۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۹
کد خبر: 83252176
۰ نفر
رونمایی از برگ برنده ایران در آب ها

تهران- ایرنا- نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال 97 با رونمایی از نخستین زیردریایی كلاس نیمه سنگین جمهوری اسلامی ایران با عنوان «فاتح» قدرت دریایی كشور را وارد عرصه ای جدید كردند؛ شناوری كه می تواند برگ برنده ای در عرصه دریایی باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، این زیرسطحی 527 تنی 28 بهمن ماه و با حضور فرماندهان نظامی در بندرعباس به ناوگان نیروی دریایی در جنوب كشور ملحق شد.
این زیردریایی كه از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر (زیردریایی پیشین ایران) است، توانایی حركت در عمق 200 متر را به صورت عادی داشته و بیشینه ژرفای قابل دستیابی برای آن نیز 250 متر است.
فاتح دارای توان دریانوردی به مدت 35 روز است كه از این لحاظ نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر دارد.
سرعت سطحی فاتح 11 نات (20٫35 كیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور 14 نات (25٫9 كیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشك‌های زیرسطحی، موشك‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امكان حمل نیروهای تكاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.
فاتح دارای چهار مقر پرتاب اژدرهای كالیبر 533 میلی‌متری است و توانایی حمل هشت مین دریایی و 2 اژدر رزرو را نیز دارد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نقش اصلی زیردریایی فاتح مقابله با یگان های شناور سطحی و زیر سطحی با استفاده از اژدر و موشك است. این زیردریایی می تواند به صورت انفرادی یا گروهی (به همراه سایر زیردریایی ها، یگان های شناور و تجهیزات ساحلی) عمل كند.
ماموریت مهم دیگر این زیردریایی قابلیت مین ریزی در دریا است و چنانچه تهاجم آبی خاكی به سواحل كشور متصور باشد، از این كلاس زیردریایی در فاصله مناسب از ساحل به عنوان یگان جلودار با هدف مقابله با یگان های آبی خاكی حامل نفر و تجهیزات دشمن استفاده می شود.
عملیات تجسس و جمع آوری اطلاعات از دیگر ماموریت های حائز اهمیت زیردریایی فاتح در زمان صلح است.
این زیردریایی دارای قابلیت ممتاز در اجرای عملیات چریكی بوده و قادر است در بنادر و نقاط محدود سواحل وارد شده و به انتقال نیروی مخصوص بپردازد.
زیردریایی فاتح به لحاظ ابعاد بدنه و پروانه، هوشمندی دستگاه ها و سامانه ها، مناسب اجرای ماموریت های محوله است.
زیر سطحی فاتح ابرسامانه ای با بیش از 412 هزار قطعه و نتیجه تلاش 4 میلیون و 202هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلی است كه در صنایع دریایی وزارت دفاع با همكاری نیروی دریایی ارتش و مبتكران دانشگاه ها و مراكز علمی كشور، طراحی و ساخته شده است.
زیردریایی فاتح با بهره مندی از 76 عنوان فناوری روز دنیا از سامانه های پیشرفته سوناری، رانش الكتریكی، مدیریت نبرد تركیبی، سامانه هدایت موشك زیر سطحی به سطح، هدایت اژدر، جنگ های الكترونیكی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یكپارچه و ده ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است كه به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم می كند.
این زیردریایی توانایی حمل انواع موشك ها، حمل اژدر و مین و همچنین امكان حمل نیروهای تكاور و رساندن آن‌ ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

**تلاش 10 ساله برای فاتح
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم الحاق زیردریایی فاتح اظهارداشت: زیر دریایی فاتح، این سلاح راهبردی حاصل 10 سال تلاش شبانه روزی و پرفشار و همكاری هوشمندانه و هم افزایی مهندسان و صنعتگران مجموعه صنایع وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بویژه كاروان نیروی دریایی و متخصصان با تجربه نیروی دریایی راهبردی ارتش وهمه مراكز علمی، صنعتی و دانشگاهی ایران است كه امروز به عرصه ظهور رسیده است.
امیر دریادار خانزادی افزود: این زیردریایی پیشرفته آماده است تا پس از صدور فرمان الحاق به ناوگان نیروی دریایی، عازم ماموریت محوله شود و با این حضور راهبردی آنگونه كه رهبرمعظم انقلاب تدبیر فرموده اند، مظهر اقتدار و مشت محكم ملت و نظام در دریا باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش یادآورشد: این مجاهدت خاموش و جریان پیوسته تولید تجهیزات پیشرفته و پیچیده دفاعی كه در دهه های متوالی و بدون تجربه پیشین زیرفشار جنگ تحمیلی، ترور، تحریم های ظالمانه و ناملایمات مختلف حاصل شده است؛ می رود تا با اتكا به ظرفیت های ملی نیروی دریایی جوان و انقلابی را از نسل قدیمی تجهیزات قابل پیش بینی به نسل جدید بومی و بسیار دشوار در برآورد و پیشگیری و با ظرفیت ایجاد غافل گیری تجهیز كند.
امیر دریادار خانزادی ادامه داد: تجهیزاتی كه توسط كاركنان نیروی دریایی، این نسل جوان مومن، دانا و پرانگیزه و با استعداد كامل، امنیت دریاهای ایران اسلامی و دریاهای مجاور را تحكیم و تضمین كرده و با اتكا به خداوند متعال و همگرایی منطقه ای؛ امنیت دریایی را برای منطقه و جهان آنگونه كه تا امروز شاهد آن بودیم، به ارمغان خواهد آورد.

** چهار میلیون و 202 هزار نفر ساعت كار
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كه كار اصلی ساخت فاتح را بر عهده داشت نیز درمورد این زیردریایی گفت: فاتح با بیش از 132 هزار سند و همچنین چهار میلیون و 202 هزار نفر ساعت فعالیت شبانه روزی و انجام بیش از 30 هزار فعالیت اجرایی و بهره گیری از شبكه توانمند داخلی متشكل از 500 مركز صنعتی، پژوهشی و دانشگاهی با همكاری سازمان ها و صنایع ملزم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیز متخصصان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ در شهریورماه امسال به اتمام رسید.
امیر دریادار «امیر رستگاری» در مراسم الحاق زیردریایی فاتح به نیروی دریایی ارتش افزود: افزایش قدرت دفاعی و آب بندی نیروی دریایی راهبردی ارتش، ورود به عرصه طراحی و ساخت زیر دریایی های كلاس متوسط، اتصال فناوری های نوین و كسب دانش فنی ساخت سامانه ها و تجهیزات انواع زیر دریایی ها، تقویت روحیه خودباوری و خود اتكایی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دریایی كشور مهم ترین دستاوردهای این طرح است.
وی ایجاد و تقویت شبكه همكاران توانمند در زنجیره تامین و ساخت زیرسامانه ها، صرفه جویی اصلی با انجام بومی سازی و بهینه سازی تجهیزات و سامانه ها، ایجاد اشتغال در سطح استان و كشور، ظهور دانش در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری، تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه های طراحی و مهندسی ساخت به عنوان هسته های دانا را از دیگر دستاوردهای این زیردریایی برشمرد.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین اظهارداشت: فرآیند طراحی و ساخت بدنه زیردریایی فاتح شامل سازه های فولادی، متعلقات سازه ای و همچنین تامین، ساخت، نصب و راه اندازی بیش از 76 سامانه آكوستیكی و هیدرولیكی، تاسیساتی، تحرك، رانش، برق و الكترونیك، هدایت و ناوبری، مخابرات، جنگال، هدایت و آتش بس سلاح است.
رستگاری گفت: از مهرماه سال جاری نیز آزمایش های كنار اسكله و زیردریایی و همچنین سه هزار فقره آزمایش با 52 هزار نفر ساعت و 23 دوره آموزشی افزون بر 6 هزار و 823 نفر ساعت آموزش تئوری و عملی در تخصص های مربوطه برگزار شده است.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان كرد: این سازمان آمادگی دارد در راستای انجام ماموریت نیروهای مقتدر دریایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به طراحی، ساخت و تعمیر تجهیزات و تسلیحات دریایی انواع شناورهای تندرو، سطحی و زیر سطحی و چند سطحی اقدام كند.

**برگ برنده ای به نام فاتح
معاون هماهنگ كننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلانی ایران پس از الحاق فاتح با انتشار یادداشتی درمورد آن توضیح داد: فاتح اگرچه در زیرسطحی ها در كلاس نیمه سنگین دسته بندی می شود اما با توجه به توانمندی های كم نظیر و به روز خود و تسلیحات پیشرفته ای كه دارد، می تواند برگ برنده كشورمان در زیر سطح آب های آزاد به شمار آید.
امیر دریادار «حبیب الله سیاری» كه پیش از این فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده داشت، در یادداشت خود نوشت: زیردریایی مدرن فاتح به عنوان ضرب شستی شگفت انگیز برای دشمنان و رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای ایران نه تنها قدرت بازدارندگی نظامی ما را به صورت چشمگیری افزایش می دهد، بلكه می تواند به عنوان یك نمونه موفق در حوزه اجرای دانش روز به دیگر بخش های علمی نیز سرایت و خدمات خود را از سرریز این اقدام ارائه كند. حوزه هایی همچون مواد، مخابرات هوافضا، مكانیك، رایانه، الكترونیك و... می توانند از این دستاورد علمی و نظامی بهره های فراوان ببرند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران كه همواره و با هر رونمایی و نمایش توانمندی های دفاعی خود این پیام را به دیگران داده كه خواهان تجاوز و جنگ نبوده است، با نمایش' فاتح ' بار دیگر تاكید می كند كه پیام ما به همه دوستان و برادران خود در منطقه، پیام صلح و دوستی است و این كه داشته های نظامی ما هر قدر پیشرفته و بومی باشد؛ در خدمت دفاع از داشته های انقلاب اسلامی و این مرز وبوم و صیانت از امنیت منطقه خواهد بود.
رئیس ستاد ارتش تصریح كرد: فاتح می تواند همچون ناوشكن های كلاس موج در آب های آزاد و بین المللی و همچون موشك ها و جنگنده های ما در فضای كشور، در زیر سطح دریا نیز توان و تسلط ما را چند برابر و در كنار مجموعه زیردریایی های كلاس سبك غدیر و كلاس سنگین طارق، تنوعی ایجاد كند كه دست نیروی دریایی ارتش را در این بخش باز بگذارد.
سیام*9612**1336**1485

سرخط اخبار سیاست