مجریان قانون ، مسئله رونق اقتصادی را اصل قرار دهند

تهران-ایرنا- خطیب جمعه تهران گفت: فرمایش رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال در حقیقت سند بالادستی است كه قانونگذار و مجریان قانون باید این مساله رونق اقتصادی را اصل قرار دهند و در حد شعار نماند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی ایرنا ، آیت الله سید احمد خاتمی در اولین جمعه سال 1398 در خطبه دوم نماز كه در مصلی تهران برگزار شد به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید كه توسط رهبری تبیین شد اشاره كرد.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب از سال 1373 این نامگذاری ها را شروع كردند و تدبیر بسیار حكیمانه ای است. نام گذاری ها تشریفاتی و شعار هم نیست كار كارشناسی شده ، نیاز كشور در نظر گرفته شده است، راه حل نیاز كشور و پر كردن خلاء بیان شده است و نام گذاری ها نقشه راه سال است.
وی یادآور شد: چندین سال است كه رهبرمعظم انقلاب به درست تشخیص دادند كه مشكل اول كشور قتصادی است. طرح اقتصاد مقاومتی را مطرح كردند كه تنها راه حل مشكل اقتصادی است و هرساله هم شعبه ای از شعبه های اقتصاد مقاومتی است بنابراین امسال مساله رونق تولید را مطرح كردند كه از اركان اصلی اقتصاد مقاومتی است.
آیت الله خاتمی با بیان این كه وضعیت اقتصادی كشور نیاز به گفتن ندارد، گفت: برای رونق تولید باید به پنج نكته توجه شود؛ اول این كه رسانه ها در این زمینه فرهنگ سازی كنند. رسانه های شنیداری، مكتوب و فضای مجازی می توانند این كار را انجام دهند. این فرهنگ سازی بسیار مهم است. صدا و سیما به خصوص سیما در این عرصه می تواند نقش كلیدی داشته باشد.
وی نكته دوم را تولید مرغوب عنوان كرد و گفت: اگر تولید مرغوب بود نیاز به تبلیغ ندارد خود مرغوبیت تبلیغ آن است، به خصوص در صادرات باید دقت كرد كه مرغوب باشد تا قدرت رقابت با كالاهای دیگران داشته باشد.
خطیب جمعه تهران مساله سوم رونق اقتصادی را امنیت اقتصادی عنوان كرد و تاكید كرد: در رونق اقتصادی امنیت اقتصادی نقش كلیدی دارد كه مبارزه با فساد بخشی از این امنیت اقتصادی است. مبارزه با قاچاق بخش دیگر از این امنیت اقتصادی است. اگر بخواهد تولید رونق پیدا كند باید امنیت اقتصادی شكل بگیرد.
آیت الله خاتمی در ادامه رفع موانع تولید و آسان كردن آن را مساله چهارم رونق تولید عنوان كرد و گفت: اگر تولید كننده ببیند كه در عرصه تولید با بروكراسی و كاغذ بازی اداری مواجه است حوصله اش سر می رود و تولید را رها می كند بنابراین كاغذبازی باید كنار گذاشته شود با این كاغذ بازی ها نمی توان انتظار رونق تولید و اقتصاد را داشت، در اجرای قانون گذاری و اجرایی تلاش شود سد راه تولید برداشته شود.
امام جمعه موقت تهران جلوگیری از واردات غیر ضروری را از دیگر موارد شرط رونق اقتصادی عنوان كرد وافزود: وارداتی كه در داخل هست اگر مشابه آن از خارج وارد شود با این كاررونق اقتصادی شكل نخواهد گرفت.
وی تاكید كرد: فرمایش رهبر معظم انقلاب در اول سال در حقیقت سند بالادستی است كه قانونگذار و مجریان قانون باید این مساله رونق اقتصادی را اصل قرار دهند و در حد شعار نماند.

آیت الله خاتمی در ادامه به سفر رییس جمهوری به عراق و سردار سرلشگر باقری رییس ستاد كل نیروهای مسلح به سوریه اشاره كرد و گفت: این دو سفر بسیار معنا دار بود. معنای آن این بود كه آمریكایی ها از مدت ها قبل گفتند كه ما در غرب آسیا باید خاورمیانه جدید شكل دهیم و مدت‌ها وزیرخارجه‌شان هم می گفت.
وی افزود: مقصود آنها از خاورمیانه جدید این بود كه عراق، سوریه و لبنان را در سلطه خود بگیرند كه به فضل خدا نه تنها خاورمیانه جدید آنها شكل نگرفت بلكه مقاومت ضد آنها تشكیل شد.
خطیب جمعه این هفته تهران تاكید كرد: این سفرها، مقاومت را تكمیل كرد، مقاومتی كه خار در چشم و استخوان در گلوی استكبار است كه به فضل خدا این مقاومت طومار زندگی استكبار را درهم خواهد درید.
آیت الله خاتمی در ادامه به حادثه تروریستی در نیوزیلند اشاره كرد و گفت: هفته گذشته در نیوزیلند تروریست ها به نمازگزاران جمعه حمله كردند و آنها را به گلوله بستند كه سه نكته در رابطه با این موضوع باید بگویم.
وی افزود: نكته اول این است كه عامل جنایت با صراحت خود را نژادپرست و همفكر ترامپ نامید، در هر جنایتی یك مباشر و یك سبب وجود دارد، سبب این جنایت سالیان طولانی اسلام هراسی دنیای غرب است كه در این جنایت اگر جنایت مسببان بیشتر از مباشر نباشد كمتر از آن نیست چرا كه گلوله های آنها بود كه به جان مسلمانان اثبات كرد.
خطیب جمعه این هفته تهران ادامه داد: نكته دوم این است كه همفكرهای این تروریست حاضر نشدند بگویند عملیات تروریستی گفتند حمله مسلحانه یعنی اگر مسلمان كشته شود ترور نیست، اما اگر یك گربه یا سگ آنها آسیب ببنید اقدام تروریستی می‌شود. این نشان دهنده همفكری اینها با این جنایتكار است.
آیت الله خاتمی در ادامه نكته سوم را هجمه به كشورمان عنوان كرد و گفت: هجمه غرب به ایران، هجمه به ایران نیست. اینها با اسلام طرف هستند بنابراین باید محكم، فعال، شجاعانه و مبتكرانه مقابل اینها ایستاد.
خطیب جمعه این هفته یادآور شد: رهبر معظم انقلاب دیروز لیبرال دموكراسی غرب و چهره منافقانه اروپا را به درستی برای مردم تشریح كردند. با پیروزی انقلاب اسلامی سوسیال دموكراسی شرق فروپاشید و یكی دو سال قبل از فروپاشی امام (ره) پیش بینی كردند كه صدای شكسته شدن استخوان‌های ماركسیسم به گوش می رسد و از این پس باید كمونیسم را در موزه تاریخ معاصر جست.
وی اضافه كرد: لیبرال دموكراسی غرب احساس كرد رقیبی ندارد و یكه تاز میدان است اما نشان داد همان گونه كه سوسیال دموكراسی غرب سقوط كرد آن هم در سراشیبی سقوط است.
آیت الله خاتمی ادامه داد: ببینید در خود كشور آنها چه می گذرد، در آمریكا پلیس سفید پوست سیاه پوست را می‌كشد؛ در فرانسه با معترضان نظام سرمایه داری چه برخوردی دارد، مجروح ، كور می كند و می كشد.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران اضافه كرد: در برابر نسل كشی در یمن چه خفقان مرگباری گرفته اند و نفس نمی كشند. در برابر جنایات حكام بحرین نفس نمی‌كشند. پیش چشم اینها قرارداد بین المللی برجام آمریكا زیر آن زد و اوج عهدشكنی آمریكا اتفاق افتاد اما فریاد بایسته بلند نشد. اروپا هم با آمریكا همراهی كرد.
وی گفت: وزیر خارجه فرانسه دروغ می گوید كه به رغم خروج آمریكا از برجام تلاش قابل توجه برای حفظ توافق هسته ای داشتیم. خیر شما همراه بودید و این كانال مالی كه درست كردید كاملا فریبنده بود و به تعبیر رهبر معظم انقلاب به شوخی تلخ شبیه است.
آیت الله خاتمی افزود: بعد هم گفتند تلاش‌های ما برای حفظ این توافق در حكم چك سفید امضا برای ایران و به خصوص در زمینه مسائل حقوق بشر نیست.
آیت الله خاتمی در ادامه گفت: سال نو از راه رسید و سال قبل به سرعت گذشت. این سال هم به سرعت خواهد گذشت. خوشا به حال آنهایی كه توشه بایسته از این سالها بگیرند. مولا علی(ع) فرمود ساعت ها و روزهای یك ماه، ماه های یك سال و سالهای عمر هم به سرعت می گذرد و پایان می پذیرد، نگاه می كنی مرگ سایه انداخته پس خودمان برای مهمانی كه خوانده شده و قطعا خواهد آمد آماده كنیم و از فرصتی كه خدا داده برای توشه ابدی بهره مند شویم.
وی افزود: فضای كشور فضای بسیار شادی است. ان شاءالله این شادی‌ها ابدی باشد. اولین شادی، شادی مولا امیرالمونین (ع) به عنوان محبوب خدا و محبوب پیامبر (ص) است. ما با افتخار می گوییم مولای ما علی است. محبت امام علی (ع) فرا مذهبی و فرا اسلامی است. الحمدلله سال نو ما با ولادت مولا همراه شد. سال نو هم هست كه با نام خدا شروع شد. در گوشه و كنار كشور گروهی هم عیدی ویژه از امیرالمومنین گرفتند و توفیق اعتكاف را پیدا كردند.
آیت الله خاتمی ادامه داد: بعضی جوانان پرسیده اند كه مایل هستند به حوزه‌های علمیه وارد شوند؛ حوزه‌های علمیه آغوش خود را باز كرده تا ان شاءالله آنهایی كه استعداد دارند وارد شوند.
وی اضافه كرد: از همه عزیزانی كه در نوروز مشغول كار و تلاش هستند مانند اورژانس‌ها، حمل و نقل و سایر مشاغل تشكر می كنم.

** خطبه اول نماز
خطیب جمعه تهران در خطبه اول خود گفت: سالهای نو سال‌های مغتنم الهی است. سال كه نو می شود معنایش این است كه باز هم خدا به ما فرصت داد تا از این فرصت جدید برای توشه خود بهره مند شویم.
وی ادامه داد: سال جدید خود را برای توشه گیری ابدی خود قرار دهید. فصل بهار، فصل زنده شدن طبیعت مرده است. طبیعتی كه آرام است و جوش و خروشی ندارد. به درختان می نگرید و برگ سبزی بر آنها نیست، بهار كه می رسد جانی دوباره می گیرند. وقتی باران آمد و فصل بهار نزدیك شد جوش و خروشی به خود می‌گیرند و از زمین مرده گیاهان زیبا بر می خیزد.
آیت الله خاتمی اضافه كرد: قرآن كریم می فرماید نگاه‌تان به بهار نگاه توحید باشد. نكته قابل توجه این است كه قرآن علاوه بر تذكر بهار، بهار دیگری را نیز تذكر می دهد و آن بهار جان شما است. جان گاهی زنده و گاهی مرده است. جان مرده كدام است؟ جان مرده جانی است كه با خدا قهر است. محور بحث ما یا ایها الذین های قرآن است. مومنین به خدا و پیامبر لبیك بگویید زنده می شوید و جان می گیرید. همانطور كه به استقبال بهار می روید به استقبال بهار جان هم بروید.
وی در ادامه با اشاره به تقارن بهار ۹۸ با ماه رجب، افزود: خوشا به حال آنان كه بهار خود را با مناجات‌های شبانه ماه رجب همراه می كنند. مرحوم ملكی تبریزی می گوید اولیاء الله منتظر آمدن شعبان هستند برای اینكه از مناجات شعبانیه بهره مند شوند. بعد هم كه ماه رمضان می آید كه عیدالله اكبر است. خوشا به حال آنهایی كه بهار خود را عید الله اكبر سپری می كنند. قدر این دو بهار را بدانیم.
آیت الله خاتمی با بیان اینكه امروز طبق نقل ها روز رحلت شهادت گونه حضرت زینب(س) است، تصریح كرد: آنچه از مصائب بر سر زینب(س) آمد تا كنون بر سر هیچ كس نیامده و تا قیامت هم نخواهد آمد.
**1058**1601**