استاندار: 15 هزار روستایی در خراسان شمالی درگیر سیلاب شدند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: با شدت گرفتن بارندگی ها در 2 روز اخیر 17 روستا با جمعیتی بالغ بر 15 هزار نفر درگیر سیلاب شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری؛ محمد علی شجاعی در دومین نشست ستاد مدیریت بحران در سال جدید در خصوص آخرین وضعیت روستاهای سیل زده استان و تدابیر انجام شده افزود: در همین رابطه معاون اول رئیس جمهوری و وزیر كشور پیگیری های متعددی برای اقدامات لازم مناطق سیل زده استان داشتند و اعتباراتی را نیز تخصیص دادند.
وی اظهار داشت: با تخصیص اعتبارات در سطح ملی می توانیم بخشی از نداشته های استان را در حوزه مدیریت بحران برطرف كنیم.
شجاعی گفت: بر این اساس مقرر شد تا میزان خسارت ناشی از وقوع سیلاب و تجهیزات مورد نیاز روستاها را برآورد كرده و به وزارت كشور اعلام كنیم تا در چند روز آینده بتوانیم حوزه خدمات رسانی را كامل به سرانجام برسانیم.
شجاعی اظهار داشت: تلاش شده تا با كنترل روان آب و سیلاب بتوانیم شاهد خسارت كمتر مالی و جانی در روستاهای درگیر سیلاب باشیم ضمن آن كه خدمات رسانی های متعددی به روستاها در حال انجام است.
وی افزود: وقوع سیلاب و كولاك در این استان بسیار شدیدتر از استان گلستان است، به طوری كه 60 تیر برق از دسترس خدمات خارج شدند كه با اقدامات انجام شده تعمیرات لازم انجام شد و هم چنین هیچ روستایی مشكل گاز ندارد و راه های دسترسی هم برای رفت و آمد عموم بازگشایی شده است.
شجاعی در ارتباط با اقدامات لازم برای عشایر استان نیز گفت: عشایر استان كه در مراوه تپه استان گلستان مستقر هستند، هم از طریق زمینی و هم به وسیله بالگرد هلال احمر، امدادرسانی شدند.
وی ادامه داد: اقلام مورد نیاز عشایر مستقر در این استان نیز به زودی از سوی سازمان هلال احمر تامین و توزیع می شود.
استاندار خراسان شمالی افزود: مواد غذایی، تجهیزات و چادر برای روستاهای شمال شهرستان مانه و سملقان به خصوص كهنه جلگه ارسال شده هرچند كه بخش عمده مشكلات ناشی از جاری شدن سیل به دلیل نبود زیر ساخت های لازم در روستاهاست.
به گزارش ایرنا؛ بارش برف و باران كه از 28 اسفندماه در استان آغاز شد و روز گذشته شدت بیشتری به خود گرفت باعث بروز خسارات بسیار به شهرستان های استان به ویژه در مانه و سملقان و راز و جرگلان شد.
ط/ 6042