نزديك 40 هزار نفر از جاذبه هاي گردشگري مراغه ديدن كردند

مراغه - ايرنا - رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مراغه با اشاره به استقبال مسافران نوروزي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان در دور اول سفرها گفت: از 25 اسفند تا سوم فروردين، 39 هزار و 914 بازديد از آثار تاريخي، فرهنگي، طبيعي و مذهبي اين شهرستان صورت گرفته است.

يعقوب طالبي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: گردشگران و مسافران نوروزي در اين ايام از آثار تاريخي، جاذبه هاي طبيعي و گردشگري و نيز آثار دست ساز و صنايع دستي اين شهرستان ديدن كردند.
وي ادامه داد: حضور و بازديد گردشگران نوروزي از جاذبه هاي تاريخي، طبيعي و گردشگري اين شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.83 درصد رشد داشته است.
طالبي افزود: منطقه گردشگري سدعلويان و دهكده توريستي به عنوان جاذبه هاي دست ساز نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 58 درصد افزايش بازديدكننده و گردشگر بيشترين استقبال را در بين آثار و جاذبه هاي طبيعي اين شهرستان داشته است.
وي با اشاره به افزايش 17 درصدي آمار اقامت هاي نوروزي در اين شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته اضافه كرد: هتل ها و ميهمان پذيرهاي شهرستان در طول اين مدت بيشترين اقامت را داشته اند.
وي گفت: موزه هاي ايلخاني و سنگ نگاره ها به عنوان يكي از جاذبه هاي فرهنگي تاريخي امسال با كاهش يك درصدي بازديدكنندگان و گردشگران نوروزي مواجه بوده است كه اميدواريم در دور دوم سفرهاي نوروزي تعداد بازديدكنندگان از موزه هاي شهرستان افزايش يابد.
طالبي با اشاره به جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي مراغه اضافه كرد: جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي شهرستان در طول اين مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزايش 19 درصدي بازديدكنندگان همراه بوده است.
وي گفت: اين شهرستان ظرفيت هاي مناسبي براي جذب گردشگران در طول سال داشته و ايجاد زمينه براي اين منظور نيازمند عزم عمومي مردم و مسئولان است.
وي اضافه كرد: در جاذبه هاي طبيعي نيز غار هامپوئيل با 13 درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيشترين بازديدكنندگان را داشته است.
وي ادامه داد: تا يكم فروردين با توجه به شرايط جوي حاكم بر منطقه به طور كلي تعداد بازديدكنندگان نوروزي كاهش و در روزهاي دوم و سوم افزايش يافته است.
وي با اشاره به اجراي آيين نوروزگاهي در محل 10 اثر تاريخي مراغه براي گردشگران و مسافران نوروزي افزود: اين آيين از هفتم الي نهم فروردين ماه برگزار خواهد شد.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاريخي و تپه هاي شناسايي شده جزو 10 شهر داراي بافت غني تاريخي و فرهنگي در كشور محسوب مي شود كه حدود 300 اثر تاريخي آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعيت در 127 كيلومتري تبريز، مركز آذربايجان شرقي واقع است.
3077/9880