۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۶
کد خبر: 83250539
۰ نفر
آب برای همه

تهران- ایرنا- در كره ای زندگی می كنیم كه سه چهارم آنرا آب فرا گرفته و تمام آب شرب مورد نیاز ساكنان آن یك دهم آورد طبیعی فقط یكی از رودخانه های جاری در كره زمین یعنی آمازون است، پس نباید مشكلی برای تامین آب شرب باشد و اگر هست به دلیل مدیریت نابخردانه حاكم بر زمین است.

آب همواره یك كالای استراتژیك بوده و نقش اصلی را در شكل گیری تمدن ها داشته است؛ تاریخ نشان می دهد كه تمام تمدن های بزرگ در كنار منابع آبی شكل گرفته مانند تمدن بین النهرین كه میان دو رود دجله و فرات شكل گرفت، ایرانیان این منطقه را میانرودان می نامیدند.
طی قرن ها و سالها پیش شاهد بروز جنگ های زیادی بر سر منابع آبی بودیم و امروز نیز سیاستگذاران آب معتقدند كه جنگ بعدی جهان نیز بر سر آب خواهد بود، پس با این مصداق می توان به اهمیت آب و حفظ منابع آن پی برد، جهان نیز به این مهم رسیده و یك روز را به این موضوع اختصاص داده است.
در سال 1992 و در بیست و یكمین دستور جلسه كنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل كه در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، موضوع روز جهانی آب رسما مطرح شد، در این كنفرانس از تمام كشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه ‌سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری كنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بكوشند.
بر این اساس از آن سال تاكنون 22 مارس برابر با 2 فروردین، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شده است و هر سال شعار مخصوص به خود را دارد كه شعار امسال « آب برای همه » در نظر گرفته شده كه منطبق بر دستور كار 2030 برای توسعه پایدار بوده و نشاندهنده این است كه همگام با پیشرفت توسعه پایدار هر فردی باید از آن سود ببرد.
ششمین هدف توسعه پایدار (SDG 6) اطمینان از دسترسی به آب و مدیریت پایدار آن برای همه مردم تا سال 2030 است به این معنا كه هر كس در هر جای كره زمین و با هر ملیت و قومیتی كه باشد، دسترسی به آب برای او یك حق انسانی است.
در این راستا محمد درویش دبیر سیاست محیط‌ زیست در مركز بررسی‌ های راهبردی نهاد ریاست جمهوری به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در كره ای زندگی می كنیم كه سه چهارم آنرا آب فرا گرفته است و كل آب شرب مورد نیاز همه 7.5 میلیارد نفر ساكنان كره زمین یك دهم آورد طبیعی فقط یكی از رودخانه های جاری در كره زمین یعنی آمازون است.
وی افزود: بنابراین نباید مشكلی به عنوان تامین آب شرب در كره زمین داشته باشیم اگر چنین مشكلی وجود دارد بیشتر از اینكه این مشكل ناشی از تنگناهای اقلیمی و دشواری های طبیعی باشد به دلیل مدیریت های نابخردانه ای است كه بر زمین حاكم شده است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: به دلیل وجود آزمندی ها و عدم درك ملاحظات محیط زیستی، این مشكلات در همه جای جهان دارد خود را در قالب سیل های ویرانگر، توفان های مهیب و خسارت های وارد شده از طریق بارش های شدید نشان می دهد.
وی ادامه داد: اگر جنگل ها و پوشش های گیاهی را حفظ كنیم و اجازه تغییر كاربری ندهیم، اگر به صورت افراطی در بالادست حوضه های آبخیز سدسازی نكنیم و بارگذاری خلاف قوانین حاكم بر طبیعت تعریف نكنیم قطعا منابع آبی و تالاب ها را در پایین دست از دست نخواهیم داد، چشمه های تولید گرد و خاك افزایش نمی یابد و مردم را با معضلی به نام فرسایش بادی و گرد و غبار مواجه نمی كنیم .
درویش گفت: این ماجرایی است كه تقریبا در بیشتر مناطق جهان شاهد آن هستیم، سیل هایی كه امسال در ایالت متحده آمریكا، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا اتفاق افتاد به رغم اینكه در همان كشورها بخش هایی به شدت از خشكسالی آسیب می دیدند، نشاندهنده این است كه متاسفانه با افزایش توان فناوری بشر، خردمندی بشر آنگونه كه باید افزایش نیافت و بشر به توان مهندسی خود غره شد و به خود اجازه داد تا به حریم سیلابی رودخانه ها تجاوز كند و ساخت و سازها را افزایش دهد.
وی تاكید كرد: انسان با زیاده خواهی خود پوشش گیاهی را در بالا دست تخریب كرد و این سبب شد تا آب چه موقعی كه كم باشد و چه زیاد در واقع برای همه نباشد و خسارت ایجاد كند.
درویش افزود: در كشور ما هم امروز هموطنان ما در منطقه دشت تركمن صحرا و گنبد شرایط بسیار سختی را در اثر سیل درك كرده اند، چند روز پیش در ساری سیل مردم را گرفتار كرد، اینها مناطقی از شمال كشور هستند كه اگر می توانستیم آن پوشش های جنگلی ارزشمند را حفظ كنیم، هرگز سابقه چنین سیل های ویرانگریرا تجربه نمی كردند.
وی ادامه داد: اگر به حریم آبرفتی رودخانه ها تجاوز نمی كردیم و عرصه رودخانه ها را تنگ و تنگ نمی كردیم، اتفاقی كه اكنون در گنبد افتاده رخ نمی داد، تا می توانستیم به عرصه های بالادستی تجاوز و عرصه های جنگلی را به زمین های كشاورزی تبدیل كردیم، تمام این موارد دست به دست هم می دهند تا سیل اتفاق بیفتد.
درویش تاكید كرد: سیل یك موهبت است اما متاسفانه آنرا به مصیبت تبدیل می كنیم و نتایج این تبدیل را در خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان می بینیم.
وی اظهار داشت: امیدواریم واقعا به شعار امسال روز جهانی آب دقت و تامل كنیم و فكر نكنیم كه آب مازاد داریم و این آب مازاد را مجازیم از این حوضه به آن حوضه منتقل كنیم بلكه باید تلاش كنیم بر اساس قوانین حاكم بر طبیعت ایران چیدمان توسعه را طراحی كنیم.
درویش تاكید كرد: ایران كشوری است كه از دیرباز مردم آن نشان دادند كه درك و فراست بالایی برای تطابق با واقعیت های اقلیم كشور دارند و مصداق آن بادگیرها، كاریزها، قنات ها و یخدان ها است، باید تلاش كنیم همچنان به عنوان یك كشور پیشگام و الگو مطرح بمانیم.
علمی 9014**1535

سرخط اخبار جامعه