نخستین كشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد

كیش - ایرنا - نخستین كشتی پیشرفته مسافری و گردشگری، تولید داخلی، با ظرفیت انتقال 220سرنشین با حضور سورنا ستاری معاون رییس جمهوری و غلامحسین مظفری مدیر عامل منطقه آزاد كیش به بهره برداری رسید و به ناوگان حمل و نقل دریایی كیش پیوست.

به گزارش ایرنا ، این شناور با نام 'تارمان تاپ تورز' به دست مهندسان و متخصصان شركت اروندان خرمشهر از فلز آلومینیم ساخته شده و در نوع خود بزرگترین و پیشرفته ترین كشتی مسافربری كشور محسوب می شود.
شناور مسافربری ' تاماران تاپ تورز '، كه دارای تاییدیه بین المللی است، علاوه بر حمل مسافر، می تواند تا 80 تن بار و 10 خورو را جا به جا و از طریق دو ورودی، بارگیری و تخلیه كند.
سرعت، قابلیت دریانوردی در شرایط جوی مختلف حتی حركت در موجهای بلند 4 متری از ویژگیهای شناور تاپ تورز عنوان شده است، همچنین این شناور بصورت دو تكیه ساخته شده تا لرزش و تكانهای ناشی از امواج را به حداقل برساند.
مدیر عامل شركت كشتی سازی اروندان خرمشهر، در حاشیه مراسم بهره برداری از كشتی مسافری تاپ تورز گفت: این شناور قرار بود توسط شركتهای خارجی ساخته و تحویل داده شود اما به دلیل بدقولی این شركتها كار ساخت آن از اسفند ماه سال 96 به متخصصان شركت اروندان سپرده شد و اكنون تكمیل و به چرخه حمل و نقل دریایی پیوسته است.
قربانی، افزود: فعالیت این شناور هم اكنون در مسیر جزایر كیش، هندورابی و چارك در خدمت گردشگران و مسافران نوروزی است و قابلیت دریا نوردی در آبهای خلیج فارس را دارد.
در جریان بهره برداری از این كشتی مسافری ، مدیر عامل منطقه آزاد كیش طی سخنانی، تقویت زیر ساختهای گردشگری و بویژه گردشگری دریایی را از سیاست های مدیریت این منطقه عنوان كرد و افزود: تحقق اهداف مورد نظر در بخش گردشگری و بهره برداری از ظرفیت های بی بدیل دریا و نعمت های خدادی نیازمند ابزار و راهكار های مناسب است .
غلامحسین مظفری بهره برداری از كشتی مسافربری ، تاپ تورز را اقدامی مهم در تقویت گردشگری دریایی دانست و بر ضرورت مشاركت و جذب سرمایه گذاران در این بخش تاكید كرد.
همچنین در این مراسم سورنا ستاری معاون رئیس جمهوری، تقویت زیرساختهای گردشگری و حمایت از بخش خصوصی را از سیاستها و رویكردهای دولت ذكر كرد و از اجرای اینگونه طرح ها ابراز خرسندی كرد .
بهره برداری از كشتی مسافری 'تاپ تور' دومین طرح گردشگری دریایی است كه از ابتدای فروردین تا كنون در جزیره كیش اجرا شده است.
در اولین طرح ، نخستین رستوران دریایی و زیر دریایی كشور و خاورمیانه، در اولین روز سال 98 در مراسمی با حضور' سورنا ستاری علمی و فناوری رئیس جمهوری، و غلامحسین مظفری مدیرعامل منطقه آزاد كیش افتتاح شد.
6048/ 1339