نمايشگاه صنايع دستي در حمام شيخ سلماس برپا شد

اروميه - ايرنا - نمايشگاه صنايع دستي همزمان با ايام نوروز در بناي حمام شيخ سلماس براي بازديد گردشگران برپا شده است.

سرپرست ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سلماس روز يكشنبه در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: اين نمايشگاه تا 15 فروردين ماه جاري در محل بناي تاريخي حمام شيخ برپا شده است.
افراسياب گراوند افزود: 15 غرفه در اين نمايشگاه فعال است كه شامل منبت كاري، چرم دوزي، عروسك بافي، بافتني هاي سنتي، هنرهاي تجسمي و نقاشي، شيريني هاي سنتي، عرقيات و لبنيات محلي است.
وي اظهار داشت: اين نمايشگاه با هدف عرضه و نمايش هنرهاي سنتي، ايجاد بستري مناسب براي عرضه اقلام صنايع دستي و تعامل بين هنرمندان و ارتقاي سطح كيفي توليدات برپا شده است.
به گزارش ايرنا، بر اساس اسناد تاريخي بناي تاريخي حمام شيخ كه امروزه به موزه مردم شناسي تبديل شده، پس از زلزله ويرانگر 1309 در بخش جديد شهر با معماري سنتي ايراني ساخته شده و باني آن مرحوم محمد تسوجي بوده كه در مدت سه سال ساخته است.
اين حمام تاريخي تنها اثر باقيمانده از معماري سنتي در شهر سلماس به شمار مي رود كه در سال 1379 به كوشش اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
شهرستان سلماس با 200 هزار نفر جمعيت در 90 كيلومتري شمال اروميه و در كنار مرزهاي ايران و تركيه و ساحل درياچه اروميه واقع است.
8137/2093