۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۸
کد خبر: 83251596
۰ نفر
سفر نوروزی به جزیره رنگین كمانی هرمز

بندرعباس- ایرنا- جزیره هرمز نگین انگشتری جهان، جعبه مداد رنگی، بهشت زمین شناسان، شاه كلید ورودی خلیج فارس و جایی كه در طبیعت آن می توان بیشترین تنوع رنگ و بافت و بیش از 90 طیف رنگی را دید! شگفتی های آن را در نوروز از دست ندهید.

به گزارش ایرنا، جزیره های متعددی در دنیا هست اما جزیره رنگین كمانی هرمز به خاطر خاك و سواحل رنگی و جاذبه های دیدنی اش در واقع یكی از منحصر به فردترین جزیره های دنیاست كه چشم هر بیننده ای را به سوی خود خیره می كند.
زمانی كه به جزیره هرمز سفر می كنید ابتدا خاك های رنگی و كوه های خوراكی كه به رنگ قرمز، سفید و زرد دیده می شود، نظر شما را جلب می كند این طیف رنگی در جهان منحصر به فرد بوده و از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است.
همچنین معدن خاك سرخ در این جزیره وجود دارد كه از خاك آن در صنایع مختلف رنگ سازی، لوازم آرایشی، شیشه، سرامیك سازی، پودرهای میكرونیز صنعتی و تولید نوار كاست استفاده می شود.
«چندین سال است فعالیت معدن خاك سرخ در این جزیره كه عده ای اقدام بی رویه به بهره برداری از خاك آن می كند نگرانی هایی را برای محیط زیست ایجاد كرده است كه این سازمان درصدد حفاظت و توقف بهره برداری از این خاك های ارزشمند است.»
همچنین از خاك سرخ هرمز (كه افراد محلی به آن گِلُك می گویند)، نوعی سس خوردنی خوشمزه به نام سوراغ (مخلوطی از ماهی ساردین و نارنج) تهیه می شود كه در نان محلی (تموشی) كاربرد دارد و یكی از پرطرفدارترین خوردنی در استان هرمزگان و جنوب كشور است.
یكی دیگر از كاربردهای خاك های رنگی جزیره هرمز، تهیه «فرش خاكی» است كه هر ساله همزمان با روز ملی خلیج فارس از تنوع خاك ها همچون خاك سرمه، خاك قرمز، آهك، خاك سبز، لیمونت و غیره فرش تهیه می شود كه نمادی از تمدن یك هزار ساله جزیره بوده و تاریخ آن را از دوران باستان تا به امروز حكایت می كند.

**موقعیت مكانی هرمز
جزیره هرمز آخرین برآمدگی از رشته كوه های زاگرس در جنوب ایران است كه در منابع تاریخی از آن با نام های آرمو، ارمز، تیروس، جرون، چارون، زرون، مغستان و هارموزیا یاد شده است.
این جزیره بیضی شكل به مساحت 42 كیلومتر مربع و مختصات جغرافیایی 27 درجه شمالی و56 درجه شرقی در دهانه تنگه هرمز و در میان آب های خلیج فارس قرارگرفته كه علاوه بر موقعیت بسیار مهم استراتژیك در طول تاریخ، با وجود كانی ها و سنگ های زیبا، لقب موزه زمین شناسی و بهشت زمین شناسان نام گرفته است.
هرمز پیش از این زیر نظر شهرستان قشم بود كه با تصویب هیات وزیران بخش هرمز درپنجم اسفند ماه 97 و ابلاغ آن در تاریخ هشتم اسفند ماه پارسال توسط معاون اول رییس جمهوری به شهرستان بندرعباس پیوست.

**قلعه پرتغالی ها درتیررس دید بازدیدكنندگان
یكی دیگر از مكان های دیدنی های جزیره هرمز، قلعه پرتغالی هاست كه در ضلع شمالی جزیره و در ساحل دریا قرار دارد.
این قلعه آثاری به جا مانده از تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس شامل برج، سربازخانه، مقر فرماندهی، كلیسا، آب انبار و زندان است كه پس از 115 سال به دستور شاه عباس صفوی از تصرف پرتغالی ها خارج شد.
«نقشه جزیره هرمز در سال 1750 میلادی توسط «جاكوب ون» طراح هلندی كشیده می شود. با وجود این كه در آن دوران پرتغالی‌ها بر بیشتر مناطق خلیج ‌فارس سلطه داشتند، نام خلیج ‌فارس در نقشه دیده می‌شود.»

**دیگر جاذبه های دیدنی هرمز
سواحل رنگی، پرتگاه های صخره ای و سنگی بكر در كنار دریا، غارهای دریایی، حیاش وحش جانوری و دریایی مانند آهوان، لاك پشت ها و شقایق های دریایی، آبسنگ های مرجانی، گنبدهای رنگارنگ نمكی، پوشش گیاهی بومی و جنگل های مانگرو نمونه ای دیگر از شاهكار طبیعت در دل جزیره هرمز است.
قصر بی بی گل، قصر صورت، بازار زعفرانی، برج گِلُك و برج تیرانداز از دیگر جاذبه های دیدنی و گردشگری جزیره زیبای هرمز است كه باید گردشگران داخلی و خارجی با چشمان خود این شگفتی ها را نظاره باشند.

**آمادگی مسوولان هرمز برای پذیرای از مسافران نوروزی
در تعطیلات آخر هر هفته، تعطیلات تابستانی و زمستانی و بویژه تعطیلات نوروز هر سال شاهد سرازیر شدن خیل عظیمی از جمعیت سراسر كشور به سوی استان هرمزگان و جزایر قشم، كیش و بویژه هرمز هستیم.
گردشگران با سفر به هرمزگان ترجیج می دهند از جزیره رنگین كمانی هرمز و جاذبه های دیدنی و گردشگری آن همچون خاك های رنگی، قلعه پرتغالی ها، كوه های صخره ای بكر، آبسنگها، حیات وحش و سواحل رنگین آن بازدید كنند.
باتوجه به شرایط جمعیتی كه هرمز در ایام تعطیلات بهمن ماه تجربه كرد و بیش از 28 هزار مسافر در مدت پنج روز به این جزیره 6 هزار نفری سفر كردند لذا برای تعطیلات نوروزی شرایط بهتری برای پذیرای از مسافران فراهم شده است.

*مسافران با برنامه ریزی به جزیره هرمز سفر كنند
مدیرعامل شركت تعاونی شناورداران مسافری جزیره هرمز گفت: گردشگران و مسافران نوروزی كه قصد استفاده از جاذبه های گردشگری این جزیره را دارند با توجه به زمان حركت شناورهای مسافری از قبل برنامه ریزی برای سفر داشته باشند.
عبدالله فخاری در گفت و گو با ایرنا افزود: ساعت حركت شناورهای مسافری از بندرعباس و قشم به جزیره هرمز و برعكس از ساعت 6 و 45 دقیقه صبح تا 9 و 30 دقیقه شب است.
وی ادامه داد: قیمت بلیت شناورهای مسافری مسیر هرمز به بندرعباس و برعكس 100 هزار ریال است كه گردشگران نوروزی می توانند به صورت اینترنتی خریداری كنند.
مدیرعامل شركت تعاونی شناورداران مسافری جزیره هرمز اظهارداشت: شناورهای مسیر بندرعباس و هرمز زیر مجموعه تعاونی قایقداران مسافری بندرعباس هستند كه با تفاهم نامه ایجاد شده زیرمجموعه تعاونی قایقداران قشم نیز محسوب می شوند.

*یك فروند اسكله فلزی جدید به بندرگاه هرمز افزوده شد
معاون فنی و نگهداری اداره كل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز گفت: در راستای توسعه زیرساخت های ایمنی تردد مسافران و گردشگران دریایی، یك فروند اسكله فلزی شناور جدید به بندرگاه این جزیره افزوده شد.
محمد رضا پور رجبی افزود: همچنین استقبال گردشگران و بازدید كنندگان از جزیره هرمز بویژه در ماه های پایانی سال باعث شد تا ساخت یك فروند اسكله جدید فلزی با هدف افزایش ظرفیت پهلوگیری شناورها و كاهش زمان انتظار مسافران جهت سوار و پیاده شدن در دستوركار اداره كل بنادر و دریانوردی هرمزگان قرار گیرد.
وی بیان داشت: این اسكله شناور با اعتبار هفت میلیارد ریال از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی به مدت 2 ماه توسط متخصصان ایرانی ساخته شد و عملیات نصب آن نیز پایان بهمن ماه امسال انجام شد.
این مسوول اظهارداشت: این اسكله فلزی كه از نوع پاندون فولادی بوده شامل تهیه و كوبش هشت عدد شمع فولادی، ساخت پل دسترسی و احداث فونداسیون بتنی است، قابلیت پهلوگیری همزمان 2 فروند شناور مسافری را دارد.
پوررجبی گفت: هم اكنون با نصب این اسكله جدید، تعداد اسكله های بندرگاه چند منظوره جزیره هرمز به هشت فروند رسیده كه این امر موجب افزایش قابل ظرفیت مسافر و گردشكر دریایی، سرعت بخشی در عملیات سوار و پیاده شدن مسافر و همچنین كاهش زمان انتظار می شود.
وی ابرازداشت: سازمان بنادر و دریانوردی با انجام اقداماتی قابل توجه همچون توسعه زیرساخت ها، نصب اسكله های متعدد و لایروبی كانال های دسترسی این بندرگاه، بستر مناسب را جهت سفر ایمن دریایی بازدید كنندگان از دیدنی های این جزیره منحصر به فرد را فراهم كرده است.

*چهار كمپ برای اسكان مسافران نوروزی در هرمز ایجاد شد
بخشدار هرمز با اشاره به این كه این جزیره مهیای استقبال از مسافران نوروزی است، گفت: در این راستا چهار كمپ برای اسكان نوروزی مسافران و گردشگران در این جزیره آماده شده و نصب چادرهای مسافرتی تنها در این محدوده آزاد است.
سید مجدالدین حسینی افزود: سفر گردشگران به جزیره هرمز امسال نسبت به سال 96 حدود 18 درصد افزایش داشته و باتوجه به این شرایط پیش بینی می شود در تعطیلات نوروزی 98 نیز روزانه بین 6 تا 7 هزار مسافر به این جزیره سفر كنند.
وی با اشاره به این كه میانگین اقامت مسافران در جزیره هرمز یك شب و 2 روز است، گفت: در این راستا برای مسافران 70 اقامتگاه بوم گردی تجهیز شده و یك هتل سه ستاره نیز كه اخیرا با حضور وزیر كشور به بهره برداری رسید، با ظرفیت اسكان 60 نفر در مرحله اول و 90 نفر در مرحله دوم برای این منظور درنظرگرفته شده است.
بخشدار هرمز اظهارداشت: همچنین در 2 بوستان و 2 محدوده ساحلی هرمز، فضایی برای اسكان و برپا كردن كمپ های مسافرتی آماده شده كه امكان اسكان حدود 800 نفر را دارد.
حسینی اضافه كرد: همچنین 100 تخته چادر از سوی هلال احمر هركدام به ظرفیت 16 نفربرای موقع اضطراری و حوادث پیش بینی نشده در هرمز تهیه شده و ستاد اسكان فرهنگیان نیز سه مدرسه و سالن های ورزشی برای استقرار مسافران آماده دارد.
وی ادامه داد: بعضی از نقاط جزیره هرمز سخت گذر و راه دسترسی به آن تنها از راه دریا امكان پذیراست و همچنین به خاطر این كه در تعطیلات بهمن ماه امسال تعدادی از تورهای گردشگری با ورود به این مناطق با مشكل مواجه شدند لذا در تعطیلات نوروزی 98 ورود به این محدوده را ممنوع كردیم.
بخشدار هرمز یاد آور شد: بیشتر مناطق كوهستانی جزیره هرمز نیز دسترسی به آنتن تلفن همراه ندارد كه در صورت بروز مشكل برای دریافت كمك و كمك رسانی دشوار می شود.

**مشكلی برای تردد شناورها به هرمز نیست
بخشدار هرمز گفت: برای تردد شناورها به جزیره هرمز نیز در ایام نوروز محدودیت خاصی نیست و برنامه حركت شناورها طبق روال از ساعت 6 و 30 دقیقه صبح تا 9 و 30 دقیقه شب انجام می شود.
حسینی ادامه داد: از جزیره قشم نیز جا به جایی مسافران به هرمز در 2 نوبت صبح و عصر انجام می شود.

**خاك هرمز فروشی نیست
حسینی درباره ساماندهی فروش خاك در تعطیلات نوروز نیز با توجه به حجم مسافری كه پیش بینی می شود به این جزیره سفر كنند، گفت:حتی یك گرم از خاك سرخ معدن هرمز، صادر نمی شود و هیچ برداشتی برای فروش انجام نمی شود.
وی افزود: خاك هایی كه به عنوان هنر و صنایع دستی در حال فروش است، در حجمی نیست كه به این جزیره آسیب برساند و برای ساماندهی این بخش نیاز به توانمند كردن جامعه محلی است.

**پیوست هرمز به بندرعباس
بخشدار هرمز همچنین به جدا شدن این جزیره از قشم و پیوست به بندرعباس اشاره كرد وگفت: این خواسته چندین ساله و به حق مردم ساكن در جزیره بود كه در كمتر از چهار ماه پس از سفر استاندار هرمزگان به این منطقه، صورت گرفت.
وی اضافه كرد: جزیره هرمز از نظر اداری و بعد مسافت به شهرستان بندرعباس نزدیك تر است و بیشتر فعالیت های اداری این جزیره نیز حتی مسایل مربوط به بخش آب و برق در این شهرستان پیگیری می شود.
وی تاكید كرد: اقتصاد و توسعه جزیره هرمز بر محور گردشگری تعریف شده كه نیاز به تقویت بیشتر دارد و امیدواریم این انتزاع و پیوست در توانمند سازی بومیان جزیره در امور گردشگری و توسعه عمران موثر باشد.
گزارش از رقیه غلامی زاده
7195/6048

سرخط اخبار فرهنگ