ورود مسافران نوروزي به يزد 1.6 برابر افزايش يافت

يزد - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري يزد از افزايش 1.6 برابري ورود مسافران نوروزي به استان در هم سنجي با مدت مشابه سال 97 خبر داد و گفت: در حال حاضر ظرفيت اسكان و خانه‌هاي مسافر به ‌غير از خاتم ، بافق ، بهاباد و شهر نيز تفت تكميل است.

سيد مصطفي فاطمي روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: ظرفيت مسافران نوروزي استان 94 هزار نفر بود كه اين تعداد به 115 هزار نفر رسيد.
وي اظهار داشت: با توجه به افزايش ورود مسافران پنجشنبه‌شب با حضور دستگاه‌هاي خدمت رسان و استاندار يزد كميته اضطراري تشكيل شد كه در اين نشست در زمينهٔ تأمين سوخت ، نان و نقدينگي عابر بانك‌ها تمهيدات لازم انديشيده شد.
دبير ستاد اجرايي خدمات سفرهاي نوروزي استان خاطرنشان كرد: با توجه به تكميل ظرفيت‌ اسكان در مناطق ورودي به استان و شهر يزد سالن‌هاي ورزشي، حسينيه‌ها و محل نمايشگاه بين‌المللي براي اسكان مسافران در نظر گرفته شد.
وي بابيان اينكه در پارك كوهستان امكان برپايي چادر براي مسافران نوروزي فراهم شد، ادامه داد: با توجه به كاهش دماي هوا از جمعه‌شب، پاركينگ‌هاي شهرداري يزد هم براي برپايي چادر ويژه مسافران برنامه‌ريزي‌شده است .
فاطمي افزود: قبل از شروع سال جديد افزايش تعداد گردشگران نسبت به سال قبل به استان پيش‌بيني شد به همين علت اسكان يك الي 1.5 برابر مسافران مهياست.
وي خاطرنشان كرد: براي نوروز 98 در استان 579 تخت در مهمان‌پذيرها، 90 تخت در هتل‌آپارتمان‌ها، هزار و 736 تخت در اقامتگاه‌هاي بومگردي و سنتي، 280 تخت در كمپ‌هاي كوير نوردي و 140 تخت در مجتمع‌هاي گردشگري پيش‌بيني‌شده است.
مديركل ميراث فرهنگي يزد تصريح كرد: 20 شوراي حل اختلاف و 20 قاضي كشيك آماده هستند كه مشكلات و مسائل مردم و مسافران نوروزي را حل‌وفصل مي‌كنند.
همچنين محمدعلي طالبي استاندار يزد شب گذشته در توتيتر خود از افزايش 160 درصد ورود مسافران نوروزي به استان خبر داد و نوشت: با توجه به تكميل ظرفيت اسكان مراكز اقامتي استان ، كميته اضطراري تشكيل شد و كار آماده‌سازي حسينيه‌ها، ورزشگاه‌ها و نمايشگاه‌ها براي كمك به اسكان ميهمانان آغازشده است.
استان يزد 2 هزار و 270 هكتار بافت تاريخي و 6هزار و 500 اثر تاريخي دارد كه از اين تعداد تاكنون، يك هزار و 850 اثر به ثبت ملي رسيده است.
يزد در كنار فارس و اصفهان به‌عنوان مثلث طلايي گردشگري ايران، مقصد اول گردشگران خارجي و اروپايي است، به‌گونه‌اي كه استقبال از اين شهر تا پنج برابر در سال 1396 افزايش يافت و همين امر گردشگري را محور توسعه استان قرار داده است.
2088/ 2047/