۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۳
کد خبر: 83250231
T T
۰ نفر
سال97؛ سال طلایی فدراسیون ورزش های جانبازان ومعلولین

تهران – ایرنا – بررسی عملكرد ورزشكاران جانباز و معلول ایران در سال 1397 نشان از آن دارد كه آنان در این سال موفق به كسب 205 مدال رنگارنگ در رقابت های بین المللی، جهانی و پاراآسیایی شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این تعداد مدال حاصل اعزام ملی پوشان جانباز و معلول به رقابت های جهانی، آسیایی و پاراآسیایی است كه بدون اغراق فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین را در سال 1397 به یكی از طلایی ترین فدراسیون های ایران تبدیل كرد. در سال 97 ورزشكاران جانباز و معلول در مجموع رقابت های بین المللی موفق به كسب 86 مدال طلا، 67 مدال نقره و 52 برنز در رویدادهای مختلف جهانی و آسیایی شدند.
یكی از مهمترین رویدادهای سال 97 برگزاری بازی های پاراآسیایی جاكارتا بود كه ورزشكاران جانباز و معلول ایران با كسب 37 مدال طلا، 29 مدال نقره و 24 مدال برنز در جایگاه سوم مسابقات قرار گرفت و این بهترین جایگاه ایران در ادوار بازی های پاراآسیایی بود.
در این دوره از بازی های پاراآسیایی پرچمداری كاروان در مراسم افتتاحیه و اختتامیه به دو بانوی تیرانداز كشورمان ساره جوانمردی و سمیرا ارم سپرده شد.
همچنین در بازی های پاراآسیایی 2018 جاكارتا، یكی از شاهكارهای تاریخ ورزش ایران ثبت شد. شاهین ایزدیار شناگر معلول ایران با كسب 6 مدال طلا و یك نقره عنوان پرافتخارترین ورزشكار پاراآسیایی جاكارتا شد.
چشم انداز فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان در حالی برای پارالمپیك 2020 توكیو باید پیگیری شود كه ورزشكاران تحت پوشش این فدراسیون در ماه های پایانی سال 2018، پنج سهمیه پارالمپیك 2020 توكیو را كسب كردند.
همچنین تیم ملی والیبال نشسته ایران در نخستین ماه های سال 97 توانست در اولین دوره رقابت های لیگ جهانی والیبال نشسته مردان جهان، عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود كند. پس از آن مردان و بانوان والیبال نشسته راهی كشور هلند شدند تا در رقابت های جهانی شركت كنند.
در این رقابت ها تیم ملی مردان ایران علاوه بر كسب قهرمانی، توانست سهمیه پارالمپیك 2020 توكیو را كسب كند. تیم ملی بانوان ایران در این دوره از رقابت ها در جایگاه نهم جهان قرار گرفتند.
همچنین در اسفندماه سال 97، ملی پوشان پاراتیراندازی در رقابت های جام جهانی العین امارات موفق به كسب 2 مدال طلا، یك مدال نقره و یك مدال برنز شدند. محمدرضا میرشفیعی در ماده تپانچه بادی 10 متر توانست چهارمین سهمیه تیم ملی ایران در پارالمپیك توكیو را بدست آورد.
تیم ملی بسكتبال با ویلچر مردان با حضور در رقابت های جهانی آلمان توانست عنوان چهارمی جهان را از آن خود كند. همچنین تیم ملی بانوان این رشته در مسابقات آزاد تایلند عنوان نایب قهرمانی را كسب كرد.
رقابت های آسیا و اقیانوسیه در رشته فوتبال هفت نفره به میزبانی كشورمان و در جزیره كیش برگزار شد و تیم ملی ایران توانست با ایستادن روی سكوی قهرمانی مدال طلا مسابقات را از آن خود كند.
همچنین تیم ملی تیروكمان نیز در رقابت های جهانی جمهوری چك موفق به كسب پنج مدال شامل یك مدال طلا، سه مدال نقره و یك مدال برنز شد.
تیم ملی وزنه برداری نیز در رقابت های ژاپن موفق به كسب 6 مدال طلا، 10 نقره و چهار برنز شد. در ادامه افتخار آفرینی ورزشكاران جانباز و معلول، تیم ملی پارا دوومیدانی در رقابت های بین المللی تونس موفق به كسب 14 مدال طلا، 3 نقره و 5برنز شد و در پایان سال و این تیم در مسابقات امارات توانست پنج مدال طلا، 2 نقره و یك برنز را از آن خود كند.
همچنین تیم ملی اسكی كشورمان در رقابت های امارات 2 مدال طلا، 2 مدال نقره و 2 مدال برنز را از آن خود كرد و در مسابقات بین المللی و آسیایی دیزین در ایران موفق به كسب 12 مدال طلا، 8 نقره و 5 برنز شد.
ورزشی**2052**9118**