گردشگران خاطره اي خوش را در بندر هخامنشيان تجربه كنند

چابهار- ايرنا- روستاي تاريخي تيس به عنوان مهمترين بندر هخامنشيان هم اينك با تلاش هاي منطقه آزاد چابهار براي اقامت و تفريح گردشگران لحظاتي خوشي را براي آنان رقم مي زند.

به گزارش ايرنا «تيس» روستايي تاريخي و يكي از بنادر مهم ايران در جوار درياي مكران در زمان هخامنشيان بوده و بيشتر به «تيز» و «طيس» مشهور است.
روستاي تاريخي تيس تنها محدوده منطقه آزاد چابهار در جنوب سيستان و بلوچستان است كه 33 جاذبه طبيعي، تاريخي و ديدني دارد و پذيراي گردشگران و مسافران داخلي و خارجي در ايام نوروز است.
تيس در گذشته مكاني براي صادرات و واردات كالاها از آسياي شرقي و هند بوده كه ابتدا كالا به اين بندر وارد و سپس به مناطق مختلف خاورميانه، آسياي ميانه و قفقاز ارسال مي شدند.
اين روستا با قدمت تاريخي بالا در دهانه خليج چابهار واقع شده كه در يك سوي اين دهانه بندر چابهار و در سوي ديگر بندر كنارك قرار دارد.
تيس ميان 2 كوه «فيل بند» و «شهباز بند» قرار گرفته و رودخانه لاوري از ميان اين روستا مي‌ گذرد.
اين روستا از مراكز عمده سوزن ‌دوزي بلوچستان است كه محصولات سوزن‌ دوزي در آن بيشتر از سوي زنان روستا توليد مي ‌شود.
تيس دژي به نام قلعه پرتغالي‌ ها دارد كه از ديدگاه ديرينگي و نوع معماري شايان توجه گردشگران و جهانگردان بسياري است.
تيس در سده‌هاي اوليه اسلامي نيز بندري مهم بوده كه از جمله «مقدسي» مورخ سده چهارم هجري از رونق اين بندر سخن رانده است.
فردوسي از تيس (تيز) در شاهنامه ياد مي ‌كند هنگامي ‌كه فرمانده جنگ با توران اشكش، همراه با قوم بلوچ به توران حمله مي‌كند و در برگشت به مكران مي‌رود اين سروده را مي سرايد:
چو آگاه شد اشكش آمد براه/ ابا لشكري ساخته پيش شاه
همه تيز و مكران بياراستند/ ز هر جاي رامشگران خواستند
دبير ستاد اجرايي خدمات سفر و مدير گردشگري منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: روستاي تيس تنها روستاي محدوده منطقه آزاد و از روستاهاي هدف گردشگري با داشتن آثار تاريخي و طبيعي فراوان سالانه پذيراي هزاران گردشگر داخلي و خارجي است.
عدنان حسيني افزود: بندر صيادي و گردشگري تيس، قلعه پرتغالي ها، گورستان و مقبره هاي تاريخي قبرستان اجنه، خانه هاي سنتي، مناظر سرسبز با چشم انداز زيبا، غارهاي صدفي، پلاژ ساحلي، بركه تمساح پوزه كوتاه، غارهاي طبيعي، كوه هاي باستاني، باغ ملي طيس، سواحل مرجاني، صخره اي و مسجد جامع از مهمترين مناطق ديدني اين روستا هستند.
وي وجود نيايشگاه كنده شده در دل ارتفاعات شهبازبند در محلي به نام بان مسيتي، استحكامات نظامي و تدافعي را از ديگر نقاط قابل بازديد گردشگران عنوان كرد.
دبير ستاد اجرايي خدمات سفر و مدير گردشگري منطقه آزاد چابهار ادامه داد: غارهاي طبيعي و مصنوعي اين روستا به صورت مقبره يا نيايشگاه از دوران اسلامي در همان محل بان مسيتي باقي مانده و چهار نوع مختلف قبر از نظر ظاهر و شيوه تدفين در آن دلايلي مستحكم بر قدمت بالاي اين روستاست.
وي با بيان اينكه اين روستا حدود هشت هزار نفر جمعيت دارد خاطرنشان كرد: خانه هاي بومگردي و سنتي مردم روستا براي اسكان و پذيرايي مسافران آماده شده است.
به گزارش ايرنا، سواحل زيباي صخره اي، مرجاني، ماسه اي درياي عمان (مَكُّران) در محدوده چابهار و كنارك به عنوان تنها بنادر اقيانوسي ايران و به عنوان يكي از 10 نقطه مهم راهبردي جهان از جاذبه هاي ديدني براي گردشگران در طول سال به ويژه ايام نوروز است.
در مجموع بيش از 700 منطقه تفريحي، طبيعي، تاريخي و گردشگري سواحل مَكُّران آماده استقبال و پذيرايي از گردشگران داخلي و خارجي است.
روستاي تيس در پنج كيلومتري شمال غرب بندر چابهار و در محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده است.
چابهار در 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان و در ساحل درياي عمان (مكران) قرار دارد.
3043**3213