روسیه تغییر وضعیت جولان را نقض تصمیمات سازمان ملل خواند

مسكو - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واكنش به اظهارات دیروز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا درباره بلندی های جولان گفت: تغییر موقعیت حقوقی بلندی های جولان بدون تصمیم شورای امنیت نقض تصمیمات سازمان ملل متحد است.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا روز جمعه در گفت وگو با رادیو «كامرسانت.اف.ام» با بیان این مطلب افزود: موضع روسیه در این باره اصولی است و از قطعنامه 497 شورای امنیت مورخه سال 1981 در این باره حمایت می كند و نظر روسیه در خصوص ماهیت تصمیم های غیرقانونی اسرائیل برای تصاحب بلندی های جولان (به عنوان قانون در سال 1981) تغییری نكرده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا دیروز در توئیتی اعلام كرد: پس از 52 سال زمان آن رسیده است كه ایالات متحده به طور كامل حاكمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
وی این منطقه را دارای اهمیت و ضرورت راهبردی و امنیتی برای رژیم صهیونیستی دانست و مدعی شد كه این اقدام در حمایت از «ثبات منطقه» است.
پیشتر رسانه‌ های صهیونیستی از زمینه ‌چینی دولت آمریكا برای حمایت از ضمیمه بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی خبر داده بودند.
به نوشته این رسانه‌ها، این اقدام قرار است همزمان با سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریكا برای شركت در كنفرانس سالانه «كمیته روابط عمومی آمریكا- اسرائیل (آیپك)» صورت بگیرد.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
این منطقه متعلق به سوریه است و این رژیم منابع غنی آن را به یغما می‌برد.
اقدام آمریكا در حمایت از ضمیمه جولان به اراضی تحت حاكمیت رژیم صهیونیستی در شرایطی است كه دولت این كشور پیشتر سفارت خود را از تل‌آویو به قدس انتقال داده بود.
این اقدامات دولت ترامپ كه نقض اساسی حقوق مردم فلسطین به شمار می آید، محكومیت مجامع جهانی را به دنبال داشته است.
اروپام *391* 1346 **