۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۵
کد خبر: 83254321
۰ نفر
روزهای پرفراز و نشیب شمشیربازی ایران در سالی كه گذشت

تهران- ایرنا- شمشیربازی ایران در سال 97 با فراز و نشیب های زیادی مواجه شد و به اعتقاد بسیاری از روزهای اوج خود فاصله داشت.

به گزارش ایرنا، فدراسیون شمشیربازی در سال 1397 با رویدادهای بسیاری از پیروزی تا شكست در اسلحه های مختلف سابر، اپه و فلوره مواجه شد. نبود حمایت و انصراف برخی از شمشیربازان از تیم ملی چون «طاهر عاشوری» ملی پوش المپیكی اسلحه اپه و حتی نرسیدن «سكینه نوری» به بازی های آسیایی، برخی اتفاقات ناخوشایند این رشته در سال گذشته بود.
از سویی دیگر، ناكامی سابریست ها در مسابقات جهانی لهستان و جایزه بزرگ مصر سبب كاهش رنكینگ ملی پوشان شد. بررسی این روند نزولی در مسابقات جهانی، این شبهه را به وجود می آورد كه شمشیربازان اسلحه سابر آیا از آمادگی لازم برای حضور در بازی های المپیك 2020 توكیو برخوردار هستند یا نه؟
مجمع انتخاباتی فدراسیون شمشیربازی در 25 اردیبهشت تنها با یك نامزد برگزار شد و «فضل الله باقرزاده» در مجمع انتخاباتی فدراسیون شمشیربازی با اخذ حداكثر آرا برای سومین بار در ریاست این فدراسیون باقی ماند.

**رویدادهای این فدراسیون در سال 1397 بدین شرح است:
*موفقیت ها
سابریست های ایران در نخستین ماه های 1397 در مسابقات شمشیربازی جایزه بزرگ روسیه حضور یافتند. «مجتبی عابدینی» در این رقابت ها با كسب مدال برنز اولین پیروزی خویش را در این سال ثبت كرد.
مسابقات شمشیربازی چهارجانبه قزاقستان در اسلحه اپه در بخش انفرادی، با كسب مدال طلای «محمد رضایی» و برنز «امیر كنعانی» همراه شد. ملی پوشان اپه در بخش تیمی نیز با قبول شكست برابر قزاقستان به مقام نایب قهرمانی رسیدند.
تیم‌ ‌ملی شمشیربازی اسلحه سابر بانوان ایران پس از كسب نتایج درخشان و شكست قزاقستان، ١٠ پله در رنكینگ جهانی صعود كرد و در جایگاه بیستم ایستاد.
شمشیربازان ایران در رقابت‌های شمشیربازی جام جهانی اسلحه سابر در اسپانیا برای نخستین بار به جایگاه چهارم جهان صعود كردند.
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران با 2 پیروزی و 2 شكست در رده ششم آسیا ایستاد.
«علی پاكدامن» با صعود به مرحله یك چهارم نهایی اسلحه سابر در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند، مدال برنز را از آن خود كرد.
تیم ملی شمشیربازی اپه زنان برای نخستین بار در تاریخ با شكست 45 بر 42 استرالیا به جمع هشت تیم برتر آسیا رسید.
رقابت های شمشیربازی هجدهمین دوره بازی های آسیایی با صعود «علی پاكدامن» به مرحله نیمه نهایی اسلحه سابر و قطعی شدن مدال برنز وی همراه شد. همچنین تیم ملی شمشیربازی جمهوری اسلامی ایران در بازی های آسیایی 2018 جاكارتا به عنوان نایب قهرمانی و مدال نقره رسید.
پس از مسابقات بین المللی الجزایر رنكینگ سابریست ها چند پله ای افزایش یافت.
تیم شمشیربازی اسلحه سابر جوانان به مدال برنز شمشیر بازی اسلحه سابر كلاس A جوانان و نوجوانان رسید.
تیم شمشیربازی اسلحه سابر ایران پس از پایان جام جهانی شمشیربازی لهستان همچنان در جایگاه پنجم رده بندی جهان باقی ماند.

*ناكامی های
سابریست ها در مسابقات جایزه بزرگ كره جنوبی شكست خوردند.
شمشیربازان اسلحه اپه بدون كسب نتیجه مسابقات آسیایی تایلند را به پایان رساندند.
در ادامه رقابت‌های شمشیربازی جایزه بزرگ مادرید، سابریست های ایران با قبول شكست در مراحل مختلف از گردونه مسابقات كنار رفتند.
نمایندگان شمشیربازی ایران در مسابقات جهانی چین با عملكردی ضعیف از دور رقابت های رشته سابر حذف شدند. سابریست ها پس از پایان رقابت‌های شمشیربازی قهرمانی جهان در اسلحه سابر براساس رده بندی فدراسیون جهانی از جایگاه خود سقوط كردند. همچنین تیم‌ ‌ملی اسلحه سابر ایران در رده ششم رقابت‌های شمشیربازی قهرمانی جهان ایستاد.
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران با شكست برابر گرجستان از صعود به نیمه نهایی مسابقات جهانی چین بازماند و شانس تصاحب مدال را از دست داد.
تیم زنان اسلحه سابر از هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 جاكارتا حذف شد و عنوان ششمی این رقابت ها را كسب و در بخش انفرادی نیز به یك عنوان دهمی و پانزدهمی بسنده كرد.
«امیرحسین شاكر» در سومین دوره بازی های المپیك جوانان در شهر «بوینس آیرس» آرژانتین در اسلحه سابر در مرحله یك سی و دوم برابر رقیبی از كره جنوبی با حساب 15 بر 9 شكست خورد و حذف شد.
تیم ملی شمشیر بازی اسلحه سابر جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین المللی الجزایر با اختلاف یك ضربه از دست یابی به مدال بازماند و رتبه هفتم جهان را كسب كرد.
مسابقات جام جهانی شمشیر بازی اسلحه سابر كلاس A جوانان و نوجوانان در بخش انفرادی با شكست نمایندگان ایران در برابر حریفان به پایان رسید.
ملی پوشان اسلحه اپه ایران در مسابقات شمشیربازی گرندپری قطر از صعود به جمع 64 ورزشكار برتر بازماندند.
سابریست های ایران در دور اول جدول 64 نفره جام جهانی شمشیربازی لهستان در انفرادی برابر حریفان خود شكست خوردند و از صعود به جدول 32 نفره بازماندند. همچنین تیم شمشیربازی ایران با قبول شكست برابر چین از گردونه رقابت های جام جهانی لهستان كنار رفت.
شمشیربازان اسلحه سابر ایران با شكست برابر حریفان خود از صعود به مرحله یك هشتم نهایی مسابقات جایزه بزرگ قاهره بازماندند.
فدراسیون بین المللی شمشیربازی رده بندی بهترین شمشیربازان جهان را بعد از مسابقات بین المللی مصر اعلام كرد كه ملی پوشان ایران همچنان روند نزولی را طی می كردند.
نمایش ضعیف شمشیربازان در مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا در اسلحه های سابر، اپه و فلوره و ناكامی آنان در كسب مدال

*اتفاقات عجیب
«طاهر عاشوری» اپه ایست المپیكی و ملی پوش ارومیه ای كه پس از ماه ها تلاش بی وقفه، سهمیه سه رویداد مهم مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی های آسیایی 2018 جاكارتا را كسب كرد به دلیل آنچه كه آن را بی توجهی مسوولان خواند از حضور در بازی های آسیایی انصراف داد.
اپه ایست ارومیه ای در مسابقات انتخابی المپیك لندن كه در كشور آلمان برگزار شد با ورزشكار رژیم اشغالگر قدس رو به رو نشد. عاشوری به همراه هم تیمی های خود نخستین طلای بین المللی ایران در رشته شمشیربازی اسلحه اپه را پس از انقلاب اسلامی كسب كرد. این مدال در رقابت های كاپ جوانان جهان در سال 1388 به میزبانی یزد دشت شد.
وی مدال طلای امیدهای 2011 آسیایی فیلیپین، نقره باشگاه های 2012 غرب آسیا در كویت و برنز انفرادی و نقره تیمی كاپ آزاد 2015 تایلند از دیگر افتخارات این اپه ایست جوان ارومیه ای است.
تیم اپه با 2 بازیكن، بدون مربی و همراه با تیم سابر(دختران و پسران) عازم چین شد، اما پس از انجام دیدارهای انفرادی اجازه بازی در بخش تیمی را به این تیم ندادند.
«سكینه نوری» یكی از اعضای این تیم به شمار می رفت كه در مقام های سومی جوانان 2011 آسیا در تایلند (پس از 37 سال برای ایران)، نایب قهرمانی تورنمنت بین المللی 2012 گرجستان، سومی مسابقات جوانان آسیا در اندونزی، سومی مسابقات قهرمانی 2013 آسیا در كویت و برنز مسابقات بین المللی 2014 قزاقستان را پیش از آن خود كرده بود.
پس از كسب مدال نقره از سوی تیم ملی شمشیربازی در اسلحه سابر «مجتبی عابدینی» از حضور در این تیم وداع كرد. «پیمان فخری» سرمربی این تیم از انصراف وی اظهار بی اطلاعی كرد، اما عابدینی پس از مدتی دوباره به تیم ملی بازگشت.
تیم ملی اسلحه اپه در بیشتر رویدادهای بین المللی بنا بر گفته «علی یعقوبیان» سرمربی اسلحه اپه شمشیربازی در سال 1397 به دلیل مشكلات مالی حضور نیافت.
«پیمان فخری» كه سرمربی تیم ملی اسلحه سابر است، به عنوان رییس مركز نظارت بر تیم ‌های ملی كمیته المپیك انتخاب شد.
نامه «علی پاكدامن» شمشیرباز اسلحه سابر به مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان برای پیگیری پرداخت پاداش اداره ورزش تهران به مدال‌آوران جاكارتا، ارسال شد.
«عباس فاریابی» مسئول كمیته مسابقات فدراسیون شمشیربازی ایران و یكی از پیشكسوتان شناخته شده به عنوان جانشین «یوان اگزیانگ یانگ چینی» برای ریاست كمیته فنی و قوانین كنفدراسیون شمشیربازی آسیا منصوب شد.
ورزشی**9128**3783**9129