۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
کد خبر 83252244
۰ نفر
جشن ویژه نوروز در موزه ملی توكیو برگزار شد

پكن- ایرنا- مراسم نوروز ایرانی با هنرنمایی گروه موسیقی سنتی تنبورنوازان بیستون كرمانشاه و با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، روز شنبه با حضور تعداد زیادی از ایرانیان مقیم، دانشجویان و علاقه مندان ژاپنی در موزه ملی توكیو برگزار شد.

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن در این برنامه ضمن تبریك سال نو به همه ایرانیان و مهمانان این برنامه و آرزوی توفیق و سربلندی برای همه ملت بزرگ ایران، در خصوص نوروز، روابط ایران و ژاپن، نودمین سال روابط دو كشور و بهار طبیعت به عنوان یكی از زمینه های مشترك فرهنگی دو كشور، مطالبی ارائه و از هماهنگی و اقدامات رایزنی در خصوص اجرای برنامه های متنوع موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن تقدیر كرد.
دیوسالار رایزن فرهنگی ایران در ژاپن هم در این مراسم ضمن خیر مقدم و تبریك سال جدید، گزارشی از فعالیت های انجام شده ارائه نمود و با اشاره به حمایت های سفارت كشورمان در ژاپن، اداره كل همكاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره كل ارشاد استان كرمانشاه، از همكاری ها انان تقدیر نمود.
پخش فیلم كوتاهی در خصوص معرفی نوروز ایرانی كه از سوی رایزنی فرهنگی به صورت زیرنویس ژاپنی ترجمه و تهیه شده بود بخش دیگری از این برنامه بود تا علاقه مندان ژاپنی نیز با فرهنگ زیبای ایرانی آشنا شوند.
در ادامه نیز كلیپ 'ایران در سالی كه گذشت' با هدف مروری كوتاه بر مهمترین موضوعات سال 1397 به نمایش در آمد.
پخش پیام های نوروزی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری از دیگر بخش های این برنامه بود.
حضور گروه موسیقی سنتی تنبورنوازان بیستون كرمانشاه همزمان با اجرای سورنا و دهل برای آغاز سال جدید در میان مهمانان نیز بخش دیگری از برنامه بود كه با تشویق حضار همراه شد و بر جذابیت برنامه افزود.
پس از معرفی اعضای گروه، موسیقی سنتی ایرانی در دو بخش جداگانه به اجرا در آمد كه بسیار مورد استقبال قرار گرفت ضمن آن كه پیش از این اشعار مورد استفاده گروه دریافت و به زبان ژاپنی ترجمه و در نمایشگرها همزمان با اجرای برنامه پخش گردید تا علاقه مندان ژاپنی شركت كننده بتوانند تا حدود زیادی با اشعار و سرودهای زیبای ایرانی هم آشنا شوند و همزمان نیز تصاویری متحرك از طبیعت و آثار مهم و تاریخی ایران نیز به نمایش درآمد.
یكی از برنامه های رایزنی فرهنگی در این مناسبت رونمایی از پایگاه و سایت ژاپنی ویژه نشریه تخصصی 'ایران' به ادرس kokoroiran.com بود كه با حضور سفیر ایران در ژاپن انجام و نماهنگ ویژه افتتاح سایت نیز به طور همزمان پخش و بهره برداری از این پایگاه به زبان ژاپنی به صورت رسمی آغاز شد.
همچنین در این برنامه مُهر ویژه نوروز به همراه كارت های تصویری در معرفی ایران نیز در بخش ورودی سالن تعبیه شده بود كه توسط مهمانان مهر گردید ضمن آن كه تقویم های دیواری، بروشورهای تبلیغاتی، راهنمای سفر به ایران، نشریه تخصصی ایران به زبان 'ژاپنی' نیز برای استفاده مهمانان از سوی رایزنی فرهنگی در اختیار قرار گرفت.
در پایان برنامه نیز تعداد زیادی از مهمانان با حضور در كنار سفره هفت سین تهیه نوروزی رایزنی فرهنگی، عكس یادگاری گرفتند و پس از اتمام برنامه نیز از مهمانان پذیرایی به عمل آمد.
رادیو فارسی 'ان اچ كی' نیز با حضور در برنامه نسبت به تهیه گزارش و مصاحبه با برخی از شركت كنندگان اقدام كرد.
گروه موسیقی سنتی تنبور نوازان بیستون كرمانشاه شامل بهزاد مرادی، جمشید عزیز خانی، عبدالعارف روستائی و علیرضا صنعتی است.
این گروه به منظور اجرای برنامه های متنوع از جمله ویژه برنامه نوروز برای ایرانیان و دانشجویان ایرانی در موزه ملی ژاپن، برپایی برنامه موسیقی و كارگاه آموزشی در دانشگاه یوكوهاما، اجرای كنسرت موسیقی ویژه سفرای مقیم و شخصیت های فرهنگی ژاپنی در محل سفارت كشورمان در ژاپن، برگزاری موسیقی سنتی در شهرداری میناتاكو و ضبط برنامه در رادیو و تلویزیون ملی ژاپن(NHK) از سوی اداره كل همكاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ژاپن سفر كرده است.
**آساق**1904**