۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۹
کد خبر: 83253519
۰ نفر
هند يك پهپاد پاكستان را سرنگون كرد

دهلي نو-ايرنا- مقامات هندي روز دوشنبه اعلام كردند كه پدافند هوايي ارتش يك فروند يك هواپيماي بدون سرنشين (پهپاد)پاكستاني را پس از ورود به حريم هوايي اين كشور در ايالت راجستان سرنگون كرده است.

به گزارش ايرنا، به نقل از تارنماي 'اسپوتنيك'، پس از اخطار سازمان هاي اطلاعاتي هند مبني به احتمال استفاده پاكستان از پهپاد هاي نظامي و مسلح، نيروي هاي هوايي، زميني و مرزي به حالت آماده باش درآمدند.
بر اساس گزارش رسانه هاي هند، در چند هفته گذشته، شش پهپاد پاكستاني، حريم هوايي هند را نقض كرده اند. پيش از اين ارتش هند دو پهپاد پاكستاني را در منطقه 'شري گانگر' ايالت راجستان سرنگون كرده بود.
همچنين هفته گذشته نيروهاي هندي موفق شدند از ورود يك پهپاد پاكستاني به حريم هوايي هند جلوگيري كنند.
براساس اين گزارش ،در چهارم مارس (13 اسفند) پدافند هوايي هند يك پهپاد پاكستاني كه از منطقه بيكانر راجستان وارد حريم هوايي هند شده بود را با يك موشك زمين به هوا هدف قرار داد.
تنش بين هند و پاكستان در دو ماه اخير به‌ دنبال حمله انتحاري مرگبار در كشمير تحت كنترل هند شدت گرفته است. در آن حمله انتحاري دست كم 40 نظامي هند كشته شده اند. اين حمله زماني صورت گرفت كه ستوني متشكل از 70 خودرو، حدود 2500 نظامي را در بزرگراه سرينگر- جامو جابجا مي كرد. بر اين اساس، يك خودرو كه حدود 300 تا 350 كيلوگرم مواد منفجره حمل مي كرد، موفق شد تا خود را به يكي از اتوبوس هاي حامل نظاميان بكوبد.
اين حمله پرتلفات ترين حمله در كشمير تحت كنترل هند، در 30 سال گذشته عنوان شده است. يك گروه جدايي طلب مستقر در پاكستان با نام 'جيش محمد' مسئوليت اين حمله را برعهده گرفت.
پس از ماجراي حمله در پولواما، هند خاك پاكستان را مورد حمله هوايي قرار داد و يك روز پس از آن نيروي هوايي پاكستان در واكنش به نقض حريم هوايي خود، دو جنگنده هند را سرنگون و يك خلبان هندي را بازداشت كرد.
آساق**267**1600