آیا پارلمان اصلاح طلبان نهادی انتخاباتی خواهد بود

تهران - ایرنا - یك سال به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و گروه های سیاسی اصلاح طلب فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز كرده اند، اكنون این سوال مطرح است كه نقش پارلمان اصلاح طلبان در این میان چیست؟

به گزارش روز جمعه گروه سیاسی ایرنا، تعداد احزاب و تشكل های جدید در سال های اخیر كم نبوده اند. سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت كشور در بهمن امسال اعلام كرد: در دولت تدبیر و امید با درخواست تاسیس 40 حزب جدید موافقت شد كه از این تعداد 25 حزب مجوز فعالیت دائم دریافت كردند و 15 حزب جدید دیگر ضمن دریافت مجوز فعالیت موقت در حال طی مراحل قانونی و تشكیل دفاتر استانی به منظور دائمی كردن مجوز خود هستند.
وی افزود: همچنین سالیانه 60 كنگره حزبی با حضور ناظران وزارت كشور برگزار می‌شود كه تغییرات آنها توسط وزارت كشور نظارت و ثبت و در روزنامه رسمی كشور هم منتشر می‌شود.
اصلاح طلبان نیز سهم زیادی از این احزاب نوظهور دارند حزب «راه ملت» یكی از این احزاب جدید است.
قطعا ایجاد احزاب جدید قدمی مثبت در راستای مردم سالاری است اما تشكیل احزاب بدون پیش زمینه های لازم و تنها به منظور شركت در انتخابات و بدون فعالیت های اثر بخش حزبی قطعا ادامه همان راهی است كه تاكنون نیز احزاب ایرانی پیموده اند و نتیجه ای جز جامعه مدنی ضعیف نداشته است.
اگرچه انتخابات و كسب قدرت سیاسی یكی از مهم‌ترین اهداف احزاب سیاسی است؛ اما كسب قدرت سیاسی با برنامه‌های منسجم حزبی برای دوران پس از انتخابات ضروری است. كادرسازی، تربیت نیروی انسانی و ارائه راهبردهای اجرایی از جمله وظایف احزاب است كه تاكنون به صورت فراگیر در ایران به آن پرداخته نشده است.
پس از انتخابات ریاست جمهوری 92 اصلاح طلبان برای ایجاد همسویی و همكاری بین احزاب مختلف اصلاح طلب، شورای عالی اصلاح طلبان را ایجاد كردند كه قرار بود از درون آن پارلمان اصلاحات یا مجمع اصلاح طلبان زاده شود تا یك صدای واحد سیاسی از جریان اصلاحات شنیده شود.
محمد عطریانفر عضو ارشد حزب كارگزاران از موافقت اصولي سید محمد خاتمی رییس جمهوری دوره اصلاحات با تشكیل پارلمان یا شورای عالي یكپارچه اصلاحات خبر داد و گفت: گرچه در گذشته محور تعیین كننده و جهت دهنده فعالیت های اصلاح طلبان آقای خاتمی بود، اما وی علاقه مند است نقش شخصي وی كمرنگ وعمدتا به ساختار و نهادي پایدار منتقل شود.
عطریانفر به موضوع تشكیل پارلمان اصلاحات اشاره كرد و افزود: در واقع اصلاح طلبان دنبال این هستند تا با هماهنگی و همنشینی اصلاح طلبان سراسر كشور كه در قالب احزاب مختلف فعالیت دارند، پارلمان اصلاحات را تاسیس كنند كه ااین موضوع در دستور كار قرار دارد و مطالعاتی در حال انجام است.
پیش از این بسیاری از اعضای شورای عالی اصلاح طلبان گفته بودند كه به احتمال زیاد تا پایان سال اساسنامه پارلمان اصلاحات تصویب خواهد شد.
غلامحسین كرباسچی دبیر‌كل حزب كارگزاران سازندگی معتقد است كه نمی‌توان حساب مهمی روی پارلمان اصلاحات باز كرد.
وی در‌این‌باره گفت: «پارلمان اصلاحات تنها در زمان انتخابات می‌تواند مؤثرعمل كند و هیچ‌ تاثیری بر روند احزاب جبهه اصلاحات و انسجام فكری و عملی اصلاحات نخواهد داشت. در حقیقت آن چه تحت عنوان پارلمان اصلاحات مطرح می‌شود، تنها كاركرد انتخاباتی خواهد داشت و چشم‌اندازی بیش‌ از‌این برایش نمی‌توان متصور بود».
اما آذر منصوری، عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت ایران معتقد است كه پارلمان اصلاح طلبان باعث ایجاد انسجام در اصلاح طلبان می شود.
وی اظهارداشت: آقای خاتمی و اصلاح‌طلبان تاكید دارند كه جریان اصلاحات در شرایط كنونی نیاز به یك نهاد مجتمع‌كننده بالادستی دارد تا بتواند ضعف نهادهای موجود را مرتفع كند و این نهاد بالادستی در حدی موثر و فراگیر باشد كه بتواند هم به لحاظ فراگیری مجموعه جریان اصلاحات اعم از احزاب، طیف‌ها و شخصیت‌های منتسب به این جریان ایفای نقش كند و هم به لحاظ گفتمانی فضای كنونی كشور بتواند انسجام و اشتراك گفتمانی لازم را بین مجموعه اصلاح‌طلبان ایجاد و هم جریان اصلاحات را از شخص محوری خارج كند.
منصوری افزود: در واقع در حد یك جبهه فراگیر كه بتواند دربرگیرنده مجموعه جریان اصلاحات باشد و پاسخگوی نیازهای امروز جامعه ایران، پرسش‌ها و نقدهای جامعه باشد. در كنار آن از قدرت لازم برای اثر‌گذاری در فضای سیاسی كشور و پیشبرد اهداف و گفتمان جریان اصلاحات را هم داشته باشد. نام این نهاد بالادستی می‌تواند پارلمان یا هر نام دیگری باشد. این نهاد باید از چنین كیفیت و ظرفیتی برخوردار باشد. پیش‌نویسی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تهیه شده و به احزاب ارایه شده است. احزاب باید نظر خود را در خصوص تشكیل پارلمان اصلاحات بیان كنند.
جلسات شورای عالی اصلاح طلبان برای تشكیل پارلمان اصلاح طلبان در حال برگزاری است. روز 12 اسفند نهمین جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست محمدرضا عارف و با حضور اكثریت اعضاء تشكیل شد كه در این جلسه ضمن مرور مهم ترین تحولات داخلی و بین‌المللی، تقویت جایگاه وزیر امور خارجه در عرصه دیپلماسی كشور و خودداری از هرگونه عمل و سخنی كه این جایگاه را تضعیف كند مورد تاكید اعضا قرار گرفت.
شخصیت های اصلاح طلب نظرات متفاوتی نسبت به این جلسات و پارلمان اصلاحات دارند اگر چه هنوز مشخص نیست كه این تشكل اصلاح طلب چه كاركردهایی خواهد داشت آیا می تواند باعث اتحاد درونی و انسجام فكری اصلاح طلبان گردد یا صرفا نهادی انتخاباتی خواهد بود.
**ن .ا**1601**