ابعاد وقوع سیل در كشور و تلاش دستگاه ها برای كاهش آسیب ها

استان ها- ایرنا- بارش شدید باران، تگرگ و برف كه از چند روز كشور نقاط مختلف كشور را در بر گرفته، امروز دوشنبه در برخی از استان ها و شهرها باعث تلفات، صدمات و خساراتی به هموطنان شده است.

براساس گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر كشور، با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی در شماری از استان ها نیز برای مقابله با احتمال سیلاب و وضعیت نامساعد جوی وضعیت آماده باش اعلام شده و به همت مسوولان و گروه های امدادرسان تمهیداتی نیز برای كمك رسانی و كاهش آسیب ها اندیشیده شده است.
از ساعات نخست وقوع سیل در استان های مازندران، گلستان، فارس، لرستان، كرمانشاه و برخی دیگر از استان ها مسئولان و دستگاه های امدادرسان با حضور در مناطق سیل زده اقدام به بررسی جوانب و امدادرسانی كردند.
رئیس جمهوری در پیامی با تسلیت جان باختن شماری از هم میهنان در سیل اخیر در شماری از استان های كشور، از مسوولان ذیربط خواست تلاش های خود را برای كاستن از مشكلات مناطق آسیب دیده و یاری رساندن به مردم، مضاعف كنند.
حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی در این پیام همچنین با اشاره به اینكه در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت ارزیابی های خسارتهای اخیر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران خسارت های حادثه دیدگان اتخاذ خواهد شد، به وزیر كشور دستور داد سریعا علل حادثه شیراز را كه شماری از هموطنان در جریان آن جان باختند، بررسی و گزارش آن را به همراه علل و هرگونه كوتاهی یا مقصران احتمالی ارائه دهند.

*تاكید جهانگیری بر آمادگی برای مقابله با سیل
اسحاق جهانگیری در جلسه مدیریت بحران استان تهران گفت: لازم است با مدیریت مناسب، آثار زیانبار سیل كمتر شود.
وی با اشاره به پیش بینی هواشناسی درباره بارندگی های شدید عنوان كرد: درس امروز شیراز جدی بود. ما گلستان و مازندران رفتیم و شرایط سختی آنجا بود اما لحظات كوتاه شیراز تكان دهنده بود و هموطنان جان خود را از دست دادند .
جهانگیری ادامه داد: مدیران گلستان مازندران تلفات جانی را مدیریت كردند و موارد اتفاق افتاده خیلی مرتبط با سیل نبود البته این اتفاق درد آور است.
وی تصریح كرد: بر اساس پیش بینی ها بارندگی در تهران تا فرداشب ادامه دارد در نتیجه امشب باید مراقبت های لازم صورت گیرد و همه با حساسیت از پایتخت با تمام وجود محافظت كنیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: در شیراز از لحظه بارندگی تا سیل 20 دقیقه زمان طول نكشید لذا مسوولان باید آماده وقوع سیل در تهران باشند و محل های پرخطر از سوی پلیس و شهرداری شناسایی و اطلاع رسانی شود.
جهانگیری خطاب به مدیران استان تهران اظهار كرد: ‌امیدوارم این اتفاق نیفتد اما موضوع را جدی بگیرید و كنترل كنید.

*دو نماینده از دولت در شیراز
دكتر نوبخت به نمایندگی از رییس جمهوری و وزیر بهداشت با دستور معاون اول رئیس جمهوری عازم شیراز شدند.
دكتر محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه كشور به منظور دلجویی از حادثه دیدگان حادثه تلخ سیل امروز ، بررسی خسارات مناطق سیل زده و ارائه راههای جبران آن در جلسه چهارشنبه هیات دولت و تصویب نهایی آنها، به نمایندگی از رییس جمهوری عازم شیراز شد.
همچنین سعید نمكی وزیر بهداشت كه برای بازدید و ارزیابی از وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی استان لرستان و پیامدهای سیل ویرانگر از مسیر زمینی عازم این استان بود، شامگاه دوشنبه عازم استان فارس شد.
نمكی بلافاصله پس از ورود به شیراز برای بازدید از امكانات و خدمات درمانی و بهداشتی این شهر از مراكز پزشكی و اورژانس بازدید كرد و در نشستی با مدیران ارشد استان فارس، تداوم ارائه خدمات سلامت و نحوه مدیریت سلامت در بحران را بررسی كرد.
قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت و پیرحسین كولیوند، رئیس سازمان اورژانس كشور نیز در این سفر همراه وزیر بهداشت هستند.

* سامانه هشدار زودرس درپایتخت
انوشیروان محسنی بندپی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در استانداری تهران اظهار كرد: با ابتكار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سامانه هشدار زودهنگام در تهران به صورت آزمایشی راه اندازی می شود.
وی عنوان كرد: بحثی در دنیا به عنوان هشدارهای زودرس وجود دارد؛ از طریق این سامانه ها در سیل و زلزله، هشدارهایی به ساكنین منطقه به منظور افزایش درجه آگاهی و اتخاذ تصمیم اعلام می شود.
استاندار تهران تاكید كرد: امشب در استان تهران این سامانه را به صورت آزمایشی فعال می كنیم و مناطقی كه این سامانه در آنجا راه اندازی می شود در جلسه امشب مدیران در استانداری مشخص خواهد شد.
محسنی بندپی درباره جلسه برگزار شده با حضور معاون اول رییس جمهوری عنوان كرد: از امروز ستاد مدیریت بحران در همه شهرستان های استان تهران شكل گرفته و با برنامه ریزی در زمینه تقویت عوامل محافظ و كاهش عوامل خطر هم افزایی شد.
وی ادامه داد: بررسی ها در واحد های مختلف ستاد مدیریت بحران نشان دهنده نیمه بودن ظرفیت سد های استان است كه گنجایش دریافت بسیاری از سیلاب ها را دارند.
استاندار تهران تصریح كرد: در كنار این مهم، رودخانه هایی در نزدیكی شهر تهران هستند كه بنا به گزارش آب منطقه ای و هواشناسی، با بارش 15 تا 20 دقیقه ای، استعداد سیل دارند از این رو لایروبی های مسیر های شهری 22 گانه تهران به منظور جلوگیری از این مهم انجام شد.
محسنی بندپی گفت: در تمام نقاط شهر تیم های امداد نجات هلال احمر، نیروی انتظامی، اورژانس و تیم آتش نشانی شهردای های 22 گانه و شهرداری شهرستان های اطراف تهران، آماده مداخله به هنگام در زمان وقوع سیل هستند.
وی یادآور شد: در مسیر رودخانه كرج اگر سر ریز آب داشته باشیم مسیر انحرافی برای ایمن شدن شهرهای غرب در نظر گرفته شده است.
استاندار تهران تصریح كرد: در داخل شهر مناطقی شناسایی شده كه تیم فنی بازدید خواهند داشت و اگر سر ریز آب به داخل شهر اتفاق بیافتد، این مناطق می توانند عامل بازدارنده باشند.
محسنی بندپی تاكید كرد: هواشناسی اعلام كرده احتمال دارد بعد از ظهر سه شنبه بارندگی شدید داشته باشیم و تا عصر چهارشنبه این شرایط وجود دارد لذا ما در 48 ساعت آینده آمادگی های لازم را داریم .
وی ادامه داد: درخواست و تمنای من از مردم بزرگوار و خردمند استان تهران این است در كنار رودخانه ها حضور نداشته باشند و اتومبیل خود را در كنار رودخانه ها پارك نكنند. همچنین اماكن نزدیك رودخانه ها نیز فعالیت خود را 48 ساعت آتی متوقف خواهند كرد كه تلفات جانی و خسارت مالی نداشته باشیم.
استاندار تهران اظهار كرد: پیش بینی می شود بارندگی غیرمتعارف داشته باشیم و از مردم می خواهیم با عوامل مدیریت بحران همراهی و همكاری لازم را داشته باشند. تیم مدیریت بحران برنامه ریزی و تدبیر لازم را درنظر گرفته و نیروی انسانی و تجهیزات آماده هستند. حدود 5 هزار نفر تیم آتش نشانی، 500 تیم امداد نجات، 20 تیم جست وجو گر در سیلاب آماده باش هستند.

* هیچ بحرانی در حوزه برق وجود ندارد
شركت توانیر در پی وقوع سیل در برخی نقاط كشور، با صدور اطلاعیه ای تاكید كرد: هیچ بحرانی در حوزه برق وجود ندارد.
در این اطلاعیه تاكید شده است: با شروع بارش شدید باران در استان لرستان، برق تعداد 170 روستا قطع شد كه بلافاصله با ورود اكیپ های عملیاتی، برق بیش از 90 روستا در كمتر از سه ساعت وصل شد.
خاطرنشان می شود كه هم اكنون برق حدود 77 روستا در این استان قطع است كه این روستاها بیشتر در مناطق بسیار سخت گذر قرار دارند كه به دلیل وقوع سیلاب، راه دسترسی آنها نیز تخریب شده است و نیروهای عملیاتی برق مترصد بازگشایی مسیردسترسی توسط ارگان های ذیربط جهت وصل برق این روستاها هستند.
خوشبختانه در استان كهگیلویه و بویر احمد تمام مشكلات برقی در روستاهای گرفتار در سیلاب رفع شده و همه مناطق برقدار است.
دراستان گلستان نیز تنها برق دو روستا به دلیل نداشتن راه دسترسی و رانش زمین قطع است كه بلافاصله پس از ایجاد امكان دسترسی نسبت به اصلاح شبكه و تامین برق این دو روستا نیز اقدام خواهد شد.
در شهر شیراز نیز تنها برق برخی نقاط 'محدوده دروازه قرآن' به منظور اجرای عملیات امداد بدون خطر و حفظ ایمنی مردم عزیز و جلوگیری از برق گرفتگی احتمالی، به صورت دستی قطع شد كه در این خصوص نیز همكاران صنعت برق پس از حصول اطمینان از عدم وجود مشكل برای شهروندان، نسبت به وصل برق اقدام كردند و در حال حاضر شرایط برق در شیراز كاملا عادی است.

*آمادگی كامل راهداران در جاده ها
محمد رودباری مدیركل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: با توجه به پیش بینی های قبلی و هشدارهای دستگاه های ذیربط مبنی بر تغییرات جوی و بارش نزولات آسمانی، بارش برف و باران در 28 استان و احتمال وقوع سیل وآب گرفتگی، ادارات كل راهداری و حمل ونقل جاده ای استانها برای باز نگهداشتن محورهای مواصلاتی با تعداد9600 دستگاه ماشین آلات و تجهیزات راهداری با بكارگیری 12 هزار نفر راهدار برای ارایه خدمات راهداری به كاربران جاده ای و مسافران نوروزی مشغول هستند.
وی افزود: طی 24 ساعت گذشته بیش از 300 محور اصلی و فرعی دارای بارش برف و باران بوده كه در حدود 4655 كیلو متر باند برفروبی شده و مقدار 1570 تن شن و نمك مصرف شده است.
محمد رودباری توصیه كرد با توجه به احتمال وقوع سیل و آب گرفتگی و همچنین لغزندگی محورهای كوهستانی و برف گیر، هموطنان در صورت نیاز به انجام سفرهای ضروری،لازم است قبل از عزیمت به سفر از طریق سامانه جامع 141 (تلفن ،تارنما و نرم افزار كاربردی تلفن همراه) از آخرین وضعیت جاده ها مطلع شوند.

**تامین و توزیع بی وقفه سوخت در تمام نقاط كشور
محمدرضا موسوی خواه مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: در تمام نقاط كشور به ویژه مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی، توزیع سوخت به صورت مستمر و منظم ادامه دارد.
وی با بیان اینكه از 25 اسفندماه 97 و آغاز تعطیلات نوروزی حدود یك میلیارد لیتر بنزین در كشور توزیع شده‌ است، افزود: ما براساس وظیفه ای كه برعهده داریم در طول 24 ساعت شبانه روز توزیع بی وقفه سوخت را تاكنون بدون هیچ حادثه و‌ مشكلی انجام داده ایم ‌و در مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی تامین و‌ توزیع سوخت بدون وقفه ادامه دارد.
موسوی خواه اضافه كرد: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاكنون به طور متوسط روزانه 97 میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است.
مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از هموطنان خواست در صورت هرگونه مشكل با شماره 09627 و یا در مناطق آسیب دیده از سیل به ستاد بحران مراجعه و در كمترین زمان ممكن مشكل مورد نظر در حوزه سوخت بررسی و برطرف خواهد.
وی همچنین تاكید كرد: با تدابیر اندیشیده شده در تامین ‌‌‌و توزیع سوخت مشكلی وجود ندارد.

**آماده باش سازمان بهزیستی
وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی در بخشنامه ای بر آمادگی مدیران بهزیستی سراسر كشور برای همراهی با سیلزدگان تاكید كرد.
در این بخشنامه برحضور همه مدیران بهزیستی سراسر كشور به منظور خدمات رسانی به سیلزدگان تاكید شده است.

**تهران
مدیركل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو درخصوص بارندگی های استان تهران نیز گفت: با وجود شدت بارندگی ها در این استان، اما هشدار مبنی بر جاری شدن سیلاب نداشته ایم؛ هرچند با وجود مسیل های كن، دارآباد، میرداماد و غیره، آبگرفتگی برخی معابر اجتناب ناپذیر است.
جعفر زاده خاطرنشان كرد: شرایط در استان تهران نرمال است، اما در صورت وقوع هرگونه حادثه غیر مترقبه آمادگی لازم وجود دارد.
وی ادامه داد: با این وجود هشدار طغیان رودخانه كرج داده شده و از مردم خواسته شده تا از تردد غیرضروری و همچنین اطراق در مسیر رودخانه ها پرهیز كنند تا شاهد وقوع حوادث دلخراشی مشابه آنچه امروز در شیراز شاهد بودیم، نباشیم.
مدیركل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو درخصوص سدهای پنجگانه استان تهران نیز گفت: وضعیت این سدها كاملا نرمال و پایدار است و هیچ سر ریز آبی از آنها گزارش نشده است.

**فارس
مسئولان در استان فارس اعلام كردند: امروز، جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یكدیگر در محور ورودی شمال این كلانشهر تاكنون 17 كشته و 74 مصدوم به دنبال داشته است.
از سوی دیگر، اعلام شد كه دستور قضایی برای بررسی ابعاد سیل شیراز صادر شده است.
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در دروازه قرآن با بررسی میدانی ابعاد حادثه جاری شدن سیل و خسارات جانی و مالی به هموطنان گفت: موضوع حادثه اخیر نیازمند بررسی كارشناسی است و از این رو، دستورات اولیه قضایی در این خصوص صادر شده است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو با رد برخی شایعات در فضای مجازی درخصوص سر ریز شدن آب از سدهای استان فارس، خاطرنشان كرد: شرایط سدهای این استان كاملا پایدار است و هیچ مشكلی برای گرفتن حجم سیلاب ندارند.
«میثم جعفرزاده» دوشنبه شب در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اكنون 70 درصد حجم سد 950 میلیون متر مكعبی «سلمان فارسی» و 45 درصد حجم سد 960 میلیون مترمكعبی سد «درودزن» استان فارس پُر شده و ظرفیتی معادل 830 میلیون مترمكعب دیگر برای پر شدن این سدها آب نیاز است.
به گفته این مقام مسئول، «رودبار داراب» دیگر سد مهم این استان است كه تاكنون 62 درصد از حجم 82 میلیون متر مكعبی آن پُر شده و سایر سدهای استان كوچك هستند.

**لرستان
صبح امروز جاده خرم آباد به پلدختر بر اثر بارش شدیدباران و طغیان رودخانه 'كشكان' بسته شد.
بارندگی های مستمر از روز گذشته تاكنون و بارش شدید تگرگ صبح امروز دوشنبه، موجب بروز مشكلات شهری و آبگرفتگی وسیع در این منطقه شده است.
همچنین خروش و طفیان كشكان دور از انتظار نیست و احتمال تخریب دیواره ساحلی شهر پلدختر نیز وجود دارد كه در آن صورت، حجم بالایی از آب رودخانه به بخش غربی شهر وارد می شود
با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته احتمال وقوع سیل در الیگودرز و سپیددشت نیز وجود دارد
همچنین به گفته مدیركل مدیریت بحران استانداری لرستان، خط انتقال آب 60 روستای شهرستان های خرم آباد، چگنی و پلدختر آسیب دیده و خسارت هایی به كشاورزی استان وارد شده كه میزان دقیق آن باید بررسی و كارشناسی شود.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای لرستان نیز گفت: 77 درصد حجم سدهای این استان پر و سه سد نیز درحال سرریز شدن است.
از سوی دیگر، بخشدار معمولان گفت: بارش شدید باران راه ارتباطی 40 روستای بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر در استان لرستان را قطع كرد.
پل 'چم شهران'، پل 'دمرود افرینه'، پل 'زورانتل' و پل 'كلهر' در اثر طغیان رودخانه كشكان به زیر آب رفته است. همچنین به علت طغیان رودخانه كشكان و زیر آب رفتن مجتمع كوثر، آب 50 روستای این بخش قطع شد.
بخشدار معمولان بیان كرد: در شهر معمولان 100واحد مسكونی و در روستای چم شهران 10واحد مسكونی به زیر آب رفته است.
موسوی اضافه كرد: وضعیت در بخش معمولان بحرانی و دستگاه های امدادی به چادر، پتو و بسته غذایی نیاز دارند.
وی ادامه داد: راه ارتباطی دمرود افرینه، علیا و سفلی و همچنین منطقه طایی قطع است.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق لرستان نیز گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
فریدون خودنیا افزود: در حال حاضر سه روستای الشتر، یك روستای بروجرد، 20 روستا در الیگودرز، 2 روستای چگنی و 30 روستای خرم آباد فاقد برق هستند.
بارش شدید باران در روستای 'سرسنگر' شهرستان كوهدشت نیز موجب مرگ یك زن روستایی و مجروح شدن یك نفر دیگر شد.

**كرمانشاه
بارش شدید باران كه شب گذشته در گیلانغرب آغاز شد و هم اكنون نیز ادامه دارد، راه ارتباطی سه روستای این شهرستان را به دلیل بالا آمدن حجم آب و وقوع سیلاب بسته است.
این روستاها شامل 2 روستای ' گرازان علیا و سفلا' در دهستان حومه و' سنگ كرموی شیرزادی ' در دهستان چله است.
بارش ها همچنین باعث مرگ یك جوان 20 ساله در یكی از روستاهای منطقه سر پل ذهاب شد.

**قم
با اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر آغاز بارش باران از بامداد امروز دوشنبه در قم، مسئولان این استان از شب گذشته با آماده باش كلیه نیروها و امكانات برای انتقال مسافران نوروزی به مكان های مسقف برنامه ریزی های لازم را انجام دادند.
همچنین مدیریت بحران قم در خصوص احتمال سیلابی شدن مسیل ها، آبگرفتگی معابر و افزایش سرعت وزش باد هشدار داد

**سیستان و بلوچستان
بر اثر سیلاب و طغیان رودخانه های محلی در جنوب این استان تردد در پنج مسیر ارتباطی امكان پذیر نیست. هم اینك مسیرهای دلگان - زهكلوت، دلگان - ایرانشهر، بزمان - دلگان، ایرانشهر - خیرآباد و ایرانشهر - مهرستان بسته است.
این مسیر ها از روز گذشته بر اثر بارش های رگباری كه طغیان رودخانه های محلی را به همراه داشته مسدود شدند.

**قزوین
بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان را شامل طالقان، قسطین لار و آوج فراگرفته است.

**البرز
با ادامه بارش ها در استان البرز، مدیركل هواشناسی این استان احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش كوه در دیزین و جاده كرج-چالوس وجود دارد.
با توجه به این كه وضعیت زمین در حال اشباع شدن است، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های استان وجود دارد.

**خوزستان
در دزفول اعلام وضعیت اضطراری شد.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به بارش شدید باران در ارتفاعات و مناطق بالادست تا روز چهارشنبه برای این شهرستان وضعیت اضطراری اعلام كرد.
وی با بیان اینكه 6 استان كشور اكنون درگیر سیل و آبگرفتگی هستند، افزود: با توجه به اینكه خوزستان استعداد سیلاب را دارد باید تدابیر لازم برای مهار سیلاب اتخاذ شوند.

**چهار محال و بختیاری
7 پل در جاده های اصلی چهارمحال و بختیاری به زیر آب رفت.
همچنین فرماندار شهرستان كوهرنگ از رانش زمین بدنبال بارش برف و باران در روستای 'دره شیخ عالی ' این شهرستان خبر داد.
همچنین با طغیان رودخانه بازفت، جاده دسترسی 15 خانوار محله چمن گلی شهر بازفت كه در كنار رودخانه ساكن بودند مسدود شده است.
برق 2 روستای منطقه بازفت قطع شده است.

**مازندران
سامانه بارشی جدیدی كه پس از فروكش كردن سیل و سیلاب از امروز دوشنبه وارد مازندران شده است ، بر اساس پیش بینی هواشناسی این بار بیشترین بارندگی را در غرب این استان خواهد داشت .
فرماندار سوادكوه در همین راستا گفت: در پی بارندگی چند روز گذشته و ریزش بخشی از دامنه كوه و با آغاز موج جدید بارندگی خطر رانش مجدد كوه در این شهرستان وجود دارد .
مدیركل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز از آغاز بازسازی مناطق سیلزده استان به دنبال فروكش كردن سیلاب خبر داد و گفت: مراحل مختلف امداد و نجات، بازگشایی و تمیز كردن محورهای اصلی و فرعی به اتمام رسیده و از امروز دوشنبه برنامه ها وارد فاز بازسازی شده است.
میزان خسارت سیلاب 27 اسفند سال 97 به مازندران بیش از 12 هزار میلیارد ریال برآورد شد كه بیش از پنج هزار میلیارد ریال آن مربوط به بخش كشاورزی بوده است.
سیلاب به حدود هفت هزار واحد مسكونی مناطق مختلف مازندران از جمله شهرستان سیمرغ و نكا خسارت وارد كرد كه 500 واحد به طور كامل تخریب شدند.

**گلستان
برخی مناطق سیل زده استان گلستان در شهرهای آق قلا، گمیشان و روستاهای اطراف به زیر آب رفته و مردم خانه هایشان را رها كرده اند؛ اكنون اهالی این مناطق نیازمند اقلام و وسایل بیشتری شده اند.
سیلابی كه از هفته گذشته در استان گلستان به حركت در آمد، تاكنون دو كشته و تعدادی مصدوم بر جای گذاشته و بخش های بزرگی از منطقه از جمله زیرساخت ها و تاسیسات شهری و روستایی به زیر آب رفته است.
جریان های آبی كه در شهر و حومه آق قلا وجود دارد بگونه ای است كه به نظر می رسد آب در حال گردش به دور شهر است و راهی برای فرار ندارد.
بخشی از نیازهای فوری سیل زدگان واقف شدند كه از جمله شیرخشك، نوار بهداشتی، پوشك برای نوزادان و بزرگسالان، لباس كودك، نوزاد، زیر زنانه، مسواك، خمیردندان، شمع برای روشنایی، حوله و لوازم گرمایشی است.
در همین حال منطقه شرق استان گلستان كه در روزهای پایانی سال گذشته شاهد بارندگی بسیار شدید و وقوع سیل بود، از امروز (دوشنبه) مجددا شاهد آغاز بارندگی است.
بارندگی در گنبد كاووس از حدود ساعت 11 صبح دوشنبه به صورت خفیف آغاز شد و به گفته رئیس اداره هواشناسی این شهرستان تا روز چهارشنبه به صورت متناوب ادامه دارد
اوج بارش های منطقه امشب و فردا شب اتفاق می افتد.
وزیر كشور نیز كه در منطقه به سر می برد، ظهر دوشنبه گفت :دبی سیلاب و روان آب های منطقه آق قلا از 300 به 90 متر مترمكعب در ثانیه و ارتفاع روان آبهای منطقه حدود نیم متر كاهش یافته است
از سوی دیگر، پرویز فتاح رییس كمیته امداد امام خمینی (ره) با ابراز همدردی با سیلزدگان گلستان گفت: روند اصلی كمك رسانی به سیل زدگان زیر پوشش این نهاد از هفته آینده بعد از فروكش كردن آب آغاز می شود.
از دیگر تحولات منطقه گلستان، امروز گزارش شد كه روستای كندسكوه گالیكش گلستان در محاصره برف است
فرماندار گالیكش همچنین با اشاره به قطع جریان برق این روستا گفت: علاوه بر رفع مشكل قطع برق كه براثر شكستن تیرهای مسیر رخ داده بود، ارسال مواد غذایی از مسیر تنگراه به 18 خانوار ساكن در روستای كندسكوه به طور پیاده انجام شده است.
در حالیكه مقام های محلی دوشنبه گفته اند كه میزان آب انباشت شده در سطح شهر آق قلا در 15 كیلومتری شمال گرگان تا میزان نیم متر و حتی در برخی مناطق 50 درصد كاهش یافته، اما آسمان ابری شهر همچنان عامل نگرانی و اوضاع در محله كل آباد از توابع آق قلا و نیز شهر گمیشان و روستاهای اطراف آن همچنان وخیم است.
گزارش خبرنگاران ایرنا از سطح منطقه حاكیست، با انفجار بخشی از دژ خط آهن گرگان به اینچه برون در بالا دست شهر آق قلا، یك خروجی بزرگ آب از داخل شهر به سمت دریا گشوده شده است و انتظار می رود تا دوشنبه شب از میزان آب موجود در سطح شهر به شدت كاسته شود.
با اینحال، در ساعات بعد از ظهر همین روز بر حجم آب جمع شده در پشت جاده بندرتركمن به گمیشان افزوده شد.
گزارش ها حاكیست كار امداد رسانی به اهالی گرفتار در سیلابی كه از روز پنجشنبه گذشته بخش هایی از استان گلستان را در نوردیده با قدرت ادامه دارد و نیروهای محلی و نیروهای امدادی اعزامی از سراسر كشور سرگرم كمك به مردم منطقه هستند.
نهادهای ذیربط نیز با اعزام نمایندگان خود به منطقه در حال پیگیری اقدامات لازم جهت بازگرداندن شهرهای آق قلا و گمیشان به زندگی عادی هستند و وزیر كشور نیز در همین روز بر روند فعالیت ها نظارت داشته و از مناطق مختلف سركشی كرده است.
با این همه بارانی كه از بامداد دوشنبه در دامنه های ارتفاعات جنوبی استان گلستان شروع به باریدن كرده، همچنان مایه نگرانی مردم و سیلزدگان است. باران همچنان در مركز استان بی وقفه می بارد و گفته می شود كار تداركات و كمك رسانی را تا حدودی كند كرده است.
میزان بارش ها در ساعات عصر به بعد بویژه در شهر گرگان شدت گرفته است و خبرهای رسیده از آق قلا و گمیشان نیز حاكی است از میزان آب در آق قلا كاسته شده است، اما اوضاع در گمیشان چندان خوب نیست، بطوری كه گفته شده است، دستور تخلیه شهر از سوی مقام های محلی صادر شده است. باران همچنان در مركز استان گلستان می بارد.

**خراسان رضوی
كارشناس مركز پیش بینی اداره كل هواشناسی خراسان رضوی گفت: با شدت گرفتن بارش باران از عصر امروز پنجم فروردین ماه در مناطق مختلف این استان احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن مسیلها محتمل است.
وی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا كل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
زهرا مبشری عصر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پژوهشكده هواشناسی هم پیش بینی كرده بود كه در فصل بهار به علت گرمای زمین بارش ها از حالت منجمد به صورت رگباری و سیل آسا خواهد بود.
وی ادامه داد: سامانه بارشی كه تا ساعاتی دیگر از نیمه غربی كشور وارد استان خراسان رضوی می شود موجب بارندگی در این استان به خصوص در شهرستان های درگز، قوچان، جوین، جغتای، سبزوار، داورزن، چناران، تربت حیدریه، رشتخوار، بردسكن، گناباد، كاخك، نیشابور، بینالود، فیروزه، فریمان، كاشمر، خوشاب، سرولایت، كوهسرخ و مشهد خواهد شد.
كارشناس مركز پیش بینی اداره كل هواشناسی خراسان رضوی گفت: از امشب تا پایان روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه كنونی بر شدت بارش ها در سطح استان افزوده می شود لذا با توجه به رگباری بودن بارش ها وقوع آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل ها و همچنین احتمال اختلال در سامانه حمل و نقل استان خراسان رضوی وجود دارد.
مبشری با اشاره به لزوم اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارات احتمالی بر عدم توقف مردم در حاشیه رودخانه ها و مناطق سیلابی تاكید كرد و افزود: از مردم تقاضا می شود از سفر به مناطق كوهستانی جدا خودداری كنند.

**همدان
ریزش برف و باران تمامی جاده های استان همدان را لغزنده گرده و تردد از گردنه های این استان نیازمند زنجیر چرخ است.
یزش برف در گردنه های اسدآباد، همه كسی، سوباشی كبودراهنگ، آورزمان نهاوند و زاغه از شب گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
ارتفاع برف در برخی از گردنه ها به 30 سانتیمتر هم می رسد با این وجود تیم های راهداری در حال نمك پاشی و بازگشایی راه ها هستند.

**كهگیلویه و بویراحمد
بارش شدید باران باعث آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها ، مسدود شدن راه های ارتباطی 9 منطقه عشایری و قطعی برق 30 روستا دراستان كهگیلویه و بویراحمد شده است.

**هرمزگان
به دنبال ورود سامانه بارشی و احتمال وقوع سیل در برخی استان های جنوبی كشور از جمله هرمزگان، این استان به حالت آماده باش درآمد و سفرهای دریایی از بنادر غرب استان نیز به مقصد كیش تعطیل شد.