روس ها یكصدا اظهارات ترامپ درباره جولان را محكوم كردند

مسكو - ایرنا - مقامات دولتی و سناتورهای روس در چند روز اخیر به صورت یكصدا و واحد اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر حق حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان اشغالی را محكوم كردند.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار ایرنا از مسكو، اولگ ماروزوف عضو كمیته بین الملل شورای فدراسیون روسیه نخستین سناتور روس بود كه ساعاتی بعد از توئیت بحث برانگیز ترامپ به آن واكنش نشان داد و گفت كه روسیه هرگز حاكمیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر بلندی های جولان را به رسمیت نمی شناسند.
ماروزوف در ادامه به تشریح اهداف ترامپ از به رسمیت شناختن جولان برای اسرائیل پرداخت و گفت كه اولین هدف ترامپ از مطرح كردن حق حاكمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، وابسته كردن بیش از پیش اسرائیل به ایالات متحده به عنوان تنها حامی است.
وی ادامه داد: دومین هدف ترامپ شكستن كمر كشورهای عربی و ایجاد شكاف و تفرقه در جهان عرب است ضمن اینكه تضعیف اعراب منجر به وابستگی آنها به آمریكا می شود.
این سناتور روس معتقد است كه هدف دیگر رئیس جمهوری آمریكا از بیان اظهارات در خصوص جولان، ضربه به سوریه و مشاركت آن با روسیه است.


** روسیه تغییر وضعیت جولان را نقض تصمیمات سازمان ملل خواند
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز نخستین دیپلمات بلند پایه روسیه بود كه به این موضوع واكنش نشان داد و گفت كه تغییر موقعیت حقوقی بلندی های جولان بدون تصمیم شورای امنیت نقض تصمیمات سازمان ملل متحد است.
وی ادامه داد: موضع روسیه در این باره اصولی است و از قطعنامه 497 شورای امنیت مورخه سال 1981 در این باره حمایت می كند و نظر روسیه در خصوص ماهیت تصمیم های غیرقانونی اسرائیل برای تصاحب بلندی های جولان (به عنوان قانون در سال 1981) تغییری نكرده است.

** سناتور روس:آمریكا بجای حقیقت، منفعت را به رسمیت می شناسد
كنستانتین كاساچوف رئیس كمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) هم معتقد است كه اظهارات دونالد ترامپ درباره بلندی های جولان نشانگر این واقعیت است كه آمریكا به جای حقیقت، منفعت را به رسمیت می شناسد و سود تنها معیار آنها برای تصمیم گیری است.
وی در فیس بوك خود در این باره توضیح داد: از این رو هرگونه ادعا در مورد اشغالگری كریمه از سوی روسیه توسط مقامات آمریكایی بی اساس است.
وی ادامه داد: همه می دانند كه آنها(واشنگتن) الحاق منطقه كریمه و استقلال جمهوری های آبخازیا، اوستیای جنوبی و پریدنسترویه را به رسمیت نمی شناسند اما مالكیت اسراییل بر جولان و استقلال كوزوو را به رسمیت می شناسند.
كاساچوف افزود: تنها معیار آنها (مقام های آمریكایی) این است كه تصمیمات سودمند می گیرند و خود را قدرتمند می دانند، اما این روسیه است كه در طرف حق ایستاده است.

** كرملین هم اظهارات ترامپ درباره جولان را به باد انتقاد گرفت
دمیتری پسكوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه هم با انتقاد از اظهارات دونالد ترامپ درباره بلندی های جولان گفته كه این گونه اظهارات می تواند اوضاع متشنج خاورمیانه را بی ثبات كند.
وی افزود: در هر صورت، مطرح كردن این ایده به هیچ وجه به رسیدن به حل و فصل مسائل خاورمیانه كمكی نمی كند و برعكس آن را دشوارتر و پیچیده تر می كند بنابراین ما امیدواریم كه این اظهارنظر بدون پاسخ و در حد درخواست بماند.

** هشدار معاون وزیر خارجه روسیه آمریكا
امروز یكشنبه لحن انتقادی روس ها از ترامپ شدیدتر نیز شد، چرا كه میخاییل بوگدانف معاون لاوروف و نماینده پوتین در امور خاورمیانه نسبت به پیامدهای به رسمیت شناختن جولان به عنوان قلمرو اسراییل از سوی آمریكا هشدار داد.
وی درباره امكان به رسمیت شناختن بلندی های جولان به عنوان بخشی از قلمرو رژیم صهیونیستی از سوی آمریكا اظهار داشت: این اقدام به دورنمای حل و فصل صلح آمیز اختلافات بین كشورهای عربی و اسراییل بر مبنای طرح صلح در ازای اراضی و ابتكارات صلح عربی ضربه وارد می كند.
بوگدانف افزود: علاوه بر این در این مورد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد كه قوانین تصویب شده (در اسراییل) در مورد غصب ارتفاعات جولان و اورشلیم شرقی را غیرمعتبر، غیرقانونی و مغایر با قوانین بین المللی می داند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا پنجشنبه گذشته در توئیتی اعلام كرد: پس از 52 سال زمان آن رسیده است كه ایالات متحده به طور كامل حاكمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
وی این منطقه را دارای اهمیت و ضرورت راهبردی و امنیتی برای رژیم صهیونیستی دانست و مدعی شد كه این اقدام در حمایت از «ثبات منطقه» است.
پیشتر رسانه‌ های صهیونیستی از زمینه ‌چینی دولت آمریكا برای حمایت از ضمیمه بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی خبر داده بودند.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
این منطقه متعلق به سوریه است و این رژیم منابع غنی آن را به یغما می‌برد.
اقدام آمریكا در حمایت از ضمیمه جولان به اراضی تحت حاكمیت رژیم صهیونیستی در شرایطی است كه دولت این كشور پیشتر سفارت خود را از تل‌آویو به قدس انتقال داده بود.
این اقدامات دولت ترامپ كه نقض اساسی حقوق مردم فلسطین به شمار می آید، محكومیت مجامع جهانی را به دنبال داشته است.
اروپام ** 1346 **