۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۷
کد خبر: 83251037
۰ نفر
نوروز هیجان انگیز در چهارمحال و بختیاری

شهركرد- ایرنا- وجود مرتفع ترین زیپ لاین كشور، رفتینگ آبهای های خروشان، بلندترین سكوی طبیعی بانجی جامپینگ، یخچال های طبیعی و ورزش های هیجان انگیز زمستانی، چهارمحال و بختیاری را به مقصد سفرهای هیجان انگیز تبدیل كرده است.

به گزارش ایرنا، جاذبه های طبیعی بكر و بوم گردی 2 شاخص مهم این استان در رونق صنعت گردشگری است.
وجود كوه های مرتفع و برفگیر زردكوه، سبزكوه، هفت چشمه، كلار، هزار دره، سفیدكوه، جهانبین و كوه ریگ از عوامل تعدیل آب و هوا و همچنین به وجود آمدن چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های مهم گردشگری این استان است.
76 درصد این استان را كوه ها و تپه ها و 24 درصد دیگر را دشت های آبرفتی و فلات ها تشكیل می دهد. این استان به سبب ویژگی های خاص طبیعی دارای رودخانه های بسیاری است.
مهمترین رشته كوه این منطقه زردكوه بختیاری است كه سخاوتمندانه رودخانه های بزرگ كارون و زاینده رود را به كشور هدیه می دهد.
20 رودخانه دائمی همچون گردنبند فیروزه ای زینت بخش استان و با جریان در رگ های آبی كشور، طراوت، آبادانی و حیات را در مسیر كوچ خود به استانهای دیگر به ارمغان می برند.
این استان دارای 10 شهرستان است كه هر یك دارای جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری بسیاری است اما رونق ورزش های هیجان انگیز در طبیعت این استان سبب شده تا در سالهای اخیر مورد استقبال گسترده ورزش دوستان و علاقمندان به ورزش های هیجان انگیز قرار گیرد.
یكی از جاذبه های ورزشی این روزهای استان ، زیب لاین است كه زیب لاین نام فعالیتی است كه آن را در گروه تفریحات هیجانی یا اكستریم (فرا ورزش) قرار می دهند.
زیپ لاین جابه جای تفریحی با استفاده از سیم بكسل یا طناب و تسمه های مخصوص بین 2 نقطه است.
زیپ لاین شهركرد بزرگترین زیپ لاین ایران به طول 800 متر، مرتفع ترین و پرشیب ترین زیپ لاین ایران با اختلاف 94 متر، پرسرعت ترین زیپ لاین با سرعت 95 كیلومتر بر ساعت و تنها زیپ لاین موجود در كشور است كه ترمز كنترل سرعت آن در اختیار فرد استفاده كننده قرار می گیرد.
یكی دیگر از شاخصه های گردشگری استان وجود آبهای خروشان و ورزش رفتینگ است.
منطقه ارمند در شهرستان لردگان قرار گرفته است كه در طرح جامع اكوتوریسم رودخانه ای جهت فعالیت های گردشی- ورزشی انتخاب شده است.
سرچشمه رودخانه ارمند از مناطق كوهستانی در اتفاعات شرقی و دشت های مركزی چهارمحال و بختیاری است و پس از عبور از منطقه ارمند و با پیوستن به رودخانه بازفت به سد كارون 4 می ریزد.
رشته ورزشی رفتینگ نوعی قایقرانی است كه در رودخانه های خروشان انجام می شود و این ورزش یكی از پرطرفدارترین و سنگین ترین تفریحات است كه در آن با قایق به گشت و گذار در مسیر رودخانه پرداخته می شود.
علاوه بر آن در منطقه مشایخ شهرستان كیار نیز 5 باشگاه رفتینگ فعالیت دارد و زمینه برای انجام این ورزش هیجان انگیز در این منطقه نیز فراهم است.
رودخانه زاینده رود نیز كه 65 كیلومتر از آن در شهرستان سامان قرار دارد موقعیت منحصربه فردی را برای انجام ورزش رفتینگ در اختیار دارد و گرچه 16 باشگاه رفتینگ در این منطقه فعال است اما به سبب برخی مشكلات هم اكنون فعالیتی ندارند و تلاش ها برای از سرگیری فعالیت این باشگاه در نوروز 98 ادامه دارد.
یكی دیگر از جاذبه های گردشگری جانجی جامپینگ در استان است كه گردشگران نوروزی می توانند لذت پرش آزاد از بلندترین سكوی طبیعی بانجی جامپینگ كشور را در روستای دوپلان شهرستان كیار چهارمحال و بختیاری تجربه كنند.
این سكو با 60 متر ارتفاع، نخستین و بلندترین سكوی طبیعی بانجی جامپینگ كشور است.
بانجی جامپینگ ورزش یا تفریحی است كه ورزشكارخود را با محافظ و طنابی فنردار از ارتفاع بسیار بلند به پایین پرتاب می كند. طنابی كه شخص به وسیله آن پایین می پرد، حالت فنری یا كشی دارد و با محافظی به بدن و پای وی بسته می شود.
روستای دوپلان مركز دهستان مشایخ بخش ناغان شهرستان كیار در 130 كیلومتری مركز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
گردشگران می توانند علاوه بر انجام ورزش بانجی جامپینگ از پل معلق یا پل سیمی روستای دوپلان نیز دیدن كنند.
این پل بر روی رودخانه كارون در نزدیكی روستای دوپلان از توابع بخش ناغان در شهرستان كیار احداث شده است.پایه های این پل بر بقایای قدیمی تر از سنگ قلوه و لاشه كه بارها تجدید و احیا شده قرار دارد.
این پل به مسیر جاده لینچ در زمان قاجار توسط یك شركت انگلیسی به همان نام در مسیر جاده اصفهان- خوزستان و به دلیل قرار گرفتن منطقه بختیاری در سر راه بازرگانی شمال به جنوب احداث شده است.
ورزش اسكی در بهار نیز لذت بخش است كه شهرستان كوهرنگ از مناطق كوهستانی و برف گیر چهارمحال و بختیاری است و پس از سالها كمبود بارش و خشكسالی ، امسال از بارش های مطلوب برف برخوردار شده است.
در این شهرستان با بارش های خوبی كه در زمستان و به ویژه اسفند ماه رخ داد ارتفاع برف در ارتفاعات به بیش از 3 متر و در شهر چلگرد مركز این شهرستان به یك و نیم متر رسیده و فرصت خوبی را برای مسافران و گردشگران نوروزی قرار داده تا فرصت ورزش های زمستانی را در بهار تجربه كنند.
پیست اسكی شهر چلگرد نیز در ایام نوروز فعال است و ورزشكاران حرفه ای و سایر مردم می توانند ساعات خوشی را در این منطقه سپری كنند.
به گزارش ایرنا، در این استان بیش از 800 جاذبه گردشگری ساماندهی شده است كه گردشگران نوروزی می توانند با دیدن هریك از این جاذبه ها خاطرات خوشی را برای خود ثبت و ماندگار كنند.
7363/6021