700 مكان طبیعی و تفریحی چابهار چشم انتظار گردشگران نوروزی

چابهار- ایرنا- سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار گفت: بیش از 700 مكان طبیعی، تاریخی و تفریحی این شهرستان پذیرای گردشگران و مسافران نوروزی از سراسر كشور هستند.

رحمدل بامری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی ایران با آب و هوایی مطلوب، سواحل شنی ماسه ای و صخره ای سالانه میزبان صدها هزار مسافر است.
وی بیان كرد: چشم ‌اندازهای زیبا، آثار تاریخی و فرهنگی، بازارهای سنتی و مدرن و دهها جاذبه دیگر آماده استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی است.
سرپرست فرمانداری چابهار با اشاره به اقدامات ستاد اجرایی خدمات سفر برای استقبال مطلوب از گردشگران نوروزی خاطرنشان كرد: نمایشگاه صنایع دستی آثار دست هنرمدان بلوچ و نمایشگاه عیدانه در سه نقطه شهر با همكاری شهرداری برپا شده است.
وی برگزاری جشن بهار طبیعت در ساحل رمین، جشنواره مسابقات بومی محلی، جشنواره موسیقی بلوچی «زیمل» در دریا بزرگ، جشنواره موسیقی با همكاری اداره ارشاد اسلامی در سطح شهر برای پركردن اوقات فراغت مسافران برنامه ریزی شده است.
بامری به صدور مجوز موقت به بعضی از بوم گردی های نوار ساحلی برای خدمات دهی به مسافران اشاره كرد و افزود: این اقدام منجر به جذب و ماندگاری بیشتر گردشگران شده است.
وی نظارت شبانه روزی از تاسیسات گردشگری و خدمات دهی توسط ستاد خدمات سفر، افزایش 28 چشمه سرویس بهداشتی در سطح شهر، ساماندهی قایق ها در دریا كوچك و جانمایی 2 مكان برای قایق های پدالی را از دیگر اقدامات برای استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی در ایام نوروز برشمرد.
سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار ادامه داد: كالاهای اساسی و ضروری نظیر گوشت گرم و مرغ به اندازه كافی خریداری شده و همچنین تهیه میوه شب عید (سیب و پرتقال) در مكان های مختلف شهر در حال توزیع است.
وی بیان كرد: گروههای امدادی هلال احمر در ایام نوروز در پست های مختلف استقرار دارند و برنامه ریزی كشیك نوروز برای نانوایی ها و برخی صنوف خدمات رسان نیز انجام شده است.
بامری ایجاد پنج پاركینگ ساحلی برای توقف مسافران، استقرار تمامی دستگاههای خدمات رسان در مسیر های پر تردد، ایجاد سرویس های بهداشتی در ساحل رمین و درك با كمك خیران را از دیگر اقدامات ستاد خدمات سفر چابهار برای استقبال از گردشگران عنوان كرد.
وی تصریح كرد: 36 مدرسه با 382 كلاس درس با امكانات كولر، یخچال، فرش، متكا و پتو برای اسكان میهمانان و مسافران نوروزی در شهرستان چابهار آماده شده است.
سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار گفت:امسال برای نخستین بار واحدهای مسكونی مردم كه تمایل به اجاره در ایام نوروز را دارند شناسایی شده كه خوشبختانه هم اینك حدود 600 خانه برای اجاره به مسافران نام نویسی كردند.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد چابهار در شرق خلیج زیبای چابهار و اسكله های تجاری و صیادی متعدد در نوار ساحلی چابهار- گواتر، سواحل ماسه ای، پدیده موج فشان دریا بزرگ، جنگل حرا، ساحل صخره ای، كوههای مریخی، درخت انجیر معابد، تمساح پوزه كوتاه (گاندو)، گل فِشان، ساحل شنی، زیستگاه لاك پشت دریایی، پرندگان مهاجر، دلفین های زیبا، فرش خزه ها، لیپار و دشتار و بسیاری جاذبه های طبیعی گوشه ای از زیبایی های طبیعی مقصد مهم گردشگری چابهار و كنارك محسوب می شوند.
قلعه پرتغالی ها، آرامگاه سید غلامرسول، ساختمان قدیم فرمانداری (موزه محلی)، حسینیه آل رسول، ساختمان های قدیمی گمرك، پست و روستای تیس از جمله آثار تاریخی شهرستان چابهار به شمار می روند.
آثار طبیعی این شهرستان نیز شامل ساحل ماسه ای، كوههای مینیاتوری، اسكله ها، تالاب لیپار، درخت انجیر معابد، صخره های مرجانی و غارهای بان مسیتی تیس است.
3043**3213