۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۳:۰۳
کد خبر: 83250127
T T
۰ نفر
گلبانگ 'یا مقلب القلوب' بر آستان جانان

مشهد – ایرنا – آخرین ساعات پایانی سال، نگاه ها همه به سوی گنبد طلا است كه نورش چشمها را خیره كرده و معنویتش لحظاتی ناب را رقم زده و دلها را از نردبان گلدسته ها به مهمانی آسمان می برد كه 'بر آستان جانان گر سر توان نهادن؛ گلبانگ سربلندی بر آسمان توان زد'.

جشن آغاز رستاخیز طبیعت و نوروز باستانی برای مشتاقان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در آستان ملائك پاسبان رضوی گوهربار و تكرارنشدنی است، اینجا همه پای هفت سین معنویت می نشینند و كهنه ها را پشت سر نهاده و سال را نو می كنند.
اینجا هنگامه نوروز با موسیقی نقاره های حرم مطهر رضوی همراه است، خوان كرم امام رضا (ع) به وسعت جهان پهن می شود و مومنان به میزان وسع خویش از این سفره برمی گیرند و از آن توشه ای برای سال پیش رو می سازند.
دقایق پایانی سال و قبل از شروع سال نو، دستها به سوی مضجع شریف ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) بلند می شود، همه در دل او را می خوانند و از او طلب مغفرت و بهروزی و سلامتی در سال جدید می كنند.
زائران همه یكصدا 'یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر الیل و النهار' را در پیشگاه حضرت رضا (ع) می خوانند و دلهایشان چون كبوتران حرم بر گرد مناره ها و گنبد طلای دوست می گردد و عطر معنویت را از هر سو استشمام می كند.
قرنها است كه حرم مطهر رضوی در آخرین روزهای سال میزبان خیل زائران از گوشه و كنار دنیا است، لحظه به لحظه بر جمعیت داخل حرم و اطراف آن اضافه می شود و همگی تلاش می كنند در این ساعات در كنار مضجع شریف ثامن الحجج به دعا و ثنا بپردازند.
زمان تحویل سال كه می رسد، جمعیت زائران بارگاه منور رضوی به بیش از یك میلیون نفر می رسد كه جمعیت كل شهر مشهد را به 4.5 میلیون نفر می رساند. این جمعیت عظیم بیانگر عشق و علاقه مردم این دیار به حضرت رضا (ع) است كه ریشه در دین، فرهنگ و تمدن این مردم دارد.
آستان قدس رضوی نیز برای پذیرایی از زائران مشهدالرضا (ع) اقدامات گسترده ای انجام داده و خود را برای حضور بیش از هشت میلیون زائر كه پیش بینی متولیان استان برای نوروز 97 است، آماده كرده است.
معاون اماكن متبركه و امور زائران آستان قدس رضوی در این باره گفت: در آستانه فرا رسیدن سال جدید، حرم مطهر رضوی با استفاده از 200 هزار بوته و شاخه گل طبیعی و مصنوعی كه بیشتر آن از طرف تولیدكنندگان گل و گیاه از سراسر كشور اهدا شده، تزیین شده است.
سید خلیل منبتی افزود: در برنامه گل‌ آرایی اماكن متبركه علاوه بر مكان‌های مختلف حرم مطهر، صحن‌ها، بست ‌ها، آبنماها، سقاخانه، دوربرگردان ‌ها و ورودی ها نیز به طور ویژه تزیین و گل ‌آرایی ‌شده است.
وی اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم با شهرداری انجام گرفته تا گل‌ آرایی اطراف حرم با نظارت و مشورت آنها انجام شود و چشم‌اندازی‌ زیبا برای زائران نوروزی فراهم آید.
معاون اماكن متبركه و امور زائران آستان قدس رضوی با اشاره به بسته شدن توقفگاه های خودروی حرم مطهر گفت: به منظور رفاه حال زائران و مجاوران 100 دستگاه ون در ورودی و دوربرگردان‌ ها و 80 دستگاه خودرو برقی در قوس و زیرگذر حرم مطهر مستقر شده است تا جابه‌جایی آنان تا ورودی حرم ‌مطهر رضوی را برعهده گیرند.
سرپرست معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نیز در تشریح ویژه برنامه‎ های تحویل سال جدید در حرم ملائك پاسبان امام رضا(ع) گفت: ‌برنامه تحویل سال نو در حرم مطهر رضوی امشب از ساعت 20 با قرائت قرآن توسط یكی از قاریان بین المللی آغاز می شود.
حجت الاسلام رضاعلی عزیزی افزود: پس از قرائت قرآن نمایش آیینی آداب زیارت به صورت زنده اجرا می شود و در ادامه محمدرضا سرشار به داستان‌ خوانی با موضوع امام علی(ع) می پردازد.
وی بیان كرد: مدیحه ‌سرایی ذاكران اهل بیت، اجرای سرود محمد گلریز و برگزاری درس ‎هایی از قرآن با حضور حجت الاسلام قرائتی از دیگر برنامه های مراسم تحویل سال نو در حرم رضوی است.
سرپرست معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: بعد از برنامه سخنرانی، پخش كلیپ و مشاعره، دعای توسل توسط حاج مهدی سماواتی قرائت می‎ شود.
وی سخنرانی 'مرضیه هاشمی' را برنامه ویژه‌ مراسم تحویل سال نو در حرم رضوی معرفی كرد و افزود: در ادامه برنامه گروه‎های سرود آوای رضوان و نوای یاس و همچنین صابر خراسانی به سرودخوانی و شعرخوانی و سردار فضلی به روایت خاطرات دفاع مقدس خواهند پرداخت و در میان برنامه نیز مصاحبه زنده با معتكفان مسجد گوهرشاد به نمایش گذاشته می‌ شود.
وی گفت: در ساعت 15 دقیقه بامداد، تولیت آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی سخنرانی خواهد داشت و در ادامه سیدمهدی میرداماد به مدیحه سرایی می ‌پردازد كه در هنگام مداحی پرچم بارگاه منور حضرت علی(ع) به وسیله خادمان در جایگاه برنامه به اهتزاز درمی ‌آید.
سرپرست معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: مسابقه ‌ای طراحی شده است كه از طریق نمایشگرها پخش خواهد شد و در پایان مراسم به قید قرعه‌ به شركت ‌كنندگان در این برنامه هدایایی اعطا می ‌شود.
وی افزود: با توجه به اینكه لحظه تحویل سال مصادف با شام ولادت حضرت علی(ع) است، سعی خواهد شد كه بعد از سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی، ارتباط مستقیم تصویری با حرم امام علی(ع) انجام گیرد.
وی اظهار داشت: همزمان با لحظه تحویل سال به صورت جمع‏ خوانی دعای تحویل سال با حضور خادمان بارگاه منور رضوی قرائت می شود و زائران نیز همراهی خواهند كرد.
سرپرست معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: پخش پیام نوروزی مقام معظم رهبری از طریق نمایشگرهای پهن پیكر حرم مطهر رضوی و قرائت زیارت امین الله توسط سعید حدادیان پایان بخش برنامه‌های لحظه تحویل سال حرم امام رضا(ع) است.
7489/5132

سرخط اخبار استان‌ها