تلاش برای قطع نشدن ارتباطات در مناطق سیلزده گلستان

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات در توییتی از تلاش این وزارتخانه برای جلوگیری از اختلال در ارتباطات مناطق سیل زده استان گلستان خبر داد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار علمی ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظهر امروز جمعه در توییتر خود نوشت: ‏از دیروز مشغول پیگیری مناطق سیل‌زده شمال كشور به خصوص ‎آق قلا هستم كه ارتباطات در آنجا مختل نشود.
محمد جواد آذری جهرمی افزود: «عمیقا ناراحتم از اینكه هموطنانمان را در نوروز در سختی میبینم. ضروری است پس از آرام شدن وضعیت، ‎همه با هم، برای كمك به مردم مناطق سیل‌زده و ساختن دوباره زندگی آن‌ها تلاش كنیم.»
وزیر ارتباطات اضافه كرد: ‌‌‌‌‎رانش زمین باعث قطع فیبرهای ارتباطی آن منطقه شده و امكان رفع خرابی به دلیل عدم صدور برخی مجوزها فراهم نیست. بنابر برنامه‌ریزی صورت گرفته، ارتباطات از طریق رادیو تا ساعاتی دیگر برقرار خواهد شد.
وی افزود: بنابر گزارش‌ها و با تلاش همكارانم، ارتباطات در سایر مناطق سیل زده مناسب است جز در منطقه «دوزین» كه شرایط ارتباطات بسیار نامساعد است. تیمهای رفع خرابی در استان استقرار یافته‌اند اما امكان تردد فراهم نیست. از هلال احمر درخواست بالگرد كرده‌ایم.

**رادیو ملی ترانك
كمیته پدافند غیرعامل از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است كه یكی از وظایف آن ایفا كردن نقش بازوی اجرایی در مواقع بحرانی مانند سیل و زلزله است.
صادق بیك پور مشاور وزیر ارتباطات و رئیس كمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات در گفت و گو با ایرنا به لزوم توسعه شبكه ملی تهران اشاره كرد و گفت: زمانی كه می گوییم شبكه ملی، صحبت مان فقط در خصوص تهران نیست. ما از نظر ظرفیت و امكانات، شرایط این را نداشتیم كه بتوانیم در هر 30 استان كشور این شبكه را همزمان راه اندازی كنیم. به همین دلیل یك كار علمی انجام دادیم و بر اساس آن توانستیم استان ها را بر اساس تاریخچه حوادث، زیرساخت های ارتباطی، جمعیت و مسائلی كه با آن رو به رو بوده اند، اولویت بندی كنیم.
بر اساس پژوهش صورت گرفته و میزان خطر پذیری احصاء شده حوزه ارتباطات، در سراسر كشور، چهار استان كرمان و كرمانشاه، خوزستان و مازندران به همراه شهر تهران در اولویت ایجاد شبكه بی سیم قرار گرفتند.
بیك پور افزود: «یكی از اشتباهات رایج ما این است كه در بحران‌ها مدام جلسه می‌گذاریم، دور هم جمع می شویم و مسائلی از این دست. اما واقعا در آن زمان نیازی به جلسه نیست. ارائه گزارش از روند فعالیت‌ها خوب است اما این كه صبح تا شب داستان سرایی كنیم، ظلم است. در شرایطی كه یك نفر زیر آوار است، یك نفر سرپناه می‌خواهد، باید عمل كرد، وقت صحبت كردن نیست.»
بیك پور با تاكید بر این مساله در ادامه گفت: «بهترین فضا برای مبادله اطلاعات، استفاده از فناوری است. سامانه‌هایی كه می‌توان با استفاده از آن‌ها در ابعاد مختلف اطلاع‌رسانی كرد. مثلا اگر مدیران هر روز در یك سامانه مشخص، اطلاعات كار خودشان را ارائه بدهند، نیازی به برگزاری جلسه نیست زیرا فناوری این روزها، بسیاری از این زوائد را حل كرده است. 
به گفته بیك پور، زمانی كه ارتباط عوامل مدیریت بحران مطمئن و پایدار باشد، این عوامل به طور مستمر پیامك‌هایی درباره اقدامات لازم دریافت می‌كنند. چنین سامانه‌ای (به صورت آزمایشی)چند ماه است، مورد استفاده قرار گرفته و جزو برنامه‌های كارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات است. این سامانه در حال حاضر با تكنولوژی حداقلی «ارسال پیامك» اطلاع‌رسانی می‌كند؛ اما در گام دوم این نرم افزار وظیفه انتقال اطلاعات در قالب و فرمت‌های مختلف را بر عهده خواهد گرفت.
علمی**9207**2052