تالاب های بین المللی هرمزگان آماده حضور گردشگران

بندرعباس – ایرنا – تالاب ها درعین حال كه بزرگترین تثبیت كننده های كربن گازی هستند، منشاء اصلی تغییرات اقلیمی به شمار می روند و در حوزه گردشگری نیز فرصتی مناسب برای دیدن زیبایی هایی طبیعت محسوب می شوند.

به گزارش ایرنا، كشور ما به واسطه وجود تالاهای بین المللی یكی از تولید كنندگان بزرگ كربن در جهان است كه با حفظ و حمایت از تالاب ها می توان علاوه بر ارزش زیست محیطی ، محلی را برای تفریح های سالم ایجاد كرد .
وقتی سخن از تالاب های به میان می آید اسامی مانند تالاب انزلی، جغاخور، شادگان هامون و گاوخونی و هورالعظیم در ذهن ها نقش می بندد.
شاید علت آن توجه بیشتر رسانه های سراسری به آنها به واسطه نزدیك به مركزیت سیاسی كشور، اهمیت زیست محیطی و یا هر عامل دیگری باش ولی هر چه هست باید بدانیم تالاب های كشور به آنها ختم نمی شود.
از حدود یكهزار تالاب شناخته شده در ایران، 84 تالاب دارای اهمیت بین المللی هستند و از 22تالاب بین المللی كنوانسیون رامسر، 6 تالاب بین المللی و تحت حفاظت محیط زیست شامل جزیره شیدور، خور خوران ، دهانه رودخانه گز و حرا و دهانه رودخانه های شور ، شیرین و میناب و آذینی در استان هرمزگان واقع شده كه نیازمند توجه ویژه برای احیای مجدد و استفاده از ظرفیت های گوناگون آنها در بخش های مختلف از جمله گردشگری است.
تالاب های بین المللی هرمزگان شامل خور خوران حد فاصل بندرلافت جزیره قشم و بندر خمیر به طول 100هزار هكتار، مصب رودخانه های شور، شیرین و میناب در 70كیلومتری شرق بندرعباس به مساحت 54هزارهكتار، مصب رودخانه های گز وحرا در 120كیلومتری جنوب شرقی بندرعباس و آذینی با 28هزار هكتارهم در سیریك واقع شده است.
از مزیت های تالاب های بین المللی هرمزگان، واقع شدن درمسیر عبور آب های سیلابی به دریا و یا واقع شدن در كنار دریاست كه جنگل های حرا ومانگرو را درخود جای داده است.
در جنوبی ترین استان كشور چهار تالاب بین المللی وجود دارد كه زیستگاه گونه های مختلف جانواری است و محل حضور پرندگان مهاجر كه بخشی از سال را در آنها سپری می كنند.
هر ساله بسیاری از علاقه مندان به پرنده نگری و طبیعت دوست برای استفاده از این تالاب ها به هرمزگان سفر می كنند و مدتی را در تالاب های هرمزگان می گذرانند.
جا دارد گردشگران نوروزی و طبعیت گردان برای استفاده خود و دیگران از این جاذبه های طبیعی و برای آسیب نرسیدن به طبیعت باید از ریختن زباله و جا گذاردن هر آنچه به این مكان ها می برند خودداری كنند.

*** تالاب بین المللی رود شور، شیرین و میناب
این تالاب در شرق بندرعباس و رو به روی جزیره هرمز واقع شده كه هم اكنون امكان دسترسی به آن با جاده در دست احداث مسیر ساحلی بندرعباس به میناب آسان تر شده است.
زمستان برای پرنده نگران فصل مناسب حضور و بهره گیری از آن محسوب می شود به خصوص كه هوای هرمزگان در زمستان بهاری بوده و پرندگان مهاجر آبزی و كنار هم برای زمستان گذارنی به این تالاب می آیند.
برای حضور در این تالاب باید از كمك بلدهای محلی و راهنمایان گردشگر كه با اداره كل محیط زیست هرمزگان هماهنگ هستند بهره گرفت.
پرندگانی مانند صدف‌خور، گیلانشاه بزرگ و پلیكان پاخاكستری زمستان را در این تالاب می گذرانند و حواصیل بزرگ و هندی هم در اینجا جوجه آوری می كنند و به همین دلیل رعایت اصول طبیعت گردی دارای اهمیت فراوانی است.

*** تالاب بین المللی حرای خورخوران
شاید برای بسیاری جالب باشد بدانند این تالاب بزرگ ترین اكوسیستم جنگلی حرا كشور است و افزون بر 120 گونه پرنده از آن استفاده می كنند.
این تالاب زیستگاه پرندگای از قبیل انواع حواصیل (حواصیل سفید بزرگ، حواصیل سبز، حواصیل هندی)، اگرت ساحلی، سلیم خرچنگ خوار، صدف خوار، كفچه نوك است و پرندگان در معرض تهدیدی همچون عقاب تالابی و عقاب شاهی در آن زیست می كنند.
لاك پشت های پوزه عقابی و دریایی، دلفین های گوژپشت و بینی بطری هندی را هم می توان در این تالاب بین المللی یافت.

*** تالاب بین المللی دلتای رود حرا-رودگز
در حد فاصل شهرستان سیریك و شهرستان جاسك تالاب بین المللی دلتای رود حرا-رودگز ، تنها تالاب هرمزگان است كه 2 گونه گیاهی چندل و حرا را دارد و محل زمستان گذارنی پرندگان نیز است.
در این تالاب نیز می توان پرندگانی نظیر پلیكان پاخاكستری، صدف خوار، گیلانشاه حنایی، گیلانشاه بزرگ، عقاب خالدار، سارگپه پابلند و حواصیل بزرگ و كوچك و عقاب دریایی دم سفید را مشاهده كرد.

** حفظ تالاب ها دغدغه مردم
مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: دغدغه مردم این منطقه نسبت به حفظ تالاب خورخوران منحصر بفرد است و با وجود هم مرزی شهری با 35 كیلومتر نوار ساحلی تالابی، تاكنون كوچكترین تعرضی به این پهنه زیست محیطی گزارش نشده است.
حبیب مسیحی تازیانی افزود: چهار تالاب هرمزگان به مساحت 209 هزار هكتار در كنوانسیون رامسر ثبت شده و یك تالاب نیز در حال ثبت است كه هر یك از این تالاب ها دارای ارزش زیست محیطی و گردشگری هستند.
وی ادامه داد: بزرگترین تالاب هرمزگان تالاب خورخوران در بندر خمیر است و تالاب شیدوَر نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش و آبسنگ های مرجانی دارای اهمیت بین المللی است.
وی یاد آور شد: تالاب های شورشیرین شهرستان میناب از پهنه های بزرگ گِلی و تالاب گز و حرای سیریك از جاذبه های شرق و تالاب گابریك از مهم ترین عرصه های زیست محیطی و گردشگری هستند.

***گردشگران می توانند از تالاب ها دیدن كنند
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص شرایط بازدید از این تالاب ها كه حضور گردشگران نوروزی در آنها بدون مانع است، اظهار داشت: اكنون فصل خروج پرندگان مهاجر از تالاب های هرمزگان فرا رسیده و به همین دلیل گردشگران نوروزی می توانند از تالاب های یاد شده بازدید كنند.
میثم قاسمی اظهار داشت: افزون بر 150 گونه پرنده مهاجر در تالاب های هرمزگان را برای زمستان گذرانی انتخاب می كنند كه برخی از آنها مانند عقاب تالابی و عقاب شاهی در معرض تهدید ( تهدید انقراض) محسوب می شوند.
وی ادامه داد: این اداره كل برای محافظت از این گونه ها و همچین منفعت رساندن به اهالی بومی كارگاه های آموزشی مانند بلد محلی برگزار كرده و می كند تا هم این افراد در حفاظت از محیط زیست منطقه خود مشاركت بیشتری داشته باشند و هم بتوانند به عنوان راهنما و بلد محلی فعالیت اقتصادی داشته باشند.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: گردشگران نوروزی برای بهره گیری بیشتر از طبعیت و تالاب ها بلدهای محلی و یا راهنمایان طبیعت گردی را بكار گیرند و از ریختن زباله خودداری كرده و مراقب باشند وسایل خود را در طبعیت جای نگذارند.
3219 /6048