٢٠ میلیارد تومان به ٤ استان سیل زده اختصاص داده شد

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت كشور از اختصاص ٢٠ میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به ٤ استان سیل زده گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی خبر داد و گفت: در استان گلستان بیش از 6 هزار و ٢٠٠ نفر اسكان اضطراری داده شده اند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از وزارت كشور، سید سلمان سامانی با اشاره به وقوع سیل در 4 استان گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی در پي بارندگی های شدید در روزهای اخیر افزود: بر اساس پیش‌بینی ها و گزارش هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع سیل در تعدادی از استان ها؛ ستاد مدیریت بحران در استان ها و شهرستان هاي متاثر از سیل قبل از وقوع حادثه تشكیل شد تا برنامه ریزی و پیش بینی های لازم جهت مقابله با این موضوع اتخاذ شود كه در همین ارتباط هشدارهای لازم قبل از وقوع سیل به مناطق هدف اعلام شد.
سامانی افزود: براساس گزارش‌های دریافتی میزان بارندگی در استان گلستان در سه روز اخیر معادل 70 درصد میزان بارش ها در یك سال گذشته بود كه خساراتی را به هموطنان عزیزمان وارد ساخت.
سخنگوی وزارت كشور ضمن ابراز همدردی با مردم این چهار استان كه در ایام نوروز و سال نو دچار سختي و خسارت‌های مالی شدند گفت: دستگاه هاي اجرایي و درماني و خدماتي، نیروهای هلال احمر، ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در حال ارائه خدمات به مردم در این مناطق هستند و امدادرساني كماكان ادامه دارد.
ساماني با تاكید بر اینكه حفظ جان مردم اولویت مهم مدیریت بحران بوده است، تصریح‌ كرد: امدادرساني هوایي توسط ٣ بالگرد در مناطق سیل زده انجام شد و ساكنان روستاهایي كه در محاصره سیل قرار گرفته بودند به نقاط امن منتقل شدند و با همراهي مردم عزیزمان از وقوع حوادث ناگوار انساني پیشگیري به عمل آمد.
ساماني افزود: از دقایق ابتدایی وقوع حادثه با دستور وزیر كشور رئیس سازمان مدیریت بحران كشور جهت مدیریت میدانی و نظارت كافی، در مناطق سیل زده استانهاي گلستان و مازندران حضور داشته اند و با پیگیری های وزیر كشور اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان به 4 استان تحت تاثیر جهت اقدامات اولیه مدیریت بحران اختصاص پیدا كرد.
سخنگوی وزارت كشور خاطرنشان كرد: این حادثه خسارت های زیادی به بخش كشاورزی و اماكن مسكوني وارد ساخته است كه كارشناسان مربوطه جهت ارزیابی خسارت ها در مناطق سیل زده حضور دارند و پس از برآورد نهایی، پیشنهادات جبران خسارت ها از سوی وزارت كشور به هیئت وزیران ارائه خواهد شد.
وی با اشاره خدمات ارائه شده تا صبح امروز در استان گلستان تاكید كرد: دستگاههاي خدمات رسان در ١٠ شهرستان و ٧٥ شهر و روستا و محورهاي كوهستاني استان گلستان اقدام به خدمات امداد و نجات كرده اند كه بر این اساس به بیش از ٣٧ هزار نفر امدادرسانی شده و بیش از 6 هزار و ٢٠٠ نفر اسكان اضطراری داده شده اند.
سیام**1058**1601**