شناسایی حاكمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه شورای امنیت است

نیویورك- ایرنا- رئیس اندیشكده شورای روابط خارجی آمریكا، شناسایی بلندی های جولان در حاكمیت رژیم صهیونیستی را نقض قطعنامه شورای امنیت دانست و گفت این اقدام با مبنای مخالفت واشنگتن با تصرف كویت و كریمه از سوی صدام و پوتین هم در تضاد است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ریچارد ان هاس شامگاه پنج شنبه در واكنش به ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در به رسمیت شناختن بلندی های جولان تحت مالكیت رژیم صهیونیستی این مطلب را در صفحه توئیتری خود نوشت.
وی افزود: به شدت با ترامپ در این زمینه مخالف است؛ اكنون زمان به رسمیت شناختن حاكمیت اسرائیل بر بلندی های جولان نیست چرا كه هیچ حكومت عربی با اسرائیل صلح نخواهد كرد.
رئیس اندیشكده شورای روابط خارجی آمریكا ادامه داد: همچنین این تصمیم، نقض قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود كه حاكمیت بر مناطق به واسطه جنگ را رد می كند. گفته اسرائیل در این كه همه دولت ها حق دارند در صلح زندگی كنند را هم نقض می كند.
هاس اضافه كرد: پیش از آنكه آمریكا از قطعنامه 242 شورای امنیت به آسانی عبور كند، نباید فراموش كنیم كه آن بر ناروا بودن تصرف سرزمینی با جنگ تاكید دارد. این مهم ترین پایه اصل نظم بین المللی است و مبنای مخالفت آمریكا با تصرف كویت از سوی صدام و كریمه از سوی پوتین بود.
ترامپ روز پنجشنبه در توییتی اعلام كرد كه زمان آن رسیده كه حاكمیت اسراییل بر بلندی های جولان به رسمیت شناخته شود.
مایك پمپئو وزیر خارجه ترامپ هم كه در سرزمین های اشغالی به سر می برد در كنفرانس خبری مشترك با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم ترامپ برای شناسایی بلندی های جولان تحت حاكمیت این رژیم را خونبهای جان هایی دانست كه متجاوزان اسرائیل در این بلندی ها از دست داده اند.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
كنست (پارلمان) این رژیم در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اسرائیل اعلام كرد، هرچند بر اساس قوانین بین المللی، جولان به سوریه تعلق دارد.
اقدام آمریكا در حمایت از الحاق جولان به اراضی تحت حاكمیت رژیم صهیونیستی، پس از آن روی می دهد كه دولت ترامپ، 24 اردیبهشت 97 در اقدامی تحریك آمیز، سفارت ایالات متحده را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل كرد.
اروپام*1429