سفر رئيس جمهوري چين به فرانسه، آغاز تقويت همكاري هاي پكن با اروپا

تهران - ايرنا - پايگاه خبري 'ون مينوت' فرانسه در تحليل سفر رئيس جمهوري چين به پاريس نوشت: اين ديدار نه تنها فرصتي براي امضاي قراردادهاي تجاري و موافقتنامه هاي همكاري، بلكه بستري براي بحث در مورد قوانين چند جانبه است و در حالي صورت مي گيرد كه اتحاديه اروپا هيچ خط مشي سياسي مشخصي در برابر پكن ندارد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، اين رسانه فرانسوي افزود: حكومت جهاني، قوانين تجاري و احترام به محيط زيست در دستور كار اين سفر قرار خواهد گرفت.
ون مينوت ادامه داد: «شي جين پينگ» رئيس جمهوري چين نخستين سفر رسمي خود به فرانسه را در حالي آغاز كرده كه «امانوئل مكرون» رئيس جمهوري فرانسه تلاش مي كند با توجه به قوانين چند جانبه گرايي بد، او را متقاعد به بحث در مورد قوانين چند جانبه كند.
همكاري هاي تجاري اروپا با چين و تقويت اين همكاري ها در حالي مطرح مي شود كه اروپا با بحران سخت 'برگزيت' دست و پنجه نرم مي كند.
روابط با چين، چهره جهان را با سرمايه گذاري همه جانبه بويژه در مسير 'جاده جديد ابريشم' تغيير مي دهد.
اين پايگاه خبري فرانسوي نوشت: امانوئل مكرون مايل است كه اين تحولات را به تصوير بكشد.
وي يكشنبه شب در توئيتي پس از استقبال از رئيس جمهوري چين و همسرش در 'بوليو سور مر' در 'ريويرا' فرانسه نوشت كه اين ديدار همكاري هاي استراتژيك ما و نقش فرانسه، اروپا و چين را به نفع يك چندگانگي قوي تقويت خواهد كرد.
به گزارش ايرنا، سفر رئيس جمهوري چين به فرانسه كه بدنبال سفر وي به رم و ديدار با مقام هاي ايتاليايي در روز گذشته(يكشنبه) صورت گرفته، سه روزه خواهد بود و در جريان اين سفر و فردا(سه شنبه) امانوئل مكرون در كاخ اليزه ميزبان يك گردهمايي با حضور رئيس جمهوري چين، 'آنگلا مركل' صدراعظم آلمان و 'ژان كلود يونكر' رئيس كميسيون اروپا خواهد بود.
سفر رئيس جمهوري چين به فرانسه پس از طرح 'رنسانس اروپايي' مكرون كه چندي پيش مطرح و با انتقادهايي از سوي مقام هاي آلمان و اتريش همراه بود انجام مي شود و رييس جمهوري فرانسه با توجه به تلاش هايي كه در جهت همگرايي اعضاي اتحاديه اروپا داشته، اميدوار است چين را متقاعد به يك همكاري چندجانبه قوي با متحدان اروپايي خود كند.
اروپام ** 6984 ** 1071