وزیر نیرو: بهترین پاسداران آب باشیم

تهران- ایرنا- وزیر نیرو در پیامی به مناسبت نوروز و روز جهانی آب تاكید كرد: باید با اجرای برنامه‌های مختلف نشان دهیم همچون پدران‌مان بهترین پاسداران آب هستیم.

به ‌گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردكانیان در این پیام یادآور شد: ما ایرانیان تا به یاد داریم، آب را گرامی داشته‌ایم و بسیار پیش از آن كه جهانیان روزی را به نام 'روز جهانی آب' بنامند ما این ایام را همواره قدردان بوده‌ایم. اما این گرامی‌داشت فقط برای یك روز نیست، همیشه و هر زمان به یاد ماست.
وی افزود: حال دیگر در شرایطی از نظر اقلیمی به سر می‌بریم كه صحبت از سالی كم آب و خشك نیست؛ سرزمین ما سرزمین خشك و نیمه خشك است و ما اگر قدر آب را ندانیم طبیعتاً ایام سختی را سپری خواهیم كرد و فرزندانمان ایام سخت‌تری را در پیش خواهند داشت.
وی با بیان اینكه سال خشكی را پشت سر گذاشتیم كه در پنج دهه اخیر از نظر كم‌بارشی نمونه بود، اضافه كرد: این كم‌بارشی حتی بر تولید برق تاثیرگذار بود.
وی ادامه داد: دنیا همواره و هر سال این روز را كه در تقویم ما با دوم فروردین ماه مصادف است، به عنوان روز جهانی آب گرامی می‌دارد و هر سال شعاری برای این روز و طول سال انتخاب می‌كند.
وی با اشاره به انتخاب شعارهای ' آب برای همه' و 'هیچ كس را نادیده نگیریم' خاطر نشان كرد: سال گذشته رستاخیز ما 40 ساله شد. انقلاب ما اینك به بلوغ فكری رسیده و افق‌هایی نو از پیشرفت و تعالی در پیش رو دارد. من ایمان دارم با استعانت از خداوند متعال و با تكیه بر داشته‌هایمان و باور توانایی‌هایمان بهار را ارمغان همیشه‌مان خواهیم كرد.
وی با تبریك سال نو افزود: امید دارم دست در دست هم بتوانیم این سال را سالی متمایز از حیث توجه به آب و مصرف صحیح آن قرار دهیم و در سایه راهبری‌های رهبر معظم انقلاب و توجهی كه همواره ایشان، هم به ثروت‌های عظیم ما در بخش منابع انسانی و جوانان داشته‌اند هم با تاكید هایی كه در مصرف صحیح منابع زیست‌محیطی و به ویژه آب داشته‌اند، سالی توام با آسایش و آرامش را سپری خواهیم كرد.
روز 22 مارس (دوم فروردین) از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی آب نام گذاری شده است.
پیشنهاد این نام گذاری در سال 1992 میلادی، در كنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو برزیل مطرح شد. در این كنفرانس از همه كشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه شماره 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند.
اقتصام**2022**1601**