مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  پنجشنه تا صبح  جمعه

تهران – ایرنا- وزارت امورخارجه با دولت و ملت عراق ابراز همدردی كرد، اتحادیه عرب:حاكمیت اسرائیل بر جولان نقض حقوق بین الملل است و اتحادیه اروپا: حاكمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی شناسیم از مهمترین عناوین خبری ایرنا در 12 ساعت گذشته بود.

اخبار داخلی
*********
تهران - سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پیامی به مناسبت واژگونی قایق گردشگری عراق در دجله در نزدیكی شهر موصل و جان باختن دهها تن در این حادثه با دولت و ملت عراق ابراز همدردی كرد.
تهران- عملكرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن كالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است كه نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد كاهش داشته است.
بلگراد- سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد با اشاره به روابط دوجانبه ایران و صربستان در سال 97، گفت: حجم مبادلات تجاری بین تهران و بلگراد در سال 1397 نسبت به سال ماقبل آن دو برابر افزایش داشته است.

اخبار خارجی
*********
تهران - «احمد ابوالغیط» دبیركل اتحادیه عرب گفت: اظهارات مطرح شده مقام های آمریكا كه راه را برای به رسمیت شناختن حاكمیت اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه فراهم می كند، اقدامی كاملا خارج از حقوق بین الملل و مردود است.
تهران - اتحادیه اروپا كه در دوران زمامداری «دونالد ترامپ» در موارد متعدد، مواضعی بر خلاف آمریكا اتخاذ كرده است، در رویدادی تازه اعلام كرد كه حاكمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.
لندن – سران اتحادیه اروپا پس از نزدیك به چهارساعت بحث و بررسی با صدور بیانیه ای با درخواست دولت انگلیس برای تعویق كوتاه ‌مدت برگزیت به ‌صورت مشروط موافقت كردند.
تهران - وزیر امورخارجه آمریكا پنجشنبه شب ادعا كرد، در مقابله با نفوذ ایران در عراق، سوریه و یمن شكست نخورده‌ایم.
تهران – «میشل تمر» رییس جمهوری سابق برزیل روز پنجشنبه در جریان تحقیقات مرتبط با یك پرونده فساد بازداشت شده است.
تهران – تارنمای خبری «میدل‌ایست‌آی» روز پنجشنبه در گزارشی از پیشنهاد امارات به آمریكا برای ترور رهبران طالبان خبر داد.
تهران– «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در صفحه توئیتر خود نوشت: پس از 52 سال زمان آن رسیده است كه ایالات متحده به طور كامل حاكمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
رم - ایتالیایی ها علیه مافیا و سازمان های جنایی كه در سراسر این كشور رخنه كرده اند، وارد میدان شده و تظاهرات كردند.
نیویورك- نماینده دائم افغانستان در سازمان ملل متحد گفت: پیام نوروز، صلح، امنیت و ثبات برای منطقه و جهان است.
تهران - منابع خبری عربی پنجشنبه شب از افزایش شمار قربانیان واژگونی قایق تفریحی در دجله به 71 نفر خبر می دهند.
نیویورك- رئیس اندیشكده شورای روابط خارجی آمریكا، شناسایی بلندی های جولان در حاكمیت رژیم صهیونیستی را نقض قطعنامه شورای امنیت دانست و گفت این اقدام با مبنای مخالفت واشنگتن با تصرف كویت و كریمه از سوی صدام و پوتین هم در تضاد است.
مسكو - عضو كمیته بین الملل شورای فدراسیون روسیه در نشست این شورا اعلام كرد كه روسیه هرگز حاكمیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر بلندی های جولان را به رسمیت نمی شناسند.
شبس**1613