۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۸
کد خبر: 83251619
۰ نفر
'رشیده طلیب'، نماینده ای كه به استیضاح ترامپ می اندیشد

تهران - ایرنا - «رشیده طلیب» نماینده مسلمان فلسطینی تبار كه یكی از نمایندگان زن راه یافته به كنگره آمریكا در انتخابات میان دوره ای نوامبر سال 2018 است، استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا را دنبال می كند.

به گزارش ایرنا، طلیب نماینده دموكرات مجلس نمایندگان آمریكا از كمیته نظارت و اصلاحات علاوه بر وعده استیضاح ترامپ، وی را رئیس جمهوری نژادپرست توصیف كرده و گفته كه نژاد پرستی در سیاست ها و صحبت های ترامپ دیده می شود و واقعیت این است كه او همچنان رئیس جمهور ما است.

** از رام الله تا واشنگتن
طلیب 24 ژوئیه سال 1976 در یك خانواده طبقه كارگر مهاجر فلسطینی متولد شد. مادرش اهل رام الله و پدرش زاده بیت المقدس است.
طلیب از دبیرستانی در ایالت دیترویت فارغ التحصیل و در سال 1998 موفق به اخذ كارشناسی علوم سیاسی شد. همچنین در سال 2004 مدرك حقوق گرفت.
او از ازدواج نخست خود دو پسر 13 و هفت ساله دارد. او خود 13 خواهر و برادر دارد و خود كوچكترین آنها است.

** سابقه حرفه ای طلیب
طلیب سیاستمدار و وكیل عضو حزب دموكرات آمریكا است و سابقه عضویت در مجلس نمایندگان آمریكا از ایالت میشیگان را دارد.
او با انتخاب به عنوان نماینده مجلس نمایندگان میشیگان در 2009، اولین زن مسلمان راه یافته به این مجلس و همین‌ طور اولین زن مسلمانی بود كه به مجالس ایالتی كل آمریكا راه یافت.
در سال 2018 برای پیوستن به مجلس نمایندگان آمریكا به نمایندگی از حزب دموكرات برای كسب حوزه انتخابیه سیزدهم نامزد شد و در انتخابات عمومی، به همراه «ایلهان عمر» اولین زنان مسلمانی شدند كه به این مجلس راه یافتند.
بعلاه طلیب، اولین زن فلسطینی تبار راه یافته به مجلس نمایندگان آمریكا است.
وی در انتخابات میان دوره كنگره جایگزین نماینده دمكرات سابق «جان كانیِرز» شد كه سال گذشته در بحبوحه اتهامات سوءرفتار جنسی استعفا داد.

** مواضع سیاسی
طلیب مخالف كمك به رژیم صهیونیستی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم است و از حق فلسطینی ها برای بازگشت به وطن و راه حل یك كشور حمایت كرده است.
وی یكی از معدود اعضای كنگره است كه علنا از طرح تحریم بین المللی رژیم صهیونیستی حمایت كرده است.
در ژانویه سال 2019، طلیب از قانون ضد تحریم صهیونیست ها كه 'مارك روبیو' و 'جیم ریش' سناتورهای جمهوریخواه ارائه داده بودند انتقاد كرد.
مواضع و اظهارات طلیب مورد انتقاد چند گروه یهودی از جمله اتحادیه ضد افترا قرار گرفته است.
این اتحادیه گفته كه هر چند این طرح توسط سناتورهای غیر یهودی ارائه شده هر گونه متهم كردن آنها به «وفاداری دوگانه» حساسیت ویژه ای نزد یهودیان دارد؛ بویژه در فضای كنونی كه یهودی ستیز افزایش یافته است.
طلیب در دفاع از خود گفت كه اظهارات او، روبیو و ریش را هدف قرار می داد.
طلیب همچنین نقض حقوق بشر از سوی عربستان و دخالت نظامی در یمن به سركردگی سعودی ها را مورد انتقاد قرار داده است.
این نماینده مسلمان، در نخستین روز حضورش در كنگره در سوم ژانویه 2019 وعده داد ترامپ را استیضاح خواهد كرد.
او گفت كسانی كه می گویند برای استیضاح ترامپ باید صبر كرد تحقیقات «رابرت مولر» مسئول تحقیقات دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال 2016 و تبانی احتمالی تیم ترامپ و روس ها تمام شود، یك مساله مهم یعنی قدرت كنگره برای استیضاح را نادیده گرفته اند.
دو سال پیش طلیب به خاطر ایجاد اختلال در سخنرانی ترامپ در دیترویت بازداشت شد. او در این سخنرانی خطاب به ترامپ فریاد كشید كودكان ما مستحق شرایط بهتری هستند و از ترامپ خواست بار دیگر قانون اساسی را بخواند.
طلیب پیش از این گفته بود كه حضور وی در كنگره به معنای «نمایش اسلام از طریق موثرترین راه» خواهد بود.
این نماینده مسلمان زن همان طور كه وعده داده بود با لباس مخصوص زنان فلسطینی در مراسم سوگند در كنگره شركت كرد.
شبكه خبری سی ان ان در واكنش به ورود طلیب به كنگره آمریكا در گزارشی نوشت، ورود طلیب به كنگره بازتاب اقدامات اسلام ستیزانه و ضد مهاجرتی دولت ترامپ است.
«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» و تحلیلگر مسائل منطقه درباره او گفت: بانوی فلسطینی الاصلی است كه با پیروزی در انتخابات میان دوره ای كنگره آمریكا در اقدامی بی سابقه با لباس فلسطینی وارد كنگره شد و مراسم تحلیف را با نسخه ای ترجمه شده از قرآن به جا آورد.
وی افزود: با وجود تبلیغات منفی سازمان یافته از سوی تل آویو كه علیه این نمایندگان (مسلمان) در جریان است، نباید شگفت زده شویم اگر ببینیم كشورهای غربی و برخی كشورهای عربی حامی رژیم صهیونسیتی انتقاد از صهیونیست ها را جرم محسوب كنند.
اروپام ** 9158 ** 1071