دبیركل سازمان ملل:باید علیه تنفر مسلمان ستیز متحد شویم

نیویورك- ایرنا- دبیركل سازمان ملل متحد در بازدید از مركز اسلامی نیویورك تاكید كرد امروز و هر روز باید علیه تنفر مسلمان ستیز و تمام اشكال تعصب متحد شویم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آنتونیو گوترش بعدازظهر جمعه و یك هفته پس از حمله تروریستی به دو مسجد در كرایست چرچ نیوزیلند به مركز اسلامی در خیابان 96 منهتن رفت و با نمازگزاران آنجا دیدار و گفت و گو كرد.
وی در بیانیه ای كه قرائت كرد، افزود: امروز با قلبی اندوهبار به اینجا آمده ام تا به این جامعه و همه كسانی كه احساس می كنند، هدف گرفته شده اند یادآور شوم 'شما تنها نیستید، جهان و سازمان ملل متحد با شما است.
دبیركل سازمان ملل متحد با ابراز افتخار از اینكه در یك روز مقدس برای ادای احترام و نشان دادن همبستگی با جامعه مسلمانان از نیویورك تا نیوزیلند و فراتر از آن حضور یافته است، ادامه داد: حمله تروریستی وحشتناك درست یك هفته پیش در كرایست چرچ رخ داد.
گوترش با خانواده قربانیان ابراز همدردی كرد و گفت: ما در طول روزهای گذشته درباره قربانیان و داستانهایشان بیشتر آموخته ایم.ما درباره حاجی داوود، حسنی، نعیم، حسین و قهرمانان دیگری كه جان خود را برای نجات دیگران از دست دادند، خوانده ایم.
وی افزود: ما همچنین عمیقا از نمایش همبستگی رهبران، عشق و جامعه از مردم نیوزیلند به وجد آمدیم.
دبیركل سازمان ملل متحد با بیان اینكه حمله كاملا ناراحت كننده بود اما همانگونه كه برخی اشاره كردید تعجب آور نبود، اظهار كرد: در گرداگرد جهان، رشد تنفر مسلمان ستیز، یهودی ستیزی و اظهارات نفرت آور و متعصبانه را شاهد بوده ایم. ما همواره نسبت به این خطر هشدار داده ایم.
دبیركل سازمان ملل متحد با تشبیه اظهارات نفرت آمیز به آتش سوزی گسترده در طبیعت، تصریح كرد: رسانه های اجتماعی در حال تبدیل به چارچوبی برای بهره برداری از تعصب و مباحث عمومی هم خشن شده اند.
گوترش با اشاره به گسترش برخی رفتارها، نمادها یا كلماتی همچون نئونازی در جامعه تاكید كرد: این سرطان در حال گسترش است و این وظیفه ما است كه راهی برای درمان آن بیابیم.
وی به استناد تحقیقات دانشگاه ایالت جورجیا كه گفته می شود پوشش خبری حملاتی كه ادعای دخالت مسلمانان در آن وجود دارد 537 درصد بیش از دیگران است، اظهار كرد: ما به هر قیمتی نیاز داریم كه از این نوع تبعیض جلوگیری كنیم.
دبیركل سازمان ملل متحد با تاكید بر اینكه باید علیه تمام اشكال خشونت اقدام كنیم، خاطرنشان كرد: حال می خواهد این خشونت متوجه مساجد باشد یا كنیسه ها، كلیساها یا هرجای دیگر. مردم در همه جا باید اجازه داشته باشند در نهایت صلح به انجام اعمال ایمانی خود بپردازند.
گوترش از نماینده عالی سازمان ملل در ائتلاف تمدن ها هم خواست تا اقدام عملی ارائه كند تا تمام اعضای سازمان ملل متحد از محافظت از اماكن مذهبی حمایت كنند.
اروپام*1429