۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۳
کد خبر: 83253451
۰ نفر
بانه مهد عالمان دینی است

سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار كردستان گفت: شخصیت های دینی و علمی زیادی در بانه پرورش یافته و این شهرستان از گذشته های دور مهد پرورش عالمان دینی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا حسین خوش اقبال شامگاه یكشنبه در دیدار با امام جمعه بانه ضمن تبریك به مناسبت آغاز سال نو افزود: عالمانی دینی نقش زیادی در جامعه بویژه در ثبات فرهنگ اسلامی دارند در شهرستان مرزی بانه عالمان دینی این نقش را به خوبی ایفا كردند.
وی به جایگاه ماموستایان دینی در شهرستان بانه اشاره كرد و گفت: ماموستایان دینی در شهرستان بانه از جایگاه ویژه ای در میان مردم برخوردار هستند و نقش آنها در آگاهی بخشی به جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
خوش اقبال اضافه كرد: ماموستایان دینی محور وحدت و اتحاد هستند و در امنیت پایدار جامعه نقش بسزایی دارند امیدوارم با تدابیر عالمانه خود این امنیت و اتحاد را در جامعه اسلامی حفظ كنند.
امام جمعه بانه نیز در این دیدار گفت: در حجره های گلی روستاهای شهرستان بانه عالمانی مانند ماموستا عبدالكریم مدرسی و علامه برده ره شی پرورش یافتند كه كتابهای آنها در دانشگاه های بزرگ جهان تدریس می شود.
ماموستا عبدالله حیدری افزود: كتاب تعدادی از عالمان دینی در گذر زمان به دلایل مختلف از بین رفته كه این كتاب ها گنجینه های ارزشمند دنیای اسلام بودند چراكه عالمان دینی با تلاش و پشتكار زیاد و كمبود امكانات این كتابها نوشتند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به فضای كوچك مسجد جامع بانه اشاره كرد و اظهار داشت: باتوجه به افزایش جمعیت شهرستان بانه فضای مسجد جامع شهر نیاز به توسعه دارد و فضای كنونی گنجایش نمازگزاران را ندارد.
ماموستا حیدری با اشاره به ضرورت توسعه فضای مسجد جامع بانه ادامه داد: فضا برای توسعه مسجد جامع بانه فراهم است و درخواست نیز ارائه شده اما تاكنون در این زمینه اقدامی انجام نشده است.

** خواسته و گلایه مندی بازاریان بانه به حق است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار كردستان همچنین در حاشیه بازید از مجتمع های تجاری بانه و دیدار و گفت وگو با مسافران و كسبه شهر بانه با اشاره به خواسته بازاریان بانه مبنی بر بازگشایی مرز سیرانبند بانه معابر موقت مرزی گفت: خواسته بازاریان و كسبه شهر بانه بحق است و دولت تدبیر امید در راستای تحقق خواسته بازاریان و كسبه تلاش می كند.
خوش اقبال اظهار داشت: وضعیت موجود بازار بانه نسبت به سالهای قبل وضعیت قابل قبولی ندارد اما دولت در راستای حل مشكلات بازاریان و كسبه گام برمی دارد و تمام توان خود را در راستای رضایتمندی مردم بكار می گیریم.
وی گفت: در آینده نزدیك شاهد بازگشایی بازارچه سیرانبند و تردد مسافر در این بازارچه خواهم بود و در رابطه با معابر موقت مرزی نیز طرحی كه در دولت مطرح شده بررسی و نقاط ضعف های آن را شناسی و حل می كنیم و امیدواریم این امر نیز در آینده محقق شود.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469 / 3034

سرخط اخبار استان‌ها