۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۵
کد خبر: 83250365
۰ نفر
سال تحويلي از جنس معنويت

ايلام - ايرنا - با وجود اينكه بسياري از مردم لحظه تحويل سال در كنار يكديگر جمع شده و سال جديد را آغاز مي كنند جمع زيادي نيز براي تحويل سال در مزار شهدا، مناطق عملياتي و يا بقاع متبركه و امامزادگان و مساجد حضور مي يابند.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا، بسياري از مردم همه ساله لحظه تحويل سال در اين اماكن حضور يافته و سفره هفت سين را در اين اماكن مقدس و متبركه پهن مي كنند.
تقارن نوروز امسال با ايام البيض نيز موجب شده كه حدود دو هزار نفر از مردم اين استان سال جديد را با حضور در مساجد و در حالت معتكف آغاز كنند.
حضور در اماكن مقدس به عنوان آيين و حركتي نمادين كه هر سال در ايلام از سوي بسياري از مردم برگزار مي شود، فضايي سرشار از معنويت را به شهرها و روستاهاي استان ايلام مي بخشد.
در اين آيين بسياري از خانواده ها با حضور در اين فضاهاي متبركه و مذهبي ابتداي سال را با معنويت آغاز كرده تا بنا بر اعتقاد و باورهايشان سالي پر از موفقيت و سربلندي داشته باشند.
امسال نيز بسياري از مردم همچون سال هاي گذشته مهياي برگزاري اين آيين معنوي شدند و براي لحظه تحويل سال نو خود را به مكان هاي متبركه و قبور شهدا رساندند.
بر اساس اعلام اوقاف و امور خيريه استان ايلام، آيين تحويل سال نو با عنوان طرح آرامش بهاري در 9 بقعه متبركه شاخص اين استان نظير امامزادگان علي صالح (ع)، سيد حسن(ع)، سيد عبدالله(ع) بابا سيف الدين(ع)، ابراهيم قتال(ع) و امامزاده سيد ناصرالدين(ع) با برپايي هفت سين فاطمي برگزا شد.
نزديك به 100 گلزار شهداي گلگون كفن، بيش از 60 بقعه متبركه و زيارتگاه و 450 مسجد و حسينيه بامداد پنجشنبه پذيراي مردم بودند تا سال نو را در اين اماكن با آيين هاي مذهبي آغاز كنند.
آيين هاي مردم ايلام در لحظه تحويل سال نو شامل تلاوت قرآن و دعاي تحويل سال، نيايش خواني مذهبي و پخش خيرات براي درگذشتگان بود.
وجود بقاع متبركه و زيارتگاه ها در جاي جاي استان ايلام رنگي از اصالت و معنويت به اين منطقه بخشيده است.
7171/6119

سرخط اخبار استان‌ها