برگزیدگان نخستین جشنواره ملی آكاپلای آوای رضوان معرفی شدند

مشهد- ایرنا- برگزیدگان نخستین جشنواره سراسری آكاپلای كشور به نام آوای رضوان در موسسه قدس مشهد معرفی شدند.

مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی روز دوشنبه در مراسمی كه به همین مناسبت برگزار شد گفت: آكاپلا نوعی موسیقی است كه در آن سرود بدون به كارگیری ساز و تنها با بهره ‌گیری از نواها و آواهای انسانی اجرا می شود.
محمد علی چمی گوی افزود: برگزیدگان این جشنواره در بخش محلی، بخش بانوان، جایزه ویژه هیات داوران، بخش تلفیقی و بخش تك خوانی توسط هیات داوران معرفی شدند.
وی اضافه كرد: در بخش تك خوانی محمد تقی كریمی از گروه امام علی (ع) تبریز، سینا شریفی از گروه سوره آفتاب البرز، سید علی معینیان از گروه نسیم رحمت تهران برگزیدگان این جشنواره شناخته شدند.
مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی گفت: داوران، گروه شمیم رضوان از استان قم، گروه نورالمهدی از استان همدان و گروه نسیم بهشت از استان اصفهان را هم سه گروه شایسته تقدیر شناختند و تندیس جشنواره و مبلغ 10 میلیون ریال به آنها اهدا كردند.
چمی گوی افزود: گروههای رویش از استان خراسان رضوی، نجم الثاقب از استان تهران و مصباح الهدی از استان فارس هم سه گروه منتخب هیات داورا شناخته شدند و به آنها تندیس جشنواره و لوح تقدیر و مبلغ 30 میلیون ریال هدیه شد.
وی ادامه داد: هیات داوران گروه آوای مهر طه از استان اصفهان را به عنوان برگزیده این جشنواره معرفی كرد و تندیس و لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال به این گروه هدیه داد.
مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی گفت: جایزه ویژه هیات داوران این جشنواره شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم به گروه سقای حسین از استان هرمزگان تعلق گرفت.
چمی گوی افزود: در بخش بانوان نیز دو گروه طهورا و پرواز از مشهد شایسته تقدیر شناخته شدند.
وی اضافه كرد: هیات داوران گروههای آوای انقلاب از استان لرستان، محمد رسول الله از استان چهارمحال و بختیاری و رهپویان ولایت از استان مازندران را نیز شایسته تقدیر دانست و لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به هر كدام اهدا كرد.
مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی گفت: این جشنواره از 29 اسفند 1397 تا پنجم فروردین 1398 با همكاری شبكه امید صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد و طی آن 25 گروه سرودخوان از 17 استان كشور در اماكن عمومی و پرتردد مشهد الرضا (ع) برنامه اجرا كردند.
چمی گوی افزود: بیشتر اعضای گروههای سرود این جشنواره دانش آموزان هستند كه پیش از این برنامه در شهرهای خود به اجرای برنامه پرداخته اند و فیلم اجراهای خود را برای دبیرخانه جشنواره ارسال كردند.
وی ادامه داد: فراخوان نخستین جشنواره آكاپلای آوای رضوان دی ماه 1397 منتشرشد و پس از بررسی آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره 25 گروه برای شركت در بخش مسابقه انتخاب شدند.
مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی گفت: مراسم افتتاحیه بخش مسابقه جشنواره آكاپلای آوای رضوان روز 29 اسفند با حضور 16 گروه از استانهای تهران، البرز، قم، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، گلستان، مازندران، همدان، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و لرستان و 9 گروه از استان خراسان رضوی برگزار شد.
چمی گوی افزود: در بخش اول مسابقه اجرای زنده گروهها توسط هیات داوران مورد بررسی قرار گرفت و بخش دوم مسابقه اجرای گروههای شركت كننده در مناطق مختلف شهر مشهد از جمله اطراف حرم مطهر امام رضا (ع)، فرودگاه، راه آهن، ترمینال و كمپ غدیر بود.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی هم در این مراسم گفت: همزمان با سال نوی شمسی، یكی از رویدادهای خوب فرهنگی تشكیل گروههای سرود آوای رضوان بود كه با مشاركت افرادی كه دل در گرو فرهنگ اهل بیت (ع) دارند در مشهد الرضا(ع) رخ داد.
حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد افزود: سرود از رویشها و سرمایه های انقلاب اسلامی بود مثلا روزی كه امام خمینی (ره) وارد میهن اسلامی شدند اولین رویداد فرهنگی در كشور اجرای گروه سرودی بود كه شعر آن را مرحوم استاد حمید سبزواری سروده بود و در فرودگاه مهر آباد تهران خوانده شد.
وی اضافه كرد: در جریان انقلاب اسلامی این سرودها بودند كه در كوچه و بازار جریان مبارزه را در دلهای انقلابیون پر رنگ تر و حماسی تر می كردند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: طی هشت سال دفاع مقدس نیز یكی از محصولات ماندگار و مستمر فرهنگی كه از اعزام رزمندگان تا حضور آنان در جبهه های دفاع مقدس و شبهای عملیات تاثیرگذار بود گروههای سرود بودند.
گنابادی نژاد افزود: گروههای سرود انقلاب اسلامی توانستند امكان رشد و تعالی نوجوانان را در مسیر ارزشهای انقلاب و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) فراهم كنند اما متاسفانه به هر دلیلی در دهه های بعد شاهد افول این گروهها بودیم اما با توجه به تلاش نیروهای انقلابی دوباره گروههای سرود احیا شدند.
وی اضافه كرد: در دوره تولیت حجت الاسلام رئیسی، یكی از ماموریتهای آستان قدس رضوی در عرصه فرهنگی، توجه به موضوع گروههای سرود بود و تقویت گروههای سرود در بخشهای مختلف در دستور كار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سبد فرهنگی آستان قدس رضوی چه در داخل و چه در خارج حرم مطهر رضوی جای سرود خالی بود كه با اجرای گروههای سرود جشنواره آكاپلای آوای رضوان این خلا جبران شد.
1922/7489