشار زیبا در فصل بهار وتابستان علاقه مندان وگردشگران زیادی را به خود جلب می كند و می توان آن را در مسیر جاده پلدختر به خوزستان مشاهده كرد.
7269/6060

سرخط اخبار فرهنگ