چين به عبور ناوگان آمريكا از تنگه تايوان اعتراض كرد

پكن- ايرنا- سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام كرد پكن نسبت به عبور ناوگان آمريكا از تنگه تايوان اعتراض كرده و اميدوار است واشنگتن با مسائل مربوط به تايوان برخورد مناسبي داشته باشد.

به گزارش ايرنا گنگ شوانگ روز دوشنبه در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در پكن افزود: چين عبور ناوگان جنگ آمريكا از تنگه تايوان را تحت نظر دارد و دربارۀ آن به آمريكا اعتراض كرده است.
او افزود چين اميدوار است آمريكا اصل «چين واحد» و اعلاميه هاي مشترك سه گانه بين دو كشور را مراعات و به منظور ايجاد صلح و ثبات در تنگه، با مسائل مربوط به تايوان به طور مناسب برخورد كند.
دو فروند ناوشكن آمريكا چند روز پيش بي آنكه مجوزي از سوي دولت چين دريافت كرده باشند، وارد محدوده آبي جزاير 'نن شا' شدند كه چين آن را متعلق به خود مي داند.
گنگ شوانگ روز شنبه نيز در پكن به خبرنگاران گفته بود: از آمريكا مي خواهيم هر گونه فروش تسليحاتي و ارتباط نظامي با تايوان را در هر شكل آن متوقف كند.
تايوان درخواست كرده بود كه بيش از 60 فروند جنگنده اف 16 از آمريكا خريداري كند و آن طور كه تارنماي چاينا نيوز نوشته است دولت آمريكا هم اين درخواست را تصويب كرده است.
سخنگوي وزارت خارجه چين گفت: پكن بشدت و قاطعانه با فروش چنين محموله هاي تسليحاتي به تايوان از سوي آمريكا مخالف است و با اين روند مقابله مي كند.
اين سخنگو همچنين به گزارش اخير آمريكا درباره هنگ كنگ و اتهامات اين كشور به چين اشاره كرد و گفت كه اين گزارش مداخله جويي آشكار و گستاخانه واشنگتن در مسايل داخلي چين و هنگ كنگ است.
وي افزود: آمريكا بايد اقدامات و اظهاراتش را درباره هنگ كنگ و اتهام زني به چين اصلاح كند و بداند كه مسايل هنگ كنگ جزو امور داخلي چين محسوب مي شود و كشورهاي ديگر حق دخالت در آن را ندارند.
جمهوري خلق چين تقريبا بر كل دريا و كشورهاي ويتنام، فيليپين، مالزي، برونئي و تايوان هريك بر بخش‌هايي از آن ادعاي مالكيت دارند، همچنين اين كشورها بر سر جزاير غني از نفت و گاز اسپراتلي و پارسل اختلاف دارند.
ايالات متحده اين دريا را از آب‌هاي بين‌المللي مي‌داند و بر حق قانوني كشتي‌ها و زير دريايي‌ هايش در رفت ‌و آمد در اين دريا تاكيد مي‌ورزد و مخالف ساخت تاسيسات دريايي توسط چين در اين آب راهه است.
**آساق**1904**231**

سرخط اخبار جهان