۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۵:۱۸
کد خبر: 83252426
۰ نفر
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد

گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار كه مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حركت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان كه خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا مردم استان گلستان بویژه در شهرستان های گنبدكاووس، آق قلا و گُمیشان كه از چند روز پیش با كم سابقه ترین بارش های رگباری و طغیان آب و جاری شدن سیلاب مواجه شده اند، همچنان با مشكلات زیادی دست و پنجه نرم می كنند.
بارش های رگباری و سر ریز شدن سدهای گلستان، وشمگیر و بوستان و طغیان رودخانه های دائمی و فصلی سطح وسیعی از شرق تا غرب گلستان را در نوار شمالی استان فرا گرفته و گویی روان آبها قصد ندارند به دریا برسند.
گستردگی آبگرفتگی و مشكلات ناشی از آن به حدی است كه در سومین روز فروردین 98 شماری از مقامات بلند پایه كشور نظیر رییس مجلس، معاون اول رییس جمهور، وزرای كشور، درمان، بهداشت، راه و شهرسازی، نیرو، جهاد و كشاورزی به گلستان آمده و به صورت میدانی وضعیت مناطق سیل زده را بررسی و از نزدیك با سیل زدگان گفت و گو كردند.
گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا به گُمیشان و آق قلا حاكیست در این شهرستانها مسوولان جنب و جوش زیادی برای مدیریت شرایط و هدایت سیلاب دارند و شواهد حاكیست ساعت به ساعت اوضاع رو به كنترل بیشتر است.
به گفته مدیركل فرودگاههای گلستان فقط طی روز سوم فرودین 240 سورتی پرواز در فرودگاه گرگان شامل پروازهای مسوولان، امدادگران، كارشناسان، مسافران، انتقال اقلام ضروری و غیره انجام شد كه ركوردی در تاریخ هوانوردی استان محسوب می شود.
رامین آذری اظهار داشت: 98 سورتی پروازی از مجموع این پروازها مربوط به هواپیماهای مسافری و 142 مورد پرواز بالگردهای امداد و نجات، حمل آذوقه، هوانیروز و فوریتهای پزشكی بود.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان بازدید از مناطق سیل زده آق قلا گفت: با پرداخت كمك های بلاعوض و تسهیلات كم بهره آسیب دیدگان سیل اخیر استان گلستان مورد حمایت قرار می گیرند.
علی لاریجانی اظهار داشت: مجلس با دولت مذاكره لازم را انجام خواهد داد تا این كمك ها در كوتاه ترین زمان به دست سیل زدگان گلستان برسد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز با حضور در جمع مردم سیل زده آق قلا در فضایی صمیمانه به پای درد و دل آنان در محل اسكان موقت در محل نمایشگاه بین المللی گرگان نشست و اطمینان خاطر داد كه دولت خسارات وارده را جبران و مشكلات مردم مناطق سیل زده را برطرف خواهد كرد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور نیز پس از بازدید از چند محله سیل زده آق قلا اعلام كرد كه برای كاهش آلام مردم و استمرار و تقویت هماهنگی های لازم بین دستگاه های عمل كننده تا زمان اطمینان از روند عادی شدن اوضاع، در مناطق سیل زده حضور خواهد داشت.
وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در گرگان شرایط سیل زدگان را بررسی و از نزدیك روند امدادرسانی و رسیدگی را مورد رسیدگی قرار داد.
محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی نیز در شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری گلستان با اشاره به كشاورزی بودن استان بر سامان دهی رودخانه های منطقه و رفع مشكل آب گریزی برای كاهش خسارت سیل تاكید كرد و گفت: علاوه بر این، تكمیل زهكشی 280 هزار هكتار زمین های كم بازده از ضروریات محسوب می شود كه اقدام لازم صورت خواهد گرفت.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، نمكی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی، خلیل آقایی رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، رییس سازمان جمعیت هلال و رییس سازمان اورژانس كشور نیز از دیگر شخصیت های كشوری بودند كه در مناطق سیل زده استان گلستان حضور یافته و از نزدیك فعالیت های مرتبط را پیگیری و دستورات لازم را صادر كردند.
آنها اطمینان دادند مشكلات سیل زدگان گلستان بزودی جمع بندی و تصمیمات لازم تا رفع كامل مشكلات اتخاذ خواهد شد و حتی وزیر كشور برای آن 10 روز زمان تعیین كرد.
حضور این تعداد از مسوولان ارشد كشور طی یك روز در گلستان و بازدید از مناطق سیل زده حاكی از عزم جزم همه دستگاهها در رسیدگی به مشكلات مردم استان دارد.
گویی قرار است روزهای آینده اهالی شهرستانهای گنبد، آق قلا، گُمیشان و بندرتركمن با فراموشی مشكلات پیش آمده و اطمینان خاطر از رسیدگی به مسائل پیرامونی؛ عروسی های بیشتری را در خیابانها و كوچه پس كوچه های این مناطق تركمن نشین جشن بگیرند.
6204/2729

سرخط اخبار استان‌ها