۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۹
کد خبر: 83252992
۰ نفر
چالوس شهری با تنوع جاذبه های گردشگری

نوشهر - ایرنا - جاذبه‌های گردشگری منحصر طبیعی و تاریخی چالوس موجب شده تا این شهر به عنوان یكی از جذاب ترین شهرهای گردشگری مازندران، همه ساله پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی باشد.

به گزارش ایرنا ، این شهرستان از سال های دور با توجه به دارا بودن جنگل های زیبا و با قدمت هیركانی و مناظر چشم نواز از جمله جاده زیبا و دل انگیز كوهستانی كندوان، ساحل دریای خزر، دریاچه ولشت و آبشارهای متعدد، وجود تفرجگاه ساحلی و مجموعه تفریحی ، توریستی و اقامتی نمك آبرود ، كاخ چای خوران و اقامتگاه های بوم گردی و پارك فین یكی از مقاصد مسافران داخلی و خارجی بوده است.
این شهرستان در نوروز سال گذشته پذیرای یك میلیون و 835 هزار نفر شب اقامت در اقامتگاه های رسمی بوده است.

* شهرك توریستی نمك آبرود
این شهرك با 650 هكتار از شمال به دریای خزر و از جنوب به بوستان های جنگلی شمشاد و دارا بودن خط تله كابین، باغ حیوانات، باغ پرندگان ، رودخانه و دریاچه مصنوعی ، جزیره مصنوعی ، رستوران ، قایقرانی پارویی، برج دیده بانی ، مسیرهای اسب سواری ، كلبه های چوبی ، كلوپ های تفریحی ، فضاهای ورزشی و محل های برپایی چادرهای اقامتی و فضاهای جنگلی یكی از جاذبه های گردشگری شهرستان است.

* دریاچه ولشت
این دریاچه با عمق ‎ 17تا ‎ 28متری درارتفاع یك هزارمتری از سطح دریای خزر در منطقه كوهستانی تخت سلیمان، دامنه شمالی رشته كوه البرز و در فاصله حدود 35 كیلومتری جنوب غربی چالوس روستای سنار بخش مرزن آباد چالوس یكی از زیباترین دریاچه های كشورمحسوب می شود.
دریاچه ولشت درسال 1388 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید و جزو 10 دریاچه آب شیرین كشور است و در حقیقت محیطی برای زیست ماهیان، پرندگان و دیگر گونه های ارزشمند جانوری است.

* جاده چالوس
جاده چالوس با جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی یكی از مهم ترین قطب های گردشگری كشور به شمار می آید كه سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از آن عبور كرده و نظاره گر جذابیت های این جاده همچون كوه های سربه فلك كشیده كه به طور همزمان سرسبزی و سفیدی برف را به نمایش گذاشته اند، هفت برادران ، پیچ هزارچم ، رودخانه چالوس، تونل های زیبا و روستاهایی با طبیعت زیبا را مشاهده كنند.

* روستای سیاه بیشه
روستایی از توابع بخش مرزن‌ آباد شهرستان چالوس و در مسیر جاده كندوان كه در بیشتر سال در میان مه غلیظ و سیاه رنگی قرار دارد و از این رو آن را سیاه بیشه نامیده اند و منطقه شكار ممنوع سیاه بیشه بوسعت 9000 هكتار در استان مازندران واقع است.

* مرداب قرمز رنگ هسل
این مرداب شگفت انگیز در میان جنگل های انبوه چالوس پر پشت شهرستان چالوس در 10 كیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15كیلومتری شمال غربی شهر مرزن آباد و در عمق جنگل معروف مشل موزی واقع است كه برای رفتن به آنجا باید از روستای محمد آباد یا شاه چشمه عبور كرد.
این مكان آبشخور جانوران و درندگانی وحشی همچون خرس، یوزپلنگ و پلنگ نیز است.

* هتل پارسیان آزادی خزر (هایت)
این هتل كه با چشم اندازهای زیبا بین دریا و جنگل در نزدیكی شهرك گردشگری نمك آبرود واقع شده در سال 1354 با مجموع 174 تخت در قالب اتاق و سوئیت میزبان به بهره برداری رسید.
این هتل علاوه بر داشتن امكانات رفاهی خوب برای میهمانان دارای فضای بسیار زیبا در ساحل و اطراف است .

* كاخ چای خوران
كاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و كاشی كاری بسیار زیبا دارد. این كاخ بر خلاف سایر كاخهای این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشكیل می دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانی است. ساختمان كاخ بامی دارد كه به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان كاخ نیز به وضوح مشهود است.

* آبشار هریجان
این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیكی گردنه هزارچم در جاده تهران ـ چالوس قرار گرفته، بیش از 9 متر ارتفاع دارد ویكی از زیباترین آبشارهای كوه البرز است.
این آبشار با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای وچشم انداز كوهستانی، دره ای و جنگلی از فراز كوهی سنگی سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

* پارك جنگلی چالوس(فی ین)
این پارك جنگلی در هفت كیلومتری جاده چالوس ـ تهران واقع شده است. رودخانه چالوس كه از كنار آن می گذرد ویژگی خاص و جالبی به آن می بخشد. در این پارك، اردوگاهی احداث شده است كه كلبه و كومه هایی برای اقامت مسافران دارد. این پارك امكانات خاص تفرجگاهی نظیر میز، نیمكت وجایگاه بازی بچه ها نیز دارد.

* دریاچه سد دریوك
این دریاچه كه در حدود یك هكتار وسعت دارد، روبروی دره ولی آباد هزارچم و در دامنه كوه دال كمر قرار گرفته است. عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد. اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه كرده است. به همین جهت این دریاچه مأْمن و زیستگاه پرندگان بومی و وحوش است.

*اقامتگاه بوم گردی در روستای كریم آباد چالوس
اقامتگاه بوم گردی با رویكرد احیای بناهای بومی و تاریخی در روستای كریم آباد بخش مركزی چالوس، چنین فضاهای سنتی می تواند به عنوان فرصتی مناسب برای جذب گردشگران و طبیعت گردان در تمامی روزهای سال بویژه تعطیلات نوروزی باشد.
این مكان علاوه بر ارائه خدمات اقامتی ، آماده پذیرایی از مهمانان و طبیعت گران با غذاهای بسیارخوشمزه محلی و سنتی در این فضاهای كاهگلی است.
این اقامتگاه بنا به اظهارنظر برخی از كارشناسان می تواند معرف آداب ، آئین ها ، فرهنگ بومی و روستایی به مسافران ،گردشگران داخلی و خارجی باشد.
سد و آبشار طبقاتی زوات ، ساحل رادیو دریا و بقعه امامزاده فضل و فاضل (ع ) و ده ها مورد دیگر از جاذبه های گردشگری در شهرستان چالوس وجود دارد كه هرساله بویژه در نوروز گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.
18 واحد اقامتی با 850 تخت، 125 واحد پذیرایی در جاده كندوان و كناره ، 173 خانه مسافر استیجاری با ظرفیت یكهزار و 304 نفر شب اقامت و همچنین 200 كلاس و یك خانه معلم به همراه 15 مركز اطلاع رسانی و 9 دفتر خدمات مسافرتی آماده میزبانی از گردشگران در تعطیلات نوروزی سال 98 است.
نوروز امسال 9 واحد اقامتی بوم گردی در روستاهای ییلاقی و ساحلی این شهرستان با ظرفیت 380 نفر شب اقامت، میزبان مسافران هستند.
در ایام تعطیلات نوروزسال 97 ، یك میلیون و 835 هزار نفر شب اقامت در مكان های اقامتی شهرستان چالوس ثبت شد و بیش از یك میلیون گردشگر نیز از مجتمع تفریحی و گردشگری نمك آبرود كه پر بازدیدترین جاذبه گردشگری این منطقه محسوب می شود، بازدید كردند.
شهرستان چالوس با جمعیت ‎ 116هزار نفر و بیش از ‎ 100روستا علاوه بر داشتن سابقه تاریخی به خاطر سرسبزی و زیبایی به عقیق همیشه سبز مشهور است.
سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از مناطق دیدنی این شهرستان بازدید می كنند.
1295/ 1602/1899