۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱:۴۸
کد خبر: 83251562
۰ نفر
سيل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد

گرگان - ايرنا - بارندگي هاي رگباري در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهي براي مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالاي روان آب ها و سيلاب ناشي از طغيان رودخانه ها و سرريز شدن سدها بخش وسيعي از اين استان بويژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حركت است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، استان شمالي، ساحلي و مرزي گلستان از دوشنبه هفته گذشته تاكنون بارش هاي كم نظيري را شاهد بود كه علاوه بر خسارت فراوان به زيرساخت هاي استان؛ تاكنون جان دو نفر را نيز گرفته است.
بارش بيش از 300 ميليمتري در حدود 35 ساعت كه با آب ناشي از برف ذوب شده قبلي توامان شد باعث سرريز شدن سدهاي گلستان و بوستان و طغيان رودخانه ها شد بطوريكه ابتدا شهر گنبد را به زير آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهاي شمالي و غربي استان شد.
به گفته مديرعامل هلال احمر گلستان تاكنون بيش از 10 هزار خانه در مناطق مختلف استان دچار آبگرفتگي شده و به نظر مي رسد با تداوم شرايط قرمز بخش هاي بيشتري به زير آب رود.
هم اكنون و مقارن نيمه شب جمعه شمار زيادي از روستاها در شهرستانهاي آق قلا، بندرتركمن و گميشان خالي از سكنه شده است ضمن اينكه در مناطق شهري هم عده اي خانه هاي خود را تخليه يا اقدام به جابجايي اثاث كرده اند.
هزاران هكتار زمين كشاورزي از بين رفته و زيرساخت هاي شهري و روستايي هم آسيب ديده است.
بنياد مسكن انقلاب اسلامي براي كمك به آلام مردم آسيب ديده از سيل گلستان تسهيلات ساخت مسكن 50 ميليون تومان به علاوه 11 ميليون تومان كمك بلاعوض و دو ميليون تومان هم كمك بلاعوض معيشتي و تا 15 ميليون تومان تسهيلات معيشتي براي خريد لوازم زندگي و در مناطق روستايي به واحدهايي كه 100 درصد تخريب شده باشند 35 ميليون تومان تسهيلات و 10 ميليون تومان وام معيشتي پرداخت خواهد كرد.
از زمان آغاز جريان سيل، رييس سازمان تبغيات اسلامي به نمايندگي از رهبر معظم انقلاب، نجار رييس ستاد مديريت بحران كشور و پيوندي مديرعامل جمعيت هلال احمر در مناطق آسيب ديده حضور يافته و از نزديك در جريان روند امدادرساني قرار گرفتند.
همچنين روز شنبه وزير كشور، وزير اقتصاد و احتمالا معاون اول رييس جمهور راهي گلستان خواهند شد تا از نزديك با مشكلات آشنا شوند.
رييس جمهوري هم در تماس با وزير كشور و مسوولان استان گلستان، دستورات تكميلي را براي تسريع در رسيدگي به مشكلات مردم اين مناطق صادر كرد.
از ديگر سو در خطبه هاي نماز جمعه گلستان ائمه جمعه شيعه و سني گرگان و گنبد با يادآوري وقوع سيل و بحران پيش آمده در استان، خواستار توجه بيشتر و رسيدگي فوري مسوولان شدند.
آخوند عبدالكريم جاور امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس با گلايه از عملكرد صدا و سيماي گلستان در پوشش اخبار سيل گلستان گفت: اكثر مردم از صدا و سيما در خصوص پوشش اخبار و وقايع سيل و اطلاع رساني گلايه مند هستند و من در اينجا گلايه مردم را اعلام مي كنم.
وي افزود: رسانه ملي كه از بيت المال اداره مي شود بايد رصد و اطلاع رساني بموقع مي كرد ولي فقط در حد اعلام خبر فعاليت كرده است.
آيت الله نورمفيدي امام جمعه گرگان هم با اشاره به وارد شدن خسارت فراوان به مردم اين استان در نتيجه بارش هاي فراوان و وقوع سيل روزهاي اخير از مسوولان خواست براي كمك حداكثري به سيل زدگان شتاب كنند.
نماينده ولي فقيه در گلستان به اين خطبه اكتفا نكرد و ساعتي بعد با نگارش نامه اي به رييس جمهور از دكتر روحاني خواستار رسيدگي بيشتر به آسيب ديدگان ناشي از سيل روزهاي اخير اين استان شد و نوشت: آقاي دكتر روحاني بدون مقدمه مي گويم؛ استان گلستان بويژه تركمن صحرا را دريابيد.
كارشناسان معتقدند جريان به راه افتاده و آب سرريز سدهاي گلستان و طغيان رودخانه ها چند روز ديگر از استان خارج شده و به درياي خزر مي ريزد اما آن چه براي مردم استان باقي مي ماند، حجم زياد خسارت هايي است كه نمي دانند چگونه مي توانند براي جبران آن قدم بردارند.
باوجود تلاش هاي صورت گرفته هم اكنون جاده آزادشهر - شاهرود و گرگان - آق قلا مسدود و حركت قطار در مسير مستقيم گرگان - تهران هم متوقف است.
آب و برق دهها روستاي گلستان همچنان قطع اما شبكه گاز در بيشتر روستاها وصل شده است.
اگرچه وزارت كشور و سازمان بحران تاكنون چندين ميليارد تومان اعتبار فوري براي گلستان اختصاص داده اند تا پس از جمع بندي خسارات؛ كمك هاي بيشتري به مردم استان شود اما باتوجه به حجم خسارت و آسيب ها بنظر مي رسد عزم جزم دولتمردان بيش از اين مورد نياز است.
بر اساس مشاهدات عيني خبرنگاران ايرنا و بر اساس گفته هاي مردمي؛ سازمان هلال احمر تاكنون عملكرد خوبي داشته و با پروازهاي زيادي از طريق بالگرد كمك هاي اضطراري در اختيار مردم قرار داده است.
در همين رهگذر ماداميكه ميليونها متر آب مكعب سرگردان و در حركت از شرق به غرب در نوار شمالي گلستان به دريا نريزد؛ نمي توان با قاطعيت راجع شرايط پيش رو صحبت كرد و نظر داد.
گلستان با اقليم متنوع از استانهاي حادثه خيز است چراكه علاوه بر قرار گرفتن روي كمربند زلزله؛ بدليل عوامل مختلف از جمله اختلاف ارتفاع زياد مستعد جاري شدن سيل و رانش زمين است.
در عين حال گلستان داراي مزيت هاي زياد بويژه در حوزه گردشگري و كشاورزي است و با توليد انبوه برخي محصولات همچون گندم، دانه هاي روغني، گوشت سفيد و لبنيات بخش زيادي از نياز كشور را تامين مي كند.
3091/2729