ورود مسافران نوروزي به سيستان و بلوچستان 19 درصد افزايش يافت

زاهدان- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان گفت: ورود مسافر نوروزي به اين استان در مقايسه با مدت مشابه پارسال 19 درصد افزايش يافت.

عليرضا جلالزايي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: 440 هزار مسافر از 25 اسفند پارسال تا كنون وارد سيستان و بلوچستان شده و از جاذبه هاي ديدني و تاريخي اين استان ديدن كردند.
وي افزود: شهرستان هاي پنجگانه سيستان(زابل، زهك، هامون، هيرمند و نيمروز) و چابهار بيشترين پذيرش مسافران نوروزي سيستان و بلوچستان را در اين مدت به خود اختصاص داده اند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان ادامه داد: وجود اقليم متفاوت روستايي، آداب و رسوم، منازل خشتي، گلي و كپرهاي زيبا با محيطي طبيعي بكر و ديدني، صنايع دستي، آداب و رسوم خاص فرهنگي، آثار تاريخي، غذا و طبيعت متفاوت با ساير نقاط كشور در كنار مهمان نوازي و خونگرمي مردم استان سبب شده كه امسال تعداد زيادي مسافر و گردشگر به اين منطقه سفر كنند.
وي با بيان اينكه تعداد واحدهاي بوم گردي سيستان و بلوچستان در سالجاري افزايش حدود 90 درصدي پيدا كرده است افزود: ويژگي مهم گردشگري اين استان مردمي شدن آن است كه اين مهم از طريق افزايش واحدهاي بوم گردي به زيبايي خود را نشان مي دهند.
جلال زايي آشنايي با آداب و رسوم هر منطقه، حفظ و گسترش مشاغل در روستاها، ايجاد كسب و كار جديد و فرصت هاي نو براي جوان ترها و پايداري محيط زيست را از جمله مهمترين مزاياي راه اندازي واحدهاي بوم گردي ذكر كرد.
وي بيان كرد: «نوروز كارت» به منظور رفاه بيشتر و خريد آسان به مسافران نوروزي سيستان و بلوچستان ارائه مي شود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان گفت: مسافران داراي نوروز كارت از تخفيف قابل ملاحظه اي در هنگام خريد برخوردار خواهند شد.
وي برپايي نوروزگاه و بازارچه هاي صنايع دستي را از مهمترين اقدامات ميراث فرهنگي براي معرفي ظرفيت هاي گردشگري به مسافران نوروزي سيستان و بلوچستان عنوان كرد.
به گزارش ايرنا سيستان و بلوچستان با 20 شهرستان زاهدان، زابل، هيرمند، زهك، هامون، نيمروز، ميرجاوه، خاش، سراوان، سيب و سوران، بمپور، مهرستان، ايرانشهر، دلگان، فنوج، قصرقند، نيكشهر، سرباز، كنارك و چابهار و داشتن صدها اثر تاريخي، فرهنگي و مكان هاي تفريحي و ديدني، سواحل زيبا، بازارهاي متعدد با كالاهاي داخلي و خارجي و منطقه آزاد تجاري از استان هاي گردشگر پذير كشور است.
رازهاي سربه مهر آثار باستاني و تاريخي بيش از 6 هزار ساله، قله هاي مرتفع با دامنه هاي سرسبز، باغ هاي ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري، روستاهاي گردشگري، سواحل دلنشين، بازارهاي سنتي و لوكس و كوههاي مينياتوري گوشه اي از زيباييهاي استان سيستان و بلوچستان براي سفرهاي نوروزي است.
سفر به سيستان و بلوچستان از راه هاي هوايي، دريايي و سه مسير زميني خراسان - زابل - زاهدان، كرمان - زاهدان، كرمان - ايرانشهر و جاسك - كنارك - چابهار امكان پذير است.
سيستان و بلوچستان با گستره 187 هزار كيلومترمربع و 2 ميليون و 700 هزار نفر جمعيت، پهناورترين استان كشور به شمار مي رود.
7316**3213