۳ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۰:۱۱
کد خبر: 83251540
۰ نفر
فرانسه: اشغال جولان خلاف قوانين بين الملل است

تهران – ايرنا – فرانسه در واكنش به اظهارات دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا درباره جولان اعلام كرد كه اشغال بلندي هاي جولان توسط رژيم صهيونيستي خلاف قوانين بين الملل بوده و آن را به رسميت نمي شناسد.

به گزارش جمعه ايرنا به نقل از رويترز، وزارت خارجه فرانسه با بيان اينكه قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل اشغال جولان توسط رژيم صهيونيستي را نپذيرفته است، اعلام كرد: جولان قلمروي است كه سال 1967 توسط اسرائيل اشغال شد و فرانسه ضميمه شدن آن به اين رژيم را نمي پذيرد.
وزارت خارجه فرانسه همچنين افزود: به رسميت شناختن حاكميت اسرائيل بر منطقه اشغالي جولان خلاف قوانين بين المللي است.
در همين حال،«دونالدتوسك»رئيس شوراي اروپا نيز با اشاره به اينكه اتحاديه اروپا اشغال جولان توسط رژيم صهيونيستي را به رسميت نمي شناسد، اظهار داشت: موضع اتحاديه اروپا به خوبي معلوم بوده و تغيير نكرده است.
«مايا كوتسيانچيچ» سخنگوي «فدريكا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پيشتر گفته بود: موضع ما در قبال اينكه بلندي هاي جولان به كجا تعلق دارد تغيير نكرده است.
كوسيانچيچ افزود: بر اساس حقوق بين الملل، اتحاديه اروپا حاكميت اسرائيل بر سرزمين هايي كه در سال 1967 اشغال كرده است، از جمله بلندي هاي جولان را به رسميت نمي شناسد و آن را بخشي از اسرائيل نمي داند.
ترامپ پنجشنبه شب اعلام كرد اينك زمان آن فرارسيده كه پس از 52 سال، واشنگتن به طور كامل حاكميت اسرائيل بر بلندي هاي جولان را به رسميت بشناسد. روسيه، ايران، تركيه، آلمان و بسياري ديگر از كشورها با موضع ترامپ مخالفت كرده اند.
شبك**9423**1708