فرآیند پرداخت خسارات سیل زدگان از شنبه آغاز می شود

ساری - ایرنا - استاندار مازندران با اشاره به اینكه كاری كه در برابر خرابی های سیل انجام می دهیم بی سابقه است، تصریح كرد: فرآیند پرداخت خسارت به سیل زدگان استان از روز شنبه(فردا) آغاز خواهد شد.

احمد حسین زادگان روز جمعه در جمع خبرنگاران در ستاد اجرایی خدمات سفر استان، اظهار كرد: پنج میلیارد تومانی كه به گلستان اختصاص دادند به مازندران نیز اختصاص یافت.
وی با بیان اینكه دولت نسبت به این موضوع حساسیت دارد، افزود: بازدید مدیران در صورتی كه جبران خسارت نشود فایده ای ندارد.
استاندار مازندران با بیان اینكه در ساعت های اولیه، درخواست تنخواه كردیم، گفت: با وزیر كشور روزانه چند بار تماس داریم و گزارش های سیل ارسال می شود.
وی با اشاره به اینكه سیل اخیر وسعت بی سابقه ای داشت افزود: در این حادثه كه بار روانی بسیاری را به مردم تحمیل كرد، همه مسئولان از جمله شخص استاندار به مردم پاسخگو بوده و هستند.
حسین زادگان با بیان اینكه بنیاد مسكن در سیل اخیر اقدامات گسترده ای داشته و همه دستگاه ها پای كار هستند، افزود: بپذیریم وقتی 12 شهرستان در سطح وسیع دچار سیل می شود حجم كار افزایش می یابد و كاستی هایی وجود دارد.
استاندار مازندران با اشاره به اینكه با حجم ورود مسافران و سیلاب مواجه بودیم، گفت: حجم كار زیاد بود و ما ورود خوبی داشتیم.
این مسئول با بیان اینكه به دنبال این هستیم مبلغ 2 میلیون تومان تسهیلات معیشتی و 2 میلیون تومان تعمیرات مسكن بلاعوض به روستائیان اختصاص یابد، افزود: 35 میلیون تومان تسهیلات كم بهره روستایی، 50 میلیون تومان تسهیلات شهری و 12 میلیون تومان بلاعوض، اگر بتوانیم مبالغ بلاعوض را افزایش می دهیم.
وی با اشاره به اینكه روستائیان به كمك همدیگر آمدند، ادامه داد: دولت نمی تواند همه خسارت ها را بپردازد، در هر شهرستان پیش بینی می كنیم خسارت های زیادی وارد شده و آمار نهایی به زودی در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.
استاندار مازندران با بیان اینكه درباره سیل، مردم هم باید نكات ایمنی را رعایت كنند، خاطرنشان كرد: تجاوز به حریم رودخانه، باعث خسارت جانی و مالی شده است.
این مسئول با اشاره به اینكه محورهای شریانی اولویت ما در پاكسازی سیل بود، گفت: تا راه های اصلی باز نشود راه فرعی كاربرد ندارد.
وی با بیان اینكه همزمان تمام محورهای روستایی بسته شد و این مساله بی سابقه بود، تصریح كرد: مردم پای كار آمدند و نقش مهمی در امدادرسانی داشتند.
استاندار مازندران همچنین اعلام كرد كه در روزهای آتی شرایط زندگی در مناطق سیل زده به روال عادی باز می گردد.
7335/1899