۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۱
کد خبر: 83251643
۰ نفر
نوروز موسم رونق صنایع دستی

شهركرد- ایرنا- نوروز موسم مباركی است كه می توان در پرتو آن با پیوند صنایع دستی و گردشگری زمینه رونق و شكوفایی این حوزه و سرعت بخشی به چرخ اقتصاد و تولید را بخوبی فراهم كرد.

به گزارش ایرنا، هویت هر قوم و ملتی ریشه در تاریخ و قدمت و میراثی دارد كه باید آن را برای انتقال به نسل های آینده همچون جواهری گرانبها نگهداری كرد. این میراث گرانبها در جلوه های متعددی نمود پیدا می كند. بطوریكه گاه آن را در قالب آثار باستانی و گاه لهجه ها یا آداب و رسومی كه از گذشتگان به یادگار مانده است می توان نظاره گر بود و صنایع دستی نیز از این حیث اهمیت بسزایی دارد.
پرواضح است كه اگر ارزش صنایع دستی بیشتر از اماكن باستانی و گردشگری نباشد كمتر هم نیست. صنایع دستی تقریبا در جای جای این مرز و بوم به فراوانی یافت می شود و ظرافت و زیبایی آن زبانی گویا برای بازگو كردن دیرینه های ایران زمین است و ایران از این منظر یكی از كشورهای غنی جهان به شمار می رود.
بر اساس اعلام قبلی مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 75 درصد رشته های صنایع دستی جهان متعلق به ایران است.
بر این اساس، 450 رشته صنایع دستی در جهان شناخته شده كه از این تعداد مالكیت 350 رشته آن در اختیار ایران قرار دارد.
اما اینك نوروز فرصت مناسبی را فراهم كرده تا بار دیگر صنایع دستی كشور به روزهای اوج خود نزدیك شود و تلاشی باشد تا از این منظر در جهت رونق تولید و افزایش اشتغالزایی در كشور گام های اساسی برداشته شود. می توان گفت یكی از اصلی ترین كاركردهای صنایع دستی ایجاد اشتغال و رونق تولید است و پیوند آن به مقوله گردشگری در ایام نوروز بهترین فرصت را برای شكوفایی این حوزه فراهم كرده است.
در همین راستا نوروز امسال نیز همانند سالهای گذشته نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی در مناطق مختلف كشور برپا شده است تا گردشگران و مسافران نوروزی ضمن بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی استانها با صنایع دستی و فرهنگ و هنر مردم مناطق مختلف كشور آشنا شوند.
این بازارچه ها همچنین می تواند فضای كسب و كار محلی و فروش محصولات صنایع دستی را نیز توسعه دهد تا این هنر صنعت با رونق بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد.
در چهارمحال و بختیاری نیز 25 بازارچه دائمی و موقت صنایع دستی میزبان گردشگران نوروزی است.
در این بازارچه ها محصولات تولیدی هنرمندان فعال در رشته های مختلف صنایع دستی استان به نمایش گذاشته شده و با حضور بازرسان و ناظران اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش می شود تا محصولاتی باكیفیت و قیمت مناسب در اختیار مسافران نوروزی قرار داده شود.
در چهارمحال و بختیاری 52 رشته صنایع دستی فعال است كه قالی بافی، چوخابافی، نمدمالی، گیوه دوزی، خورجین بافی، گلیم بافی، بافت سیاه چادر، خاتم، دوخت لباس های محلی، قفل سازی و جاجیم بافی نسبت به سایر رشته های صنایع دستی استان معروف تر و عمومیت بیشتری دارد.
همچنین تاكنون 37 محصول تولیدی صنایع دستی در استان موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت كالا شده است و 9 رشته صنایع دستی از جمله گلیم بافی، خورجین بافی، ساخت عروسك محلی بازبازك، بافت چوخا، بافت عروسك لیلی، قالی بافی محلی و آهنگری سنتی این استان در فهرست آثار معنوی ثبت شده است.
با این وجود كارشناسان بر این باورند كه 2 مقوله مهم گردشگری و صنایع دستی با وجود ظرفیت بسیار غنی برای توسعه و گردش چرخ اقتصاد و تولید در كشور آنچنان كه شایسته است به آن پرداخته نشده است از همین رو ضروری است تا در سال جدید كه از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است با حمایت بیش از پیش از حوزه صنایع دستی گام های عملی برای رونق این هنرصنعت و تحقق شعار سال برداشت.
7363/6021