مهاباد شهرستان نخست آذربايجان غربي در پيشگيري از سرقت است

مهاباد - ايرنا - فرمانده انتظامي مهاباد گفت: با تلاش ماموران وظيفه شناس، اين شهرستان رتبه نخست را در زمينه پيشگيري از وقوع سرقت در آذربايجان غربي به خود اختصاص داده است.

سرهنگ رضا ظهيريان روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در يك سال گذشته با انجام اقدامات پيشگيرانه و آموزش هاي همگاني توسط فرماندهان كلانتري ها و پاسگاه ها، توفيق هاي خوبي در بحث كاهش جرايم در مهاباد حاصل شده است كه تلاش مي شود اين روند ادامه دار باشد.
وي با بيان اينكه رتبه دوم كشفيات جرايم نيز مربوط به مهاباد است، ادامه داد: در سال گذشته سرقت از مغازه و منازل مسكوني و نيز سرقت موتورسيكلت به ترتيب با كاهش 60، 28 و 26 درصدي نسبت به مدت مشابه سال پيش از آن بود.
وي از افزايش 17 درصدي سرقت خودرو و 34 درصدي سرقت اقلام داخل خودروها در مهاباد خبر داد و عنوان كرد: سارقان بيشتر مواقع در كمين خودروهايي مي نشينند كه صاحبان آنها بدون رعايت نكات ايمني، خودرو مورد نظر را در مكاني خلوت پارك مي كنند.
فرمانده انتظامي مهاباد بيان كرد: بيشتر سرقت ها مربوط به خودروهايي است كه فاقد سيستم ضد سرقت هستند در حالي كه هر چه ضريب ايمني خودرو افزايش يابد به همان ميزان نيز ضريب سرقت آن كاهش خواهد يافت.
سرهنگ ظهيريان بيشترين تعداد خودروهاي سرقت رفته را از نوع پرايد و پژو عنوان كرد و گفت: اطمينان از بسته شدن شيشه هاي خودرو و پارك نكردن در مكان هاي خلوت و تاريك از ديگر راه هاي پيشگيرانه از سرقت است كه شهروندان بايد در اين زمينه نيز هوشيار باشند.
وي در خصوص حوادث رانندگي درون شهري اظهار داشت: تصادف هاي فوتي و خسارتي درون شهر به ترتيب 25 و 42 درصد افزايش و تصادفات جرحي درون شهري 11 درصد كاهش نشان مي دهد.
وي اضافه كرد: در تصادفات خارج از شهر به ترتيب در بخش فوتي، جرحي و خسارتي به ترتيب 11درصد، هفت درصد و 86 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است.
وي همچنين با بيان اينكه 2 درصد آمار نزاع و درگيري در مهاباد كاهش دارد، اظهار داشت: در سال گذشته 50 درصد پرونده هاي مربوط به نزاع و درگيري در اين شهرستان منجر به سازش و رضايت طرفين شده است.
به گزارش ايرنا مقابله با سرقت، مقابله با كالاي قاچاق، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با ناهنجاري ها و بد اخلاقي هاي اجتماعي و كاهش تصادف ها از اولويت هاي پنج گانه نيروي انتظامي اين استان است.
مهاباد با 241 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و داراي سه كلانتري است.
9903/6185/2093

سرخط اخبار استان‌ها