روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل كردن قیمت ارز است

تهران- ایرنا- حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری سال جدید را سال مهار تورم، متعادل كردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگان برشمرد و گفت: دولت برنامه‌های جدید خود را در اوایل سال نو اعلام خواهد كرد.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، رئیس جمهوری در پیام نوروزی خود با بیان اینكه' اساس نابسامانی‌ها و مشكلات ما، از سوی بدخواهان، از بیرون مرز ایران وارد سرزمین ما شده است'، افزود: امروز میدان نبردی است كه آحاد مردم در این میدان باید حضور داشته باشند و غیبت حتی یك نفر هم می‌تواند خسارت بار باشد.
متن كامل پیام رئیس جمهوری در زیر آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله والصلاة علي رسول الله وعلي آله وصحبه
السلام علیك یا امین الله فی ارضه و حجته علی عباده السلام علیك یا امیرالمؤمنین
با سلام، درود، تحیت و شادباش به مردم فهیم سراسر كشور، ایرانیان خارج از كشور و همه ملت‌های همسایه‌ای كه نوروز را گرامی می‌دارند؛ به‌ویژه به خانواده‌های عزیز شهدا، جانبازان عزیز و آزادگان و آنهایی كه در این لحظه به جای اینكه كنار خانواده خود باشند، محل خدمت خود به كشور را -كه در واقع آنجا عبادتگاه خواهد بود- انتخاب كرده‌اند.
نوروز به معنای سرسبزی، طراوت و بازگشت از روزهای سخت زمستان و ورود به فضای بهار و اعتدال است. نوروز بازگشت به اخلاق و فضیلت، صله ارحام، دیدار با یكدیگر، دور كردن كینه از دل‌ها و محبت و عشق به یك‌دیگر است؛ یاری مستمندان و پایان دادن به اختلافات بین برادران دینی و همچنین اقوام و خویشاوندان.
سال ۱۳۹۸، آغازش با نام امیرالمؤمنین(ع) و ایام ولادت آن بزرگوار، و پایانش نیز با ولادت آن حضرت قرین خواهد بود. امیرالمؤمنین نماد بزرگ حقیقت، عدالت، حریّت و رادمردی بود. او دستِ نوازش به سر یتیمان می‌كشید و یاور همه افرادِ نیازمندِ جامعه بود. زندگی او، درس و راهی است كه مولای بزرگ ما به ما می‌آموزد و امیدوارم همه ما در این سال امیرالمؤمنین(ع) راه و مسیر و سیره او را بیش از گذشته پاس بداریم، و اجرا و عمل كنیم.
معمولا در آغاز سال و نوروز یادی می‌شود از فهرست كامیابی‌های سال گذشته و ناكامی‌ها و مشكلاتی كه مردم با آن مواجه بودند.
سال گذشته، سال پیروزی بر تروریسم، سال پیروزی ملت ایران در مجامع بین المللی و در دادگاه بین‌المللی، سال ایستادگی ملت ایران و حماسه‌های باشكوهی چون ۲۲ بهمن و سال صبر، مقاومت و ایستادگی ملت بود.
در عین حال از لحاظ معیشت، مردم با سختی‌های فراوانی مواجه بودند و همه تلاش دولت و كارگزاران نظام، كاهش این سختی‌ها و مشكلات بوده است.
ایران‌ستیزان فكر می‌كردند ۱۳ آبان، روزی است كه به همه اهداف خود می‌رسند، و ۲۲ بهمن را در ایران جشن پیروزی خود می‌گیرند. اما همه این روزها، روزهای ناكامی دشمن و پیروزی ملت شریف و بزرگ این سرزمین ما بود.
نكته‌ای كه در این آغاز سال می‌خواهم خدمت شما اشاره كنم، اینكه همه ما باید دقیق شویم كه ریشه مشكلات و نابسامانی‌ها از كجاست؟
اصل را فرع كردن و فرع را اصل كردن، بزرگترین اشتباه راهبردی در زندگی است.
اساس نابسامانی‌ها و مشكلات ما، از سوی بدخواهان، از بیرون مرز ایران وارد سرزمین ما شده است. البته مشكلات ساختاری كه مربوط به سالیان گذشته است، حتی سال‌های قبل از انقلاب، آن نیز تأثیرگذار خواهد بود. در سختی‌ها برای معیشت مردم، ضعف مدیریت هم در مواردی می‌تواند به افزایش این مشكل كمك كند؛ اما اصل را از یاد نبریم.
در میدان جنگ و نبرد، اگر دشمن را ندانیم كجاست و آتشی كه می‌خواهیم بر سر دشمن بریزیم، بی‌هدف به‌كار ببریم؛ زمانی كه دشمن روبروی ماست، اگر به راست یا چپ حمله كنیم، درحقیقت به نیروهای خودمان تلفات وارد كرده‌ایم.
همه ما باید احساس مسئولیت كنیم. این مسئولیت را به گردن این و یا آن نیندازیم. ما در یك شرایطی هستیم كه باید بار مسئولیت را بین خود تقسیم كنیم. دولت، قوای دیگر، نیروهای مسلح، دانشگاه‌ها، فرهیختگان، كشاورزان، كارگران، تولیدكنندگان، كسبه و همه اقشار مردم، همه در برابر این شرایط و این مشكلات باید احساس مسئولیت كنیم.
این دوره، دوره جنگ نظامی نیست كه بر گروهی واجب كفایی باشد؛ ارتش و سپاه و بسیج در میدان نبرد باشند و ما در پشت جبهه كمك كنیم؛ امروز میدان نبردی است كه آحاد مردم در این میدان باید حضور داشته باشند؛ غیبت حتی یك نفر هم می‌تواند خسارت بار باشد.
آنچه دشمن می‌خواهد اینكه در برابر این مشكلات، ما رو در روی هم بایستیم، بین ما شكاف و تفرقه ایجاد كند و از آنچه عامل اصلی نابسامانی است، غافل شویم.
ممكن است كسی بپرسد كه این تحریم‌ها و مشكلات تا كی ادامه دارد؟ من می‌خواهم به عرض ملت ایران برسانم كه مشكلات از بدخواهان و عهدشكنان و از تازه به قدرت رسیدگان در واشنگتن آغاز شد، اما پایانش دست ماست. هر مقدار اتحاد ما بیشتر شود و دشمن بفهمد در این تحریم، ملت ما منسجم‌تر خواهد شد، زودتر به یأس و پشیمانی می‌رسد. هر مقدار دشمنان ما ببینند كه ما در شرایط تحریم، تهدید را تبدیل به فرصت كردیم، اصلاحات ساختاری را انجام دادیم، ساعات كار و دقت كارمان را افزایش دادیم، شركت‌های دانش‌بنیان را توسعه دادیم و تولیدمان را گسترش دادیم، صادراتمان را اضافه كردیم، وقتی دشمن ببیند كه او از تحریم ضرر می‌كند و ما نفع می‌بریم، آن روز، روز پایان تحریم خواهد بود.
دشمن فكر می‌كرد در این تحریم همه دنیا و متحدانش در كنار او می‌ایستند، اما دیدیم تمام كشورها به استثناء چند كشور در كنار ملت ایران ایستادند؛ تمام مجامع بین‌المللی از سازمان ملل تا شورای امنیت تا آژانس و تا دادگاه‌های بین‌المللی، همه و همه، حق را به ملت ایران دادند.
مردم عزیز ایران بزرگ! ما آغازگر این شرایط نیستیم؛ ما ملت بزرگی هستیم كه به عهد خود وفادار بودیم و پای عهد و پیمان‌مان ایستاده‌ایم. آنهایی كه عهد شكنی كردند ماهیت خود را افشا كردند. آنها كه دست به جنایت زدند، باید بدانند پایان این راه به نفع آنها نخواهد بود.
سال جدید، سال تصمیم‌گیری‌های نو است، سال انسجام بیشتر و تلاش بیشتر است. كشاورزان عزیز ما كه برای ما در سال گذشته افتخار آفریدند و در بسیاری از محصولات، ما را خودكفا كردند؛ كارگران صنعت نفت و پالایشگاه‌ها كه ما را در انرژی خودكفا كردند؛ همه تلاشگران در آب و برق و كشاورزی، راه و راه‌آهن، صنعت و معدن و در سایر قسمت‌ها كه همه توان خود را به‌كار گرفتند؛ ما در برابر آنها تواضع می‌كنیم. و خواهش و خواست ما در سال نو، تلاش مضاعف است. تردید نكنید با تلاش مضاعف، ما به پیروزی می‌رسیم و ما از مشكلات عبور خواهیم كرد.
دولت برنامه‌های جدید خودش را در اوایل سال جدید اعلام خواهد كرد. هدف ما آن است كه كالاهای اساسی به مقدار كافی در اختیار مردم باشد. هدف ما این است كه حقوق‌بگیران ثابت، در رنج و فشار كمتری باشند. هدف ما این است كه رانت و فساد در جامعه برچیده شود. هدف ما این است كه مدیران ما نسبت به زیر دستان خودشان نظارت و مراقبت بیشتری داشته باشند. هدف ما این است كه قوه مجریه، قوه قضائیه و قوه مقننه در كنار هم و در برابر آنهایی كه می‌خواهند از فضای تحریم به نفع شخصی خودشان استفاده كنند و سود ببرند، در برابر آنها باید بایستیم؛ آنها یك اقلیت ناچیزی هستند.
من در سالی كه گذشت به ۱۰ استان سفر كردم و در تمام ۱۰ سفر استانی‌ام، نشاط، هوشیاری و آگاهی مردم، افتتاح صدها پروژه در یك روز در هر استان، تقریباً ۴ ، ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد و بیش از این مقدار، تفاهم نامه‌ها و توافقنامه‌ها امضاء شد. عمل استان‌ها، مسئولین و مردم، به معنای تلاش و بی‌اثر كردن تحریم است، امضاء تفاهم نامه‌ها به معنای نشاط و امید به آینده است.
این راه را ادامه خواهیم داد. در سال آینده مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار خواهیم داد و امیدوارم مردم بتوانند به بسیاری از خدمات از جمله خدمات بهداشتی و درمانی، از طریق موبایل هوشمندی كه در دست دارند، برسند. سال جدید، سال تولید، تلاش و اشتغال برای جوانان عزیز ما است و در این راه همه توان و كوشش خودمان را به‌كار خواهیم برد. سال جدید، سال مهار تورم، متعادل كردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگانمان است.
خوشحالم در ۱۲ سفری كه در سال گذشته به خارج از كشور داشتم، اولین سفرهایم از همسایگان شروع شد: از تركمنستان و آذربایجان، و آخرین سفرهایم نیز با همسایگان پایان یافت: روسیه و عراق. در هر جا وقتی نماینده ملت بزرگ ایران و خادم شما حضور می‌یافت، احترام را از سوی مردم و مسئولین می‌دید. این به معنای ناكامی تحریم‌گران است و این به معنای ناكامی آنهایی است كه امروز می‌خواستند شكست ما را ببینند.
سال جدید، سالی است كه ما مسیرمان را به سوی آرمان‌ها و اهداف بلندمان در كنار هم ادامه می‌دهیم. سال یاری همدیگر است و به جای اینكه مچ‌گیری كنیم، دست‌گیری كنیم. دست در دست هم دهیم و در برابر آنهایی كه می‌خواهند ملت ما را بشكنند، عظمت و عزت ملت‌مان را بیش از پیش، به رخ آن‌ها بكشیم.
خدایا در این لحظات نورانی ایام ولادت امیرالمؤمنین(ع) و سال نو، همه روزهای میهن و ملت مان را نوروزی و همه فصول حیات و زندگی مان را بهاری فرما.
خدایا ذهن، فكر و زبان ما را از خشونت، ایجاد تفرقه و عیب‌جویی از دیگران به دور دار. خدایا زبان ما را از اهانت به دیگران، فكر ما را از بداندیشی و رفتار ما را از بداخلاقی نسبت به دیگران برهان.
خدایا این بنده كوچكت را مشمول عنایات خاصه خودت قرار ده، تا من و یاران و همكارانمان، بتوانیم خادم خوبی برای مردم عزیز باشیم؛ آراء مردم را به خوبی پاس داریم و منافع كشور و ملت‌مان را حراست كنیم و این نخواهد شد مگر با لطف و عنایت تو ای خدای بزرگ ما.
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَال
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
شبد**9416**