۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۳
کد خبر: 83250965
۰ نفر
منبت ملایر؛ پیشگام در تولید، تشنه صادرات

همدان - ایرنا - هنر صنعت مبل و منبت ملایر را به دلیل رشد و توسعه قابل قبول كمی و كیفی، می توان حوزه ای موفق در شرایط سخت اقتصادی و در مقابل تحریم های غرب ارزیابی كرد؛ حوزه ای كه در تولید و اشتغال پایدار پیشگام بوده و اینك تنشه حمایت برای صادرات و جهانی شدن است.

به گزارش ایرنا، اگرچه به گفته برخی هنرمندان صنایع دستی سال 97 به دلیل مشكلات اقتصادی كه به تولیدكنندگان تحمیل شد سالی متفاوت بود، اما منبت به عنوان یك هنر صنعت صد درصد داخلی، توانست دستاوردهای خوبی در حوزه های مهم اقتصادی از جمله اشتغال داشته باشد.
برخی فعالان و صنعتگران این هنر صنعت معتقدند با حمایت دولت تدبیر و امید به منظور جلوگیری از واردات بی رویه مبلمان، هم اكنون 90 درصد مبلمان مورد نیاز هموطنانمان در كشور تولید می شود؛ پشتوانه ای محكم كه بدون شك برای تولیدكنندگان این رشته یك ضرورت است.
صنعت مبلمان امروز یكی از مهمترین شاخه های صنایع كوچك با قدرت اشتغالزایی بالا، ایجاد ارزش افزوده و سرعت بازدهی اقتصادی مناسب است كه می توان با یك برنامه ریزی بلندمدت، درآمد پایداری در این حوزه ایجاد كرد.
نائب رییس انجمن تولید و صادركنندگان مبل و منبت همدان معتقد است كه فعالان و هنرمندان این هنر صنعت سرمایه های نهانی هستند كه با یك برنامه ریزی بلندمدت می توان به اشتغال پایدار در منطقه رسید.
مهدی محمودی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به وجود 15 هزار واحد تولیدی مبلمان ثبت شده در سطح كشور گفت: از این تعداد پنج هزار و 700 واحد ثبت شده در استان همدان فعال و بیش از چهار هزار واحد آن متعلق به ملایر، شهر ملی منبت است.
وی با بیان اینكه بیش از 65 درصد مبل و منبت كشور در این شهرستان تولید می شود، از تدبیر دولت در كاهش واردات مبلمان تقدیر كرد و آن در راستای حمایت از تولیدكنندگان و فعالان این هنر دانست.
در حالیكه گرانی مواد اولیه تاثیر خود را روی صنایع دستی بویژه مبل و منبت گذاشته است، عضو هیات مدیره بازار مبل ملایر با تایید این مطلب، معتقد است: با وجود اینكه امسال افزایش نرخ ارز و كمبود مواد اولیه در تولید و فروش این هنر صنعت اثرگذار بود، اما با یك برنامه ریزی منسجم و حمایت مسئولان این مشكل قابل حل است.
تامین ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه، كارشناسی دقیق در طرح تفحص جنگل های شمال و استخراج درختان كهنسال، تخصیص یارانه های دولتی به بخش صنایع كوچك و متوسط بویژه صنعت مبلمان منبت از جمله راهبردهایی بود كه محمودی برای برون رفت از این مشكلات بیان كرد.
وی با بیان تركیه تنها رقیب مبلمان ایران است، اما در حوزه مبلمان منبت توان رقابت با ما را ندارد، خاطرنشان كرد: در این زمینه برای توسعه بازاریابی سفرهایی را به كشورهای ارمنستان، گرجستان و عراق داشتیم و سفر به كشور غنا نیز در دستور كار این انجمن است.
محمودی اضافه كرد: درصدد راه اندازی نمایشگاه مبل و منبت در كشور ارمنستان در اردیبهشت ماه سال 98 هستیم و در این رابطه نیاز به یارانه صادراتی داریم.
وی ساخت نمایشگاه دائمی، انتخاب افرادی كارآزموده در صنعت مبلمان منبت و تشكیل كارگروه مشخصی در این صنعت را در استان ضروری ارزیابی كرد.
به گفته برخی تولیدكنندگان و فعالان این صنعت، مبل و منبت ملایر تازه راه خود را در عرصه جهانی پیدا كرده است و بازارهای جهانی بویژه حوزه خلیج فارس تشنه صنعت مبلمان منبت این شهرستان هستند و به طور قطع با حل مشكل تامین مواد اولیه می توان گوی سبقت را از كشورهای تولید و صادركننده این هنر صنعت ربود.
با وجود اینكه صنعت مبلمان درآمد ارزی بالایی دارد، اما ایران هنوز نتوانسته سهم خود را از این بازار بگیرد و بر اساس برخی آمارهای منتشر شده، سهم ایران از بازار 460 میلیارد دلاری صنعت مبل جهان، كمتر از یك درصد است؛ سهمی كه بی تردید با حمایت صنعت مبل و منبت ملایر می تواند بهبود یابد.
این در حالیست كه رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر در گفت و گو با ایرنا اعلام كرد: با وجود تمامی مشكلات، فعالان و صنعتگران این صنعت مصمم به افزایش، تولید، اشتغال و حفظ این برند ملی و ورود به بازارهای جهانی هستند.
یدالله كریمی با اشاره به اعزام تعدادی از صنعتگران مبلمان منبت ملایر به كشور ازمنستان در ماه گذشته، برپایی نمایشگاه در این كشور را یكی از اهداف مهم هنرمندان مبل و منبت این شهرستان در سال 98 برشمرد و ارمنستان را دروازه ورود به ارواسیا و اروپا برای صادرات محصولاتشان دانست.
وی اضافه كرد: از استاندار همدان می خواهیم برای هموار كردن این مسیر و آسان سازی این راه با همراهی مسئولان مربوطه، به تولیدكنندگان و فعالان این صنعت كمك كند.
در عین حال فعالیت بیش از 20 هزار هنرمند در حوزه مبل و منبت ظرفیتی عظیم در حوزه اشتغال است كه كریمی آن را یك فرصت دانست و گفت: این ظرفیت می تواند بخش عمده ای از اشتغال استان و شهرستان را مرتفع سازد؛ موضوعی كه با ملی شدن این صنعت شاهد رونق بیشتر اشتغال در این منطقه بودیم.
رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر برگزاری سه جشنواره مهم ملی، تبلیغات گسترده و فراگیر در چهار مقطع جشنواره سال 96، فجر 96، نوروز 97 و جشنواره تابستانی 97 از طریق رسانه ملی را موقعیتی دانست كه از طریق آن ظرفیت های ملایر در حوزه های مختلف معرفی شد.
كریمی یادآور شد: در جریان برگزاری جشنواره نخست، بیش از 70 هزار مسافر و در نوروز 97 بیش از 32 هزار مسافر از شهر ملی منبت بازدید كردند و افزایش ساخت نمایشگاه های مبل و منبت و ثبت ركود فروش، نوید موفقیت را در این هنر صنعت می دهد.
وی همچنین كمبود مواد اولیه و افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه را تهدیدی جدی برای این هنر صنعت قلمداد كرد و علاوه بر راهكار عملی برای حل این مشكل، نیاز مبرم به آموزش روز، وجود استادكاران ماهر در زمینه رویه كوبی و رنگ، استانداردسازی و برندسازی را از مطالبات مهم صنعتگران این حوزه برشمرد.
به گفته وی برای حل این مشكل قرار است 40 تن از فعالان این صنعت برای كسب دوره های آموزشی به كشور ایتالیا اعزام شوند.
رییس هیات مدیره بازار مبل ملایر همچنین با اشاره به اینكه اكثر نمایشگاه ها و كارگاه های مبل و منبت در بازار مبل ملایر واقع در 32 متری، وقفی است تاكید كرد: اوقاف و امور خیریه شهرستان مشكل جدی و ترمز توسعه این هنر صنعت شده است و نیازمند همراهی بیشتر این نهاد هستیم.
كریمی همچنین ساخت و نصب نماد مبل و منبت در ورودی ها و میادین شهر، ایجاد یك هتل چند ستاره برای اسكان مسافران و گردشگران و تشكیل كارگروه استانی مبل و منبت را از ضرورت های شهر ملی منبت برشمرد.
لازم به یادآوری است كه شهر ملی منبت با داشتن تنها شهرك صنعتی مبل و منبت كشور، صاحب مزیتی است كه این هنر را تقویت كرده و فعالان این صنعت در صدد ایجاد نمایشگاه دائمی مبل و منبت هستند.
هرچند در همین چارچوب هنرمندان و فعالان این عرصه پا را فراتر گذاشته اند و برای تكمیل چرخه این هنر صنعت و البته حل مشكل تامین مواد اولیه، در تلاش برای احداث كارخانه نئوپان سازی هستند؛ طرحی عظیم كه به گفته اجرا كنندگان آن 145 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.
مدیرعامل تعاونی تولیدكنندگان مبل و منبت ملایر در این باره گفت: با توجه به وجود حدود 50 تا 60 تن ضایعات در صنعت مبل و منبت، نیازمند احداث كارخانه صنایع نئوپان سازی هستیم كه به راحتی می تواند مواد اولیه را با قیمت مناسب در اختیار قرار دهد.
محمد قهری صارمی با بیان اینكه احداث این كارخانه به حدود 145 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد، خواستار كمك و همراهی جدی نهادهای مربوطه شد.
در این زمینه پیشتر رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان اعلام كرد: هر اندازه نیاز باشد تسهیلات در اختیار این صنعتگران برای ایجاد این واحد بزرگ صنعتی قرار می دهیم.
البته با توجه به اینكه قانون تعهد ارزی فعالیت بسیاری از صادركنندگان از جمله صنایع دستی را با مشكل مواجه كرده است، محمدرضا متین در این باره یادآوری كرد: برای واردات چوب و مواد اولیه با ارز نیمایی هیچ مشكلی نداریم و تا سقف یك میلیون دلار نیاز به پیمان سپاری نیست.
كارآفرینان این هنر صنعت همچنین خواستار طرحی با عنوان «خانه مبلمان» برای توسعه زیرساخت صنعت مبل و منبت هستند كه از آموزش آغاز و تمامی موارد همچون برندسازی، كنترل كیفیت، بازاریابی، تحقیق و توسعه و طراحی را شامل می شود.
به گفته مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برای فعالان این هنر صنعت كه قصد احداث نمایشگاه دائمی صنایع دستی دارند، از محل كمك های فنی و اعتباری تسهیلاتی با 9 درصد یارانه سود ارایه می شود و اقدامات خوبی تاكنون برای آموزش، برندسازی و بیمه صنعتگران مبل و منبت انجام شده است.
در این میان هنر صنعت مبل و منبت ملایر در راه جهانی شدن از حمایت استاندار همدان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان كشور، استان و شهرستان برخوردار شده است و به تازگی با اعلام این حمایت ها، صنعتگران مبل و منبت با دلگرمی مسیر پر پیچ و خم فراملی شدن را طی و افق روشنی پیش روی خود ترسیم می كنند و امیدوارند كه امسال با افتخار برند جهانی منبت را بر بلندای این كهن شهر حك كنند.
آنچه با عنوان اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصاد غیرنفتی از آن نام برده می شود، حال تبلورش را می توان در هنر صنعت مبل و منبت ملایر مشاهده كرد؛ صنعتی كه با هنر دست هنرمندان این خطه آفریده می شود و امید است برای دستیابی اهداف شهر ملی منبت كه در آشفته بازار امروز در بین صنایع دستی محكم ایستاده است و برنده این كارزار اقتصادی است، مسیر روشنی پیش پای فعالانش قرار دهد.
7528**2090